O nas
Misja
effata... zapamiętajcie dobrze effata....otwórzcie wasze serca i umysły na dobro i miłość....
Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA to niezależna organizacja pozarządowa łącząca ludzi, różne grupy i środowiska lokalne wokół działań: zdrowy i aktywny tryb życia, rozwój postaw obywatelskich, inicjatywy oddolne wzmacniające mechanizmy demokratyczne i zwiększenie udziału społeczeństwa w życiu publicznym, readaptacja społeczna, w tym szczególnie w środowiskach młodzieżowych, ochrona środowiska naturalnego i praw zwierząt, promocja kultury i sztuki.
Zapraszamy :)
STATUT
STOWARZYSZENIA INICJATYW SPOŁECZNYCH „EFFATA”
Postanowienia ogólne
§ 1
- 1.Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA, zwane dalej Stowarzyszeniem posiada osobowość prawną.
- 2.Nazwa Stowarzyszenia jest prawnie zastrzeżona.
§ 2
Terenem działania Stowarzyszenia jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej, a siedzibą władz krajowych jest miasto Piła.
§ 3
Stowarzyszenie opiera swoją działalność na pracy społecznej członków. Do prowadzenia działalności statutowej Stowarzyszenie może zatrudniać pracowników oraz powoływać biura.
§ 4
Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą. Dochód z działalności gospodarczej Stowarzyszenia służy realizacji celów statutowych.
§ 5
Stowarzyszenie może używać odznak i pieczęci na zasadach określonych w przepisach szczegółowych.
§ 6
- 1.Stowarzyszenie może być członkiem krajowych i międzynarodowych organizacji o tym samym lub podobnym profilu działania, na zasadach pełnej autonomii.
- 2.O przystąpieniu do organizacji, o których mowa w ust. 1, bądź wystąpieniu z nich decyduje Walne Zebranie Członków większością kwalifikowaną do najmniej 2/3 głosów członków zwyczajnych, biorących udział w Walnym Zebraniu Członków.
- 3.Stowarzyszenie może powoływać koła i sekcje. Kołem lub sekcją kierują pełnomocnicy od 1 do 3 osób.
- 4.Organami uprawnionymi do powoływania i rozwiązywania kół i sekcji jest Zarząd Stowarzyszenia.
- 5.Liczbę, rodzaj, przedmiot działania i skład osobowy wyżej wymienionych kół i sekcji określa Zarząd Stowarzyszenia w trybie uchwały.
- 6.Zarząd zawiadamia powstałe koło lub sekcję o powołaniu i rozwiązaniu w terminie jednego miesiąca od podjęcia stosownej uchwały przez Zarząd.
- 7.Wyżej wymienione koła (jednostki organizacyjne) nie stanowią terenowych jednostek organizacyjnych, o których mowa w art. 10a ustawy - Prawo o stowarzyszeniach.
Cele i sposoby działania
§ 7
- 1.Cele Stowarzyszenia:
- 1)Propagowanie zdrowego i aktywnego modelu życia i profilaktyka patologii społecznej.
- 2)Pobudzanie rozwoju postaw obywatelskich, działanie na rzecz zwiększenia udziału społeczeństwa w życiu publicznym.
- 3)Wspieranie działań środowisk lokalnych, wzmacniających mechanizmy demokratyczne.
- 4)Działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego przyrodniczego i jego ochrony i praw zwierząt, działania o charakterze interwencyjnym, poprzez działania kontrolne w zakresie stanu środowiska przyrodniczego oraz przestrzegania przepisów ochrony środowiska, monitorowanie stanu środowiska przyrodniczego.
- 5)Ochrony i praw zwierząt, zwalczanie przejaw znęcania się nad zwierzętami, działanie w ich obronie i niesienie im pomocy, aktywne działanie w zakresie przestrzegania praw zwierząt podejmowanie działań profilaktycznych w zakresie ochrony zwierząt.
- 6)Działania na rzecz zachowania i poprawy ładu przestrzennego, promowania uchwalania planów zagospodarowania przestrzennego oraz legalizacji (doprowadzenie do stanu zgodnego z prawem) samowoli budowlanej, działania o charakterze interwencyjnym.
- 7)Promocja kultury i sztuki, organizowanie i współorganizowanie wydarzeń artystycznych. Organizowanie, współorganizowanie oraz wspieranie działań w dziedzinie sportu i turystyki. Prowadzenie działalności wydawniczej.
- 2.Sposoby realizacji celów:
- 1)Pogłębianie więzi społecznych w społecznościach lokalnych, rozwijanie kontaktów bezpośrednich - dla wzajemnego poznania się różnych środowisk – poprzez popularyzowanie kultury, ochrony środowiska naturalnego oraz rozwoju nauki.
- 2)Działania wspomagające rozwój wspólnot i społeczności lokalnych oraz działalność na rzecz integracji europejskiej i rozwijania kontaktów oraz współpracy między społeczeństwami.
- 3)Udzielanie pomocy osobom ze środowisk patologii strukturalnej, tak, by brali własne sprawy w swoje ręce, współpracowali i organizowali się; m.in. poprzez uczestnictwo w działaniach Stowarzyszenia.
- 4)Realizowanie programów readaptacji społecznej, włączających osoby zagrożone wykluczeniem, będące w trudnej sytuacji życiowej, szczególnie dzieci i młodzież z rodzin wielo problemowych. Profilaktyka problemów alkoholowych i narkomanii. Pomoc młodym ludziom w zdobywaniu umiejętności wiedzy, kwalifikacji.
- 5)Pobudzanie, prowadzenie różnych form edukacji przez całe życie.
- 6)Działania na rzecz rozwiązywania realnych problemów i wyzwań społecznych, w zakresie dostępu do kultury, pomocy socjalnej, ochrony środowiska i praw zwierząt. Partycypacja obywatelska. Akcje charytatywne.
- 7)Aktywne uczestnictwo w życiu publicznym Rzeczypospolitej Polskiej. Ułatwianie społeczeństwu kontaktów z instytucjami i organizacjami krajowymi i międzynarodowymi.
- 8)Badanie i dokumentowanie zjawisk społecznych, obszarów kultury, historii i tradycji.
- 9)Organizowanie rozmaitych form aktywności indywidualnych i zbiorowych, w tym wypoczynku: (kolonii, biwaków, spływów kajakowych, pikników i innych).
- 10)Organizowanie wydarzeń, spotkań dyskusyjnych, szkoleń, seminariów, wystaw, koncertów, prezentacji programów kulturalnych, edukacyjnych oraz innych form wzmacniających efekty działań stowarzyszenia .
- 11)Tworzenie programów społecznych, kulturalnych i edukacyjnych; działalność impresaryjna, pośrednictwo, reklama, wyrób i sprzedaż wyrobów własnych i dzieł sztuki.
- 12)Animacje społeczne i kulturalne, współtworzone przez odbiorców oraz organizacja warsztatów artystycznych; literackich i fotograficznych, plenerów, przedstawień teatralnych i koncertów.
- 13)Promocję twórców kultury, sztuki i edukacji oraz menedżerów i promotorów reklamy i biznesu.
- 14)Udzielanie pomocy amatorskim grupom twórczym i twórcom indywidualnym.
- 15)Działalność informacyjna przedsięwzięć stowarzyszenia, w tym własna działalność wydawnicza i kolportaż materiałózwiązanych z działalnością Stowarzyszenia.
Członkowie, ich prawa i obowiązki
§ 8
Członkami Stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne i prawne. Osoba prawna może być jedynie członkiem wspierającym Stowarzyszenia.
§ 9
Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na:
- 1.Członkózwyczajnych.
- 2.Członków wspierających.
- 3.Członków honorowych.
§ 10
- 1.Członkiem zwyczajnym może być osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych i nie pozbawiona praw publicznych, akceptująca statutowe cele Stowarzyszenia.
- 2.Członkiem wspierającym może być osoba fizyczna lub prawna zainteresowana działalnością Stowarzyszenia, która zadeklarowała na jego rzecz pomoc finansową lub rzeczową. Osoba prawna działa w Stowarzyszeniu przez swojego przedstawiciela.
- 3.Członkiem honorowym może być osoba, która wniosła wybitny wkład w rozwój idei Stowarzyszenia lub w inny szczególny sposób przysłużyła się dla Stowarzyszenia.
Członków zwyczajnych i wspierających przyjmuje w drodze uchwały Zarząd, na podstawie pisemnej deklaracji. - 4.Nadanie godności członka honorowego następuje przez Walne Zebranie Członków, na wniosek Zarządu.
§ 11
Członek zwyczajny ma prawo do:
- 1.Czynnego i biernego prawa wyborczego.
- 2.Uczestniczenia w zebraniach, odczytach, konferencjach, sympozjach itp. organizowanych przez władze Stowarzyszenia.
- 3.Korzystania z urządzeń, świadczeń i pomocy Stowarzyszenia.
- 4.Noszenia odznaki organizacyjnej.
- 5.Zaskarżania uchwał władz Stowarzyszenia w sprawach członkowskich. Właściwą władząrozpatrzenia odwołania jest władza nadrzędna nad władzą, która tę decyzję wydała.
§ 12
Członek zwyczajny obowiązany jest do :
- 1.Aktywnego uczestniczenia w pracach Stowarzyszenia oraz propagowania jego celów i programu.
- 2.Przestrzegania statutu, regulaminów i uchwał władz Stowarzyszenia.
- 3.Regularnego opłacania składek i innych świadczeń obowiązujących w Stowarzyszeniu.
§ 13
- 1.Członek wspierający i honorowy nie ma czynnego i biernego prawa wyborczego.
- 2.Członek wspierający i honorowy ma prawo brać udział (z głosem doradczym) w pracach statutowych władz Stowarzyszenia.
- 3.Członek wspierający i honorowy jest obowiązany do regularnego wywiązywania się z deklarowanych świadczeń oraz przestrzegania statutu, uchwał i regulaminów władz Stowarzyszenia.
- 4.Członkowie honorowi zwolnieni są z opłacania składek członkowskich.
§ 14
- I.Członkostwo w Stowarzyszeniu ustaje na skutek :
- 1.Dobrowolnej rezygnacji pisemnej z przynależności do Stowarzyszenia złożonej Zarządowi.
- 2.Śmierci członka lub utraty osobowości prawnej przez członka wspierającego.
- 3.Utraty praw obywatelskich na mocy prawomocnego wyroku sądu.
- 4.Wykluczenia przez Zarząd:
- z powodu nieusprawiedliwionego zalegania z opłatą składek członkowskich przez 10 miesięcy.
- z powodu rażącego naruszenia zasad statutowych, nieprzestrzegania postanowień i uchwał władz Stowarzyszenia,
- ze względu na brak przejawów aktywnej działalności na rzecz Stowarzyszenia przez 10 miesięcy.
- II.Od uchwały Zarządu w sprawie pozbawienia członkostwa w Stowarzyszeniu przysługuje odwołanie do Walnego Zebrania Członków w terminie 14 dni od daty doręczenia stosownej uchwały. Odwołanie jest rozpatrywane na najbliższym Walnym Zebraniu Członków. Uchwała Walnego Zebrania jest ostateczna.
Struktura organizacyjna władz
§ 15
Władzami Stowarzyszenia są :
- 1.Walne Zebranie Członków.
- 2.Zarząd.
- 3.Komisja Rewizyjna.
§ 16
- 1.Kadencja wszystkich władz Stowarzyszenia trwa 4 lata, a ich wybór odbywa się w głosowaniu tajnym, zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania członków. Wybór władz następuje spośród nieograniczonej liczby kandydatów. Zgromadzeni mogą uchwalić głosowanie jawne.
- 2.Uchwały władz Stowarzyszenia, podejmowane są w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania członków. Zgromadzeni mogą uchwalić głosowanie tajne.
§ 17
W przypadku ustąpienia, wykluczenia lub śmierci członka władz Stowarzyszenia, w trakcie kadencji, ich skład osobowy uzupełniany jest spośród nie wybranych kandydatów, wg kolejności uzyskanych głosów. Liczba wybranych w ten sposób członków władz nie może przekroczyć połowy członków pochodzących z wyborów. Funkcje pełnią tymczasowo do czasu zwołania Nadzwyczajnego Zebrania Członków. Zwołane Nadzwyczajne Zebranie Członków zatwierdza ten wybór lub dokonuje nowego wyboru. Uchwała w tym przedmiocie zapada zwykłą a większością głosów, w obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania członków.
Walne Zebranie Członków
§ 18
- 1.Walne Zebranie Członków jest najwyższą władzą Stowarzyszenia.
- 2.W Walnym Zebraniu Członków biorą udział:
a. z głosem stanowiącym - członkowie zwyczajni,
b. z głosem doradczym - członkowie wspierający, honorowi i zaproszeni goście.
- 3.O terminie, miejscu i proponowanym porządku obrad Walnego Zebrania Członków powiadamia Zarząd, co najmniej 14 dni przed terminem Walnego Zebrania.
- 4.Obradami Walnego Zgromadzenia Członków kieruje Prezes Zarządu lub wskazana przez niego osoba z Zarządu Stowarzyszenia.
- 5.Obrady Walnego Zebrania są protokołowane przez osobę wyznaczoną przez Prezesa Zarządu, przed rozpoczęciem obrad, spośród członków lub pracowników Stowarzyszenia.
- 6.Jeżeli statut nie stanowi inaczej uchwały Walnego Zebrania, zapadają zwykłą większością głosów, w obecności :
a. w pierwszym terminie –liczby 2/3 uprawnionych do głosowania członków
b. w drugim terminie, wyznaczonym w tym samym dniu, 30 minut później od pierwszego terminu - bez względu na liczbę uprawnionych do głosowania członków.
§ 19
- 1.Walne Zebranie może być zwyczajne lub nadzwyczajne.
- 2.Zwyczajne Walne Zebranie zwołuje Zarząd raz w roku, jako sprawozdawcze, i co 4 lata, jako sprawozdawczo-wyborcze.
- 3.W przypadku nie zwołania przez Zarząd, Zwyczajnego Walnego Zebrania Członków, jako sprawozdawczego, raz w roku, w ciągu trzech miesięcy, po upływie roku kalendarzowego, obowiązek jego zwołania w ciągu kolejnego miesiąca spoczywa na Komisji Rewizyjnej.
- 4.Nadzwyczajne Walne Zebranie zwołuje Zarząd:
- a)z własnej inicjatywy,
- b)na pisemny wniosek co najmniej 1/3 ogólnej liczby członków zwyczajnych Stowarzyszenia.
- 5.Nadzwyczajne Walne Zebranie zwoływane jest najpóźniej 30 dni od daty zgłoszenia wniosku lub żądania i obraduje nad sprawami, dla których zostało zwołane.
- 6.W przypadku nie zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków przez Zarząd w terminie, obowiązek jego zwołania w ciągu kolejnych 30 dni spoczywa na Komisji Rewizyjnej.
§ 20
Do kompetencji Walnego Zebrania należy:
- 1.Uchwalenie statutu i jego zmian.
- 2.Uchwalenie głównych kierunków działania i rozwoju Stowarzyszenia.
- 3.Podejmowanie uchwały w sprawie współpracy i bycia członkiem na zasadach pełnej autonomii krajowych i międzynarodowymi organizacji o tym samym lub podobnym profilu działania.
- 4.Wyznaczanie i powoływanie drogą uchwały pełnomocnika do zawierania umów o pracę oraz cywilnoprawnych z członkami Zarządu.
- 5.Wybór i odwoływanie wszystkich władz Stowarzyszenia.
- 6.Rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań władz Stowarzyszenia.
- 7.Rozpatrywanie odwołań w sprawach członkowskich oraz uchwał Zarządu.
- 8.Podejmowanie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia i przeznaczeniu jego majątku.
- 9.Podejmowanie uchwał w sprawie nadania członkostwa honorowego.
- 10.Podejmowanie uchwał w sprawach innych, ważnych związanych z funkcjonowaniem Stowarzyszenia.
Zarząd
§ 21
- 1.Zarząd kieruje całokształtem działalności Stowarzyszenia, reprezentuje Stowarzyszenie na zewnątrz i ponosi odpowiedzialność przed Walnym Zgromadzeniem Członków.
- 2.Zarząd składa się z od 2 do 3 członków, w tym prezesa, wiceprezesa i skarbnika, wybieranych na pierwszym posiedzeniu. Członkowie Zarządu mogą otrzymywać wynagrodzenie za pełnione funkcje.
- 3.Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał. Posiedzenia Zarządu zwołuje Prezes.
- 4.W razie długotrwałej niemożności pełnienia obowiązków przez Prezesa, funkcję tę obejmuje na ten okres Wiceprezes.
§ 22
Do zakresu działania Zarządu należy:
- 1.Kierowanie bieżącą pracą Stowarzyszenia.
- 2.Zwoływanie Walnego Zebrania Członków.
- 3.Realizowanie celów Stowarzyszenia i uchwał Walnego Zebrania Członków.
- 4.Zarządzanie majątkiem Stowarzyszenia.
- 5.Planowanie i prowadzenie gospodarki finansowej.
- 6.Reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz i działanie w jego imieniu.
- 7.Przyjmowanie i wykluczanie członków Stowarzyszenia, zgłaszanie wniosków o nadanie przez Walne Zebranie Członków godności członka honorowego Stowarzyszenia.
- 8.Ustalanie wysokości składek członkowskich.
- 9.Prowadzenie dokumentacji członkowskiej.
Komisja Rewizyjna
§ 23
- 1.Komisja Rewizyjna jest władzą Stowarzyszenia powołaną do sprawowania kontroli nad jego działalnością.
- 2.Komisja Rewizyjna składa się z dwóch członków, którzy na pierwszym posiedzeniu wybierają przewodniczącego.
- 3.Posiedzenia Komisji Rewizyjnej odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz w roku.
§ 24
- I.Do zakresu działania Komisji Rewizyjnej należy:
- 1.Kontrolowanie, całokształtu działalności Stowarzyszenia.
- 2.Zwołanie Walnego Zebrania Członków, w razie nie zwołania go przez Zarząd, w terminie lub trybie ustalonym w statucie.
- 3.Składanie sprawozdań na Walnym Zebraniu Członków wraz z oceną działalności Stowarzyszenia i Zarządu Stowarzyszenia.
- 4.Wnioskowanie o zwołanie Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków w celu:
- a)omówienia spraw wynikających z kontroli wewnętrznych lub zewnętrznych,
- b)stwierdzenia nie wywiązywania się przez zarząd z jego statutowych obowiązków.
§ 25
- 1.Członkowie Komisji Rewizyjnej mają prawo udziału, z głosem doradczym, w posiedzeniu Zarządu.
- 2.Członkowie Komisji Rewizyjnej nie mogą spełniać innych funkcji we władzach Stowarzyszenia.
Majątek i fundusze
§ 26
Majątek Stowarzyszenia stanowią nieruchomości, ruchomości i fundusze.
§ 27
- 1.Źródłami powstania majątku Stowarzyszenia są :
- 1)Składki członkowskie.
- 2)Dochody z nieruchomości i ruchomości stanowiących własność lub będących w użytkowaniu Stowarzyszenia
- 3)Dotacje, subwencje, granty, lokaty.
- 4)Darowizny, zapisy i spadki.
- 5)Wpływy z działalności statutowej.
- 6)Dochody z ofiarności publicznej.
- 2.Stowarzyszenie prowadzi gospodarkę finansową zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- 3.Decyzje w sprawie nabywania, zbywania i obciążania majątku Stowarzyszenia podejmuje Zarząd.
§ 28
Do składania oświadczeń woli w imieniu Stowarzyszenia, w tym w sprawach majątkowych, uprawniony jest Prezes.
§ 29
Dla ważności innych pism i dokumentów wymagany jest podpis Prezesa.
Zmiana statutu i rozwiązanie Stowarzyszenia
§ 30
- 1.statutu lub jego zmiana oraz podjęcie uchwały o rozwiązaniu przez Walne Zebranie Członków wymaga większości 2/3 głosów, przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania.
- 2.Podejmując uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia, Walne zebranie członków określa sposób przeprowadzania likwidacji oraz przeznaczania majątku Stowarzyszenia.
- 3.W sprawach dotyczących rozwiązania i likwidacji Stowarzyszenia, nie uregulowanych w statucie, mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. nr 20,poz.104 z późniejszymi zmianami).
Postanowienia końcowe
§ 31
Statut oraz jego zmiany wchodzą w życie po uprawomocnieniu się stosownego postanowienia sądu rejestrowego.
Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA
EFFATA Association of Social Initiatives
64-920 Piła, ul. Wincentego Witosa 26 m. 5
tel. 601970679
KRS: 0000162787
Nip: 764 20 95 158
Regon: 570764368