Serwis Edukacji Antykorupcyjnej

 

 

zapraszamy na stronie serwisu

 

www.antykorupcja.edu.pl

 

 

Szanowni Państwo,

 

poniżej przesyłamy przegląd najnowszych informacji, które pojawiły się w różnych działach Serwisu Edukacji Antykorupcyjnej w minionym tygodniu. Jednocześnie uprzejmie informujemy, że każdego dnia przygotowujemy dla Państwa przegląd najświeższych informacji z prasy krajowej, do których lektury również zachęcamy.

Liczymy, że przygotowane przez nas wiadomości spełnią Państwa oczekiwania i zachęcą do ponownego odwiedzenia naszej strony.

Z poważaniem

Redakcja Serwisu


www.antykorupcja.edu.pl


 


 

 Lokalna Organizacja Społeczna

OBYWATELE PRZECIW KORUPCJI

tel.: 0 601 97 06 79

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

 

“ ... Korupcja zagraża praworządności, demokracji, prawom człowieka, narusza zasady uczciwości społecznej, spowalnia rozwój gospodarczy i zagraża stabilności instytucji demokratycznych i moralnym podstawom społeczeństwa ... ”

 

(Preambuła konwencji o korupcji podpisana przez Polskę w Strasburgu 27.02.1997 roku )

 

Lokalna Grupa Społeczna OBYWATELE PRZECIW KORUPCJI jest niezależną, niedochodową i niezaangażowaną politycznie inicjatywą obywatelską, której misją jest podnoszenie jakości życia publicznego w Polsce - w szczególności zwiększenie jego przejrzystości i uczciwości, głównie na poziomie jednostek samorządu terytorialnego oraz administracji rządowej.

 

Celem Lokalnej Grupy Społecznej OBYWATELE PRZECIW KORUPCJI jest wzmocnienia i zwiększenia efektywności inicjatyw obywatelskich na rzecz dobrych rządów. Podniesienie standardów działania insty­tu­cji stanowi element budowania oby­­watelskiego samorządu, który cechuje się przej­rzy­stością działania wszystkich swoich in­­stytucji oraz realizuje zasady partner­stwa, pomocniczości i dialogu służąc zaspokojeniu po­trzeb lokalnej społeczności i rozwiązywaniu jej problemów.

 

Docelowym zadaniem jest zbudowanie ładu społecznego opartego na równości praw wszystkich obywateli i obywatelek, działanie państwa i jego instytucji wyłącznie na podstawie i w granicach prawa oraz jawność i przejrzystość życia publicznego. Wspieranie działań podejmowanych przez Obywateli na rzecz zwiększenia przejrzystości i uczciwości życia publicznego w tym w szczególności:

 

·        Działanie na rzecz swobodnego dostępu do informacji publicznych;

 

·        Propagowanie działań etycznych;

 

·        Monitorowanie działań władz samorządowych i innych instytucji publicznych.

 

·        Organizowanie szkoleń, doradztwa i wymiany informacji w zakresie zwiększania wiedzy o zasadach przejrzystości życia publicznego.

 

·        Występowanie z petycjami, wnioskami i apelami do władz publicznych.

 

·        Podejmowanie współpracy z władzami samorządowymi, państwowymi, sektorem gospodarczym oraz środkami masowego przekazu

 

·        Udzielanie pomocy prawnej

 

Obszarem działania Lokalnej Grupy Społecznej OBYWATELE PRZECIW KORUPCJI jest edukacja i informacja, propagowanie modelowych rozwiązań na rzecz przejrzystości oraz monitorowanie wypełniania obietnic przedwyborczych, publikacje prasowe, cykl lekcji oraz uruchomienie punktu informacyjnego, monitorowanie działań samorządu, instytucji publicznych, badanie przejrzystości działania władz lokalnych, m.in. monitoring zawartości Biuletynów Informacji Publicznej, proces udzielania dotacji organizacjom pozarządowym, pozwolenia na budowę instalacji mogących pogorszyć stan środowiska naturalnego, udział w sesjach i komisjach rady gminy, powiatu i woj. samorządowego.

 

Wspieranie przedsięwzięć o “strażniczym” charakterze w takich obszarach jak:

 

·         społeczna kontrola działań administracji publicznej (np. kontrola sposobu wydatkowania publicznych pieniędzy, upublicznianie przypadków malwersacji i korupcji działania na rzecz utrzymania wysokich standardów pracy urzędników);

 

·         obrona podstawowych praw i wolności człowieka (np. kontrola przestrzegania prawa o wolnym dostępie do informacji, o ochronie danych osobowych);

 

·         ochrona środowiska (np. upublicznianie przypadków działań szkodliwych dla środowiska, za które odpowiedzialność ponoszą przedsiębiorstwa lub administracja, działania na rzecz stosownych zmian w prawie);

 

·         dbałość o zachowanie wysokich standardów działań społecznych (np. kontrola przestrzegania zasad jawności, sposobu rozwiązywania konfliktów interesów w organizacjach pozarządowych);

 

·         nadzorowanie przejrzystości życia politycznego (np. ujawnianie danych dotyczących finansowania kampanii wyborczych i partii politycznych, powiązań środowiska biznesu z politykami);

 

 

 

Chcesz wiedzieć więcej o działaniach Lokalnej Grupy Społecznej OBYWATELE PRZECIW KORUPCJI?

Skontaktuj się z nami: Artur Łazowy, koordynator, tel.: 601970679, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.




 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodatkowe informacje

Strona powstała dzięki współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. St. Staszica w Pile
Copyright EFFATA (2012)