Galeria OTWARTA

 

 

Społeczny Projekt Edukacji Pozaszkolnej dzieci i młodzieży oraz wszystkich mieszkańców Piły, prowadzony w Galerii "OTWARTA".

 

 

FOTO GRUPA TWÓRCZA działa przy Stowarzyszeniu Inicjatyw Społecznych EFFATA w Pile. Łączy nas wspólna pasja – FOTOGRAFIA. Wielu z nas uczestniczyło w wystawach i warsztatach organizowanych w ramach projektu GALERIA OTWARTA. Niektórzy z nas praktycznie nie rozstają się z aparatem fotograficznym, inni fotografują od czasu do czasu. Nie chcemy obojętnie przechodzić koło spraw, wydarzeń i sytuacji, które nas intrygują, zwłaszcza w najbliższym otoczeniu.

FOTO GRUPA TWÓRCZA działa bez stałego miejsca. Pracuje w różnych przestrzeniach, najczęściej ulicznych,  czasem także w gościnnych progach różnych instytucji.

Celem projektów FOTO GRUPY TWÓRCZEJ jest promocja fotografii, a także nabycie podstawowych umiejętności warsztatowych. Pragniemy pokazywać realny świat, nasze otoczenie, miasto i ludzi, w którym żyjemy. Jego problemy, to, co nas w nim intryguje, z czym się nie zgadzamy. Niekiedy chcemy w ten sposób zamanifestować swój bunt i zwrócić uwagę na to, co w naszym otoczeniu (świecie) istotne, czasem złe, niebezpieczne, czego nie tolerujemy i co chcemy zmienić. Zdjęcia przez nas wykonane dokumentują nasze spostrzeżenia i ufamy, że pozwalają poprzez obraz wpłynąć na myślenie i postawy ludzi.

 

 

Działania artystyczne i edukacyjne:

Edukacja  fotograficzna - Pracownia Fotograficzna, zajęcia, praca w ciemni, warsztaty fotograficzne, plenery fotograficzne, konkurs, doroczna wystawa obwoźna, prezentująca prace uczestników zajęć.

 

Działania ewaluacyjne:

Integracja środowiska; wymiana doświadczeń, próby podjęcia wspólnych działań, Organizacja szkoleń i warsztatów dla instruktorów fotografii, Bieżące gromadzenie  i opracowywanie dokumentacji realizacji projektu, Bieżąca informacja medialna, organizacja konferencji prasowej, Opracowanie raportu dla władz oraz dla donatorów. Ocena rezultatów projektu: otwarta dyskusja z udziałem mieszkańców, realizatorów projektu, przeprowadzenie ankiet wśród mieszkańców.

 

Cel główny: Upowszechnianie kultury i wspieranie przedsięwzięć artystycznych.

 

Edukacyjny: zdobycie wiedzy w zakresie fotografii - w tym podstaw fotografii reklamowej, portretowej, teatralnej, architektury, pejzażu; jest to również okazja do poznania technik klasycznych, cyfrowych oraz procesów chemicznych, z którymi ma styczność każdy fotograf, doskonalenie warsztatu  artystycznego, stworzenie alternatywy kreatywnego sposobu spędzania wolnego czasu dla społeczności lokalnej, przede wszystkim dzieci i młodzieży, wypracowanie nowych metod pracy z młodzieżą z amatorskiego ruchu artystycznego

 

Artystyczny: kontynuacja cyklu wystaw fotograficznych, prezentacja nowych kierunków w dziedzinie fotografii, kształtowanie dialogu artysta – amatorski ruch artystyczny, warsztaty, plenery, konkursy, prelekcje, spotkania autorskie,

 

Społeczny: integracja amatorskiego ruchu artystycznego na poziomie lokalnym i ogólnopolskim, wymiana artystyczna, edukacyjna i organizacyjna pomiędzy organizacjami pozarządowymi, podejmującymi działania kulturowe i społeczne, uwrażliwienie społeczności lokalnej na problemy społeczne ukazane poprzez fotografię, wzbogacenie oferty kulturalnej dla społeczności lokalnej i regionalnej oraz propagowanie idei aktywnego udziału w życiu kulturowo – społecznym, rozbudzanie ambicji kulturalnych, organizacyjnych i społecznych w społeczności lokalnej, między innymi przez promocję w mieście, powiecie, województwie i w kraju twórczości i działań miejscowych fotografików amatorów.

 

SIS EFFATA jest organizacją non-profit. Członkowie, jak i sympatycy działają społecznie. Stowarzyszenie utrzymuje się wyłącznie z dotacji oraz składek członkowskich. Nasze działania przedsięwzięcia wzbogacają w znaczący sposób ofertę kulturalną, w dziedzinie popularyzacji sztuki.  Poza finansowy wkład własny w realizację zadania (np. świadczenia wolontariuszy) Wolontariusze, mini. obsługa techniczna w galerii, młodzież Grupy Foto Twórczej, lokalni artyści.

 

 

 

FOTO GRUPA TWÓRCZA

Galeria OTWARTA

Ciemnia fotograficzna

Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA

EFFATA Association of Social Initiatives

www.effata.of.pl

tel.601970679

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

KRS: 0000162787

Nip: 764 20 95 158

Regon: 570764368

 

 

 

 

 

 

 

Dodatkowe informacje

Strona powstała dzięki współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. St. Staszica w Pile
Copyright EFFATA (2012)