Dolina Noteci. Gdy Wisła królową, to księżniczką Noteć.

 

W imieniu Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych EFFATA, proszę o przyjęcia zaproszenia do współorganizacji Międzynarodowego DNIA ZIEMI w powiecie pilskim.

 

Zapraszam do organizacji wystawy oraz lekcji przyrody dla dzieci i młodzieży z powiatu pilskiego, pt. Dolina Noteci. Gdy Wisła królową, to księżniczką Noteć.

 

Zapraszamy na uroczyste otwarcie poplenerowej wystawy fotografii 24 autorów, pt.: Dolina Noteci. Gdy Wisła królową, to księżniczką Noteć.

 

Wernisaż 22 kwietnia /wtorek/ 2014, godz. 13,00, Galeria Spichlerz "Wacek"
ul.
Podgórna 67 w Białośliwiu

 

Prelekcję podczas otwarcia wygłosi pan Dr Paweł M. Owsianny - Prezes Organizacji Turystycznej Północnej Wielkopolski "Dolina Noteci"

 

Stowarzyszenie EFFATA, poprosiło Dom Kultury w Białośliwiu o wspołpracę i zorganizowanie przedsięwzięcia w Galerii Spichlerz "Wacek" /unikalny budynek starego XIX wiecznego spichlerza o interesującej konstrukcji ryglowej.

 

Zauroczeni nietuzinkowy pięknem doliny Noteci chcemy jej atrakcyjność i walory przyrodnicze promować wśród mieszkańców, turystów i przedsiębiorców.

 

Fotografie to pokłosie pleneru fotograficzno – przyrodniczego, który stanowił jedną
z imprez towarzyszących zorganizowanej w Pile, przez Stowarzyszenie EFFATA, Muzeum Historii Naturalnej w Londynie i BBC Wildlife Magazine, wystawie „DZIKA PRZYRODA”.

 

Wśród 24 uczestników pleneru było kilku instruktorów i nauczycieli nauk przyrodniczych i fotograficznych. Między innymi; Antoni Kacprzak, laureat konkursu Wildlife Photographer of the Year 2008, Karol Murat, wykładowca, członek ZPFP, z wykształcenia leśnik, Marek Wituszyński, prezes Fundacji Ekologicznej Ziemi Chojnickiej i Zaborskiej
z Chojnic oraz Jan Grochowski ze Złotowa, instruktor fotografii, członek ZPFP.

 

W czerwcu statkiem Łokietek wypłynęli z Nakła nad Notecią i krótko przed burzą dopłynęli do Miasteczka Krajeńskiego. Fotografikom udało się ująć w ramy zdjęć nastrój odwiecznych igraszek słońca z przyrodą, starych drzew, łąk i pól malujących kształty wody. Powstała dokumentacja fotograficzna. Ma ona walory edukacyjne promocyjne i turystyczne. Uzmysławia, że to siedlisko ptactwa wodnego i błotnego, zwierząt, środowisko naturalne chronionych roślina jednocześnie miejsce gdzie rozwija się turystyka i wiodą codzienne życie ludzie. Poprzez ukazanie unikatowego piękna Doliny Noteci chcemy zwrócić uwagę, na to, że powinna dawać radość lokalnej społeczności i mieszkańcom całej Ziemi.

 

 

 

Informacje:

Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA – Foto Grupa Twórcza

Artur Łazowy, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ; tel.: 0601 970679, www.effata.of.pl

 

 

Plener /wystawa/ pt.: "Gdy Wisła królową, to księżniczką Noteć”, to dalszy etap poznawania rzeki, oraz budowania umiejętności fotograficznych . Zauroczeni nietuzinkowym pięknem doliny Noteci, chcemy jej atrakcyjność i walory przyrodnicze promować wśród mieszkańców i turystów. Dolina Noteci jest zachodnim przedłużeniem pradoliny Wisły. Dolina Noteci osiąga szerokość około 9 km i wcina się w otaczające wysoczyzny na głębokość 40-60 m. Charakterystyczną cechą doliny jest szerokie (2-6 km), zatorfione
i podmokłe dno. W strefie kontaktu doliny i wzgórz morenowych występują najwyższe kontrasty wysokościowe w województwie kujawsko-pomorskim.  Atrakcyjność doliny podnoszą występujące tu: park narodowy, rezerwaty przyrody, obszary chronionego krajobrazu, pomniki przyrody. Europejska sieć obszarów chronionych "Natura 2000" obejmuje w dolinie Noteci dwa obszary specjalnej ochrony ptaków oraz projektowany specjalny obszar ochrony siedlisk.
Dolina Noteci jest największym i najlepiej zachowanym kompleksem dolinowo-bagiennym z dużą różnorodnością świata roślinnego, w tym rzadkich i ginących w skali Europy zbiorowisk roślinnych oraz bogactwem świata zwierzęcego, szczególnie ptactwa wodnego i błotnego. Obszar ostoi Dolina Noteci częściowo pokrywa się z ważną ostoją ptasią o randze europejskiej – Nadnoteckie Łęgi. Występują tu 22 gatunki ptaków z załącznika I Dyrektywy Ptasiej. Są to: bąk, bączek, bocian biały, kania czarna, kania ruda, bielik, błotniak stawowy, błotniak łąkowy, orlik krzykliwy, kropiatka, zielonka, derkacz, żuraw, dubelt, rybitwa czarna, zimorodek, dzięcioł czarny, świergotek polny, podróżniczek, jarzębata, dzierzba pustynna i ortolan.
To prawdziwe ptasie królestwo. Z pośród ssaków żyją tu wydry i bobry, a świat płazów reprezentuje kumak nizinny z rodziny ropuszkowatych. W Dolinie Noteci spotkać można ponadto czerwończyka fioletka (motyla z Polskiej Czerwonej Księgi zwierząt oraz objętą ochroną ważkę - łątkę ozdobną. Rzekę zamieszkują natomiast chronione gatunki ryb: bolenie, piskorze i głowacze białopłetwe. Dolina rzeki Noteci należy do naturalnych zasobów regionu, które w szczególny sposób mogą służą rozwojowi turystyki wodnej, turystyki rowerowej, agroturystyki, jeździectwu. Przez część Doliny Noteci biegnie Kanał Bydgoski, którego atutem jest połączenie szlaków wodnych między wschodem i zachodem Europy. Rejs można rozpocząć w Paryżu, żeby kanałami dopłynąć do pięknych zakątków ziemi polskiej i zobaczyć z perspektywy statku Dolinę Warty, Noteci
i zakończyć "wodną przygodę" w Królewcu. W 1999 powstało Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Nadnoteckich, do którego należy 21 gmin i Powiat Pilski. Stowarzyszenie działa ponadregionalnie w województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim; w powiatach: pilskim, chodzieskim, czarnkowsko-trzcianeckim, złotowskim, wągrowieckim, nakielskim i wałeckim. Celem stowarzyszenia jest w aktywizacja gospodarcza, turystyczna, kulturalna obszarów nadnoteckich. Stowarzyszenie wspiera projekt „Turystyki wodnej na Noteci”, którego celem jest odtworzenia szlaku wodnego. W związku z tym podjęte zostały: działania nad poprawą żeglowności rzeki Noteci - budowa przystani, modernizacja istniejących już śluz, prace związane z regulacją rzeki Noteci i jej dopływów na wybranych odcinkach rzek dla lepszego gospodarczego ich wykorzystania i poprawy bezpieczeństwa obszarów zalewowych. Stowarzyszenie podejmuje działania na rzecz wdrożenia konstytucyjnej zasady rozwoju zrównoważonego oraz tworzenia warunków do działań na rzecz skutecznej ochrony środowiska przed zanieczyszczeniami. Dolina Noteci przyciąga swoim pięknem miłośników fotografii. Fotografia stanowi nieodłączny element współczesnych społeczeństw i od początków istnienia była ona silnie związaną z przemieszczaniem sie ludzi. Niezwykle trudno jest wyobrazić sobie istnienie XXI wieku bez fotografii, podobnie jak istnienie podróży bez możliwości uwiecznienia mijanych widoków, miejsc oraz ludzi. Podczas jednego z rejsów statkiem rzeką Notecią powstała dokumentacja fotograficzna, pokazująca różne oblicza doliny tej rzeki – bogactwo flory i fauny, infrastrukturę wodną śródlądową oraz drogową. Utworzona dokumentacja fotograficzna z pleneru Doliną Noteci ma ogromny potencjał, ponieważ pokazuje jak blisko nas jest piękna kraina, która jest siedliskiem ptactwa wodnego i błotnego, zwierząt, środowiskiem naturalnym chronionych roślin a jednocześnie miejscem gdzie rozwija się turystyka i wiodą codzienne życie ludzie. Jeśli chcemy cieszyć się z piękna i korzystać ze źródła wiedzy, jakim jest Dolina Noteci musimy o nią dbać! A dbać, to znaczy nie niszczyć! Nikt z nas nie powinien niszczyć swojego domu, źródła swoich radości. Jeżeli będziemy się kierowali chęcią zawłaszczenia jak najwięcej – możemy utracić wszystko. Dolina Noteci powinna służyć, dając radość z jej naturalnego piękna wszystkim Polakom i mieszkańcom całej Ziemi, a także naszym dzieciom i wnukom.

Autorzy: Marta Jarominiak, Artur Łazowy

 

 

 

 

Dodatkowe informacje

Strona powstała dzięki współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. St. Staszica w Pile
Copyright EFFATA (2012)