43. ROCZNICA WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO W POLSCE

 

PLAN OBCHODÓW 43. ROCZNICY WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO W POLSCE

ORGANIZOWANYCH PRZEZ REGION WIELKOPOLSKA

NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” ODDZIAŁ PIŁA.

Piła, 13 Grudnia 2024r.

 

godz. 09:00        spotkanie Rady Oddziału NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”,

godz. 12:00        uroczyste złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy przy Rondzie Solidarności pod pamiątkowym Obelisku,

godz. 13:00        spotkanie uczestników uroczystości w siedzibie Oddziału przy kawie i ciastku,

godz. 17:30        uroczyste złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy pod pamiątkową tablicą na budynku Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Panteleona Szumana w Pile, przy ul. Staromiejska 14,

godz. 18:00        Msza święta w intencji Ojczyzny i Ofiar stanu wojennego w Kościele pw. Świętej Rodziny w Pile w asyście Pocztów Sztandarowych,

godz. 19:30        Światło Wolności - zapalmy znicze w oknach naszych domów na znak pamięci o ofiarach i represjonowanych w stanie wojennym.

Więcej informacji:

Artur Łazowy, Tel. 601970679

Region Wielkopolska NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”

Adam Dopierała - przewodniczący, tel. 606 381 983

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

 

APEL DO WŁADZ GMINY PIŁA


APEL DO WŁADZ GMINY PIŁA
w sprawie przywrócenia regularnej zbiórki odpadów wielkogabarytowych

Szanowna Pani Prezydent,
Szanowni Radni Rady Miasta Piły,

My, mieszkańcy Piły, zwracamy się z gorącym apelem o przywrócenie regularnej, przynajmniej dwukrotnej w roku, zbiórki odpadów wielkogabarytowych z terenu miasta.

Obecnie Piła jest jednym z niewielu miast w Polsce, które nie oferuje swoim mieszkańcom tak fundamentalnej usługi w ramach systemu gospodarki odpadami. Zmusza nas to do samodzielnego transportowania wielkogabarytowych odpadów do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Nie każdy mieszkaniec ma jednak dostęp do odpowiedniego środka transportu, co w praktyce uniemożliwia wielu osobom legalne i wygodne pozbycie się takich odpadów.

Mimo braku tej usługi, mieszkańcy Piły ponoszą wysokie opłaty za gospodarowanie odpadami, które trafiają do prywatnej spółki ENERIS. Tym bardziej niezrozumiały jest brak organizacji regularnych zbiórek odpadów wielkogabarytowych, które są standardem w innych gminach w Polsce.

Skutkiem tego stanu rzeczy są liczne dzikie wysypiska, które pojawiają się na obrzeżach miasta, w lasach i na terenach wspólnych. Jest to problem, który nie tylko negatywnie wpływa na estetykę naszego otoczenia, ale także zagraża środowisku naturalnemu.

Apelujemy do władz miasta o:

1/ Przywrócenie minimum dwóch zbiórek odpadów wielkogabarytowych w roku – co najmniej raz na wiosnę i raz na jesień, tak jak ma to miejsce w innych miastach.

2/ Lepszą organizację systemu odbioru odpadów – zgodnie z zasadą, że mieszkańcy, którzy płacą za wywóz śmieci, mają prawo do kompleksowej obsługi w tym zakresie.

3/ Rozliczenie spółki ENERIS z zakresu świadczonych usług i dostosowanie umów do realnych potrzeb mieszkańców.

Mieszkańcy Piły zasługują na sprawiedliwe i efektywne rozwiązania w zakresie gospodarowania odpadami. Apelujemy o jak najszybsze podjęcie działań, które przywrócą możliwość pozbywania się odpadów wielkogabarytowych w sposób wygodny i ekologiczny.


Negatywne skutki braku selektywnej zbiórki odpadów wielkogabarytowych

1/ Tworzenie dzikich wysypisk – porzucone odpady wielkogabarytowe szpecą miasto i okolice, generując dodatkowe koszty związane z ich usuwaniem oraz degradując środowisko naturalne.

2/ Spadek poziomu recyklingu i odzysku odpadów – brak efektywnego systemu odbioru i zagospodarowania odpadów wielkogabarytowych obniża osiągane poziomy recyklingu, które gmina jest zobowiązana spełniać zgodnie z krajowymi i unijnymi regulacjami.

3/ Wzrost niezadowolenia społecznego – mieszkańcy, płacąc wysokie opłaty za gospodarowanie odpadami, oczekują kompleksowych usług, w tym regularnego odbioru wielkogabarytów, który jest standardem w innych miastach.

4/ Długotrwałe zanieczyszczenie środowiska – porzucone meble, sprzęt AGD czy inne odpady wielkogabarytowe uwalniają toksyczne substancje, które zagrażają glebie, wodom gruntowym i przyrodzie.

Pozytywne skutki przywrócenia regularnej zbiórki odpadów wielkogabarytowych

1/ Osiągnięcie wymaganych poziomów recyklingu i odzysku – przy efektywnej zbiórce można zapewnić selekcję i skierowanie odpowiednich materiałów do ponownego przetworzenia. Odpady wielkogabarytowe, takie jak drewno, metal czy elementy plastikowe, są cennymi surowcami wtórnymi.

2/ Poprawa estetyki miasta i jego wizerunku – eliminacja dzikich wysypisk i zalegających odpadów pozytywnie wpłynie na wygląd miasta oraz na komfort życia mieszkańców.

3/ Edukacja mieszkańców w zakresie ekologii – regularne akcje zbiórkowe promują właściwe postawy proekologiczne i zwiększają świadomość na temat selektywnej zbiórki odpadów.

Osiągalne poziomy recyklingu
Regularna zbiórka odpadów wielkogabarytowych umożliwi:

Wzrost poziomu recyklingu zgodnie z ustawowymi wymaganiami – w 2023 roku minimalny wymagany poziom recyklingu w Polsce wynosił 55%, a jego dalszy wzrost do 60% do 2030 roku jest konieczny, aby uniknąć kar finansowych nakładanych na gminy.

Zwiększenie odzysku surowców wtórnych – odpady wielkogabarytowe są źródłem drewna, metali i tworzyw sztucznych, które mogą być efektywnie przetworzone i ponownie wykorzystane w gospodarce.


Z poważaniem,

Mieszkańcy Piły
(dane kontaktowe lub osoby reprezentującej)

Link:

https://www.naszademokracja.pl/petitions/apel-do-wladz-gminy-pila-w-sprawie-przywrocenia-regularnej-zbiorki-odpadow-wielkogabarytowych?source=web-share-api-button&utm_source=web_share_api&share=4e4f724e-6c5d-485f-a87c-8183a0945976

 

 

40 rocznica porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

 

 

"Solidarność to jedność serc, umysłów i rąk zakorzenionych w ideałach, które są zdolne przemieniać świat".

Bł. ks. Jerzy Popiełuszki


ZAPROSZENIE

W dniu 19 października 2024 roku przypada 40 rocznica porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki – patrona NSZZ „Solidarność”.

W związku z tym wydarzeniem w imieniu Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Oddział Piła, zapraszam do udziału w obchodach Rocznicy, które odbędą się w dniu 19 października 2024 roku w kościele Świętej Rodziny w Pile.

Program:

17.30 – różaniec w intencji kanonizacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki

18.00 – Msza Święta z udziałem pocztów sztandarowych w intencji Ojczyzny, o błogosławieństwo dla Niej przez wstawiennictwo Patrona „Solidarności”.

Uroczystościom rocznicowym będzie towarzyszy wystawa pt. Dekalog ks. Jerzego. Wystawa o błogosławionym księdzu Jerzym Popiełuszko, przygotowana przez IPN w Białymstoku i Stowarzyszenie EFFATA w Pile.

Z poważaniem, Adam Dopierała
Przewodniczący NSZZ Solidarność Oddział w Pile


Wystawa – opis:
Dekalog ks. Jerzego. Wystawa o błogosławionym księdzu Jerzym Popiełuszko.

Autorzy wystawy: Urszula Gierasimiuk (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku) i Paweł Kęska (Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki) przygotowali ekspozycję w języku polskim i włoskim. Nie chcieli, aby była to kolejna ilustrowana biografia Księdza, lecz opowieść o wyjątkowym człowieku i wyznawanych przez niego wartościach, które ułożyły się w swego rodzaju dekalog uniwersalnych wskazań. Tak zrealizowana koncepcja wystawy pokazuje nam tego męczennika jako autorytet, niezwykle potrzebny w dzisiejszych czasach.
Chcieliśmy stworzyć wystawę, która opowie o ks. Jerzym Popiełuszce obcokrajowcom, którzy nie znają języka polskiego oraz polskiej historii. Pamiętajmy, że kontekst dziejów, w których żył ks. Popiełuszko jest ważny w celu pełnego zrozumienia jego życia, a przede wszystkim śmierci. Wystawa pokazuje biografię tragicznie zmarłego kapłana w nietypowy sposób. Urszula Gierasimiuk dodaje, że żywot ks. Jerzego Popiełuszki jest zaprezentowany poprzez wartości, którymi się kierował lub które miały wpływ na kształtowanie jego osobowości. Miłość to opowieść o jego domu rodzinnym i wyjaśnienie tego skąd wzięła się w nim silna wiara i miłość do Boga i ojczyzny. Z kolei poprzez takie wartości jak solidarność, męstwo, prawdę docieramy do świętości. Przygotowany przez nas dekalog pokazuje też boży plan wobec Jerzego Popiełuszki, który w ostatnich latach przed swoją śmiercią doskonale wiedział do czego został powołany – stwierdza.
Był to bardzo otwarty człowiek. Jego kazania i język jakim się posługiwał były proste, ponieważ na odprawiane przez niego msze przychodzili głównie robotnicy. Starał się dotrzeć do każdego. Mnie szczególnie porusza cytat: „Jeżeli sami chcemy żeby na świecie było lepiej, żeby zapanował sprawiedliwość, prawda i jedność wśród ludzi, to sami musimy zadać sobie pytanie – czy ja na co dzień taki jestem”. "Ten niezłomny kapłan i kapelan +Solidarności+ został bestialsko zamordowany przez komunistów. Bezpośredni sprawcy jego śmierci zostali osądzeni w procesie toruńskim. Żaden z nich nie odbył w pełni kary zasądzonego więzienia, podczas gdy ich mocodawcy po czerwcu 1989 roku nadal pełnili wysokie funkcje państwowe. Obecnie szczególnego znaczenia nabiera kultywowanie pamięci o życiu i śmierci ks. Jerzego oraz osąd moralny zbrodniarzy, którzy doprowadzili do jego męczeńskiej śmierci" - opisuje ks. Popiełuszkę przy okazji wystawy Instytut Pamięci Narodowej.
Wystawa była już prezentowana wcześniej na Uniwersytecie Papieskim Urbaniana w Watykanie. Autorzy wystawy nie chcieli by - jak wiele innych - miała ona charakter i formę biografii ks. Popiełuszki. "Pomyśleliśmy, że trzeba pokazać coś więcej jeżeli chodzi o przesłanie. I tak też było z księdzem Jerzym. On żył według pewnych zasad, mówił to w swoich homiliach i to wszystko się przekładało na takie właśnie prawdy, które znajdujemy na tej wystawie. I to się nam pięknie ułożyło w dekalog księdza Jerzego" - mówiła Gierasimiuk. Na wystawie są zdjęcia, cytaty z wypowiedzi ks. Jerzego, tekst wystawy. Wśród wartości są m.in. prawda, miłość do Boga i bliźniego, wiara, męstwo, solidarność. Urszula Gierasimiuk dodała, że wszystkie prezentowane wartości są uniwersalne i trudno spośród nich wskazać najważniejszą. "Staraliśmy się tam wybierać cytaty, żeby były dostępne w takim rozumieniu powszechnym młodzieży, która nie ma styczności z historią Polski, która powiedzmy też nie jest zbyt religijna, żeby czytając pojedyncze hasła jednak pomału wchodziła w ten świat księdza Jerzego" - wyjaśniła. Wystawę IPN przygotował wspólnie z Ośrodkiem Dokumentacji Życia i Kultu Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie i Fundacją im. Bł. ks. Jerzego Popiełuszki "Dobro". Paweł Kęska z Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Bł. ks. Jerzego Popiełuszki poinformował, że ośrodek cały czas stara się badać, dokumentować kult ks. Popiełuszki. Poinformował, że grób księdza Jerzego odwiedziło dotąd ok. 24 mln ludzi z 20 krajów, relikwie błogosławionego są w 990 miejscach kultu w Polsce i ok. 500 za granicą.
Kęska dodał, że ksiądz Popiełuszko było osobą "żyjącą prosto, szczerze, naturalną, prawdziwą wiarą", cechował się "prostotą, otwartym sercem, ogromną odwagą, ogromną wiarą", "zmienił nasz świat", można się od niego uczyć, inspirować się nim, przez co "żyje", a wystawa nie jest "pomnikiem". "Dekalog to są po prostu wartości fundamentalne niezależnie od czasów, niezależnie od zmieniającego się tempa życia. Pewne rzeczy, jeżeli nie będziemy ich przestrzegać, to po prostu przepadniemy w tym zamęcie świata" - mówił Kęska.

 

 

 

 

Drodzy Mali Artyści!

Drodzy Mali Artyści!

Witajcie!

Legenda o powstaniu Piły ze zbioru „Zaklęta w kamień – podania, legendy i baśnie z powiatu pilskiego”, autorstwa Krystyny i Zbigniewa Noskowie.

Zapraszamy na promocję kolorowanki stworzoną z myślą dzieciach, które lubią rysować, malować i zagłębiać się w pełen fantazji świat legend, podań oraz baśni i ludowych przypowieści.

 

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym, jak powstało nasze miasto? Czy pomyśleliście, ile skrywa tajemnych wydarzeń oraz opowieści o zapomnianych ludziach, którzy budowali Piłę?

 

Życzymy Wam dużo radości z odkrywania Piły na nowo! Zapraszamy do wspólnej przygody pełnej kolorów i magii!

 

Link do kolorowanki: https://drive.google.com/file/d/1Qgb4QQGTgCFu4Jg6oSr8T9VM_pSDgSM7/view?usp=sharing

 

Link do kolorowanki:

https://online.fliphtml5.com/oyoz/ekdz/?1730281610455

 

 

Więcej informacji: Artur Łazowy, Tel. 601970679, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

***

 

Drodzy Mali Artyści!

Witajcie!

 

     Oddajemy w wasze ręce wyjątkową książeczkę. Kolorowankę stworzoną z myślą o was, dzieciach, które lubią rysować, malować i zagłębiać się w pełen fantazji świat legend, podań oraz baśni i ludowych przypowieści.

     Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym, jak powstało nasze miasto? Czy pomyśleliście, ile skrywa tajemnych wydarzeń oraz opowieści o zapomnianych ludziach, którzy budowali Piłę?

     Zapraszamy Was do fascynującej podróży w przeszłość, wydając wspólnym wysiłkiem, wydawcy, grafików i sponsorów kolorowankę pod tytułem "Legenda o powstaniu Piły" według pomysłu Krystyny i Zbigniewa Nosków.

     Książka ta nie jest tylko zwykłą opowieścią! Znajdziecie w niej rysunki, które czekają na waszą fantazję i kreatywność. Możecie samodzielnie nadać kolor światu bohaterów legendy, używając kredek, flamastrów, farbek czy nawet brokatu! Dzięki temu możecie poczuć się jak prawdziwi artyści i współtwórcy tej ciekawej opowieści.

     Każda strona książki kryje w sobie coś więcej niż tylko legendę. To wasza przestrzeń do wyrażania siebie. Czasem jeleń będzie szary, a czasem zielony - wszystko zależy od waszej wyobraźni! Może tartak, który pojawia się w legendzie, będzie różowy, a król Władysław Łokietek ubrany w kolorowe szaty? Tylko wy decydujecie, jakie barwy ożywią tę magiczną opowieść. Może, gdy pokolorujecie całą książeczkę, sami stworzycie własną legendę o powstaniu Piły.

     Nieważne, czy macie 5, 8, czy 10 lat - ta książka jest dla wszystkich, którzy chcą się dobrze bawić, uczyć i rozwijać swoje zdolności. Malowanie pomaga wyciszyć się i skupić, a przy okazji uczy cierpliwości. Dla tych, którzy dopiero zaczynają czytać, książka będzie świetnym sposobem na to, by połączyć literki z obrazkami. Dla tych zaś, którzy lubią rysować - to doskonała okazja, by ćwiczyć swoje umiejętności. A może przy okazji odkryjecie w sobie jakieś nowe pasje i talenty?

    

     Życzymy Wam dużo radości z odkrywania Piły na nowo! Zapraszamy do wspólnej przygody pełnej kolorów i magii!

Ewa Perlińska

Cezary Nowak

Alicja Noska-Figiel

Artur Łazowy

 

 

 

***

 

Krystyna Noska

 

Urodziła się w Wiedniu (Austria) w rodzinie nauczycielskiej. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu oraz Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Pracowała z młodzieżą jako nauczycielka plastyki w szkołach podstawowych i średnich w Wągrowcu i Pile. Mimo emerytury tę działalność edukacyjną kontynuuje nadal w kontakcie z firmą „Strefa Rysunku", przygotowując w ten sposób młodzież do studiów artystycznych i architektury. Była aktywnym członkiem Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej. Jest członkiem Związku Plastyków Artystów RP.

Jej twórczość artystyczna obejmuje rysunek, malarstwo sztalugowe i ścienne oraz ilustrację książkową. Ulubioną techniką jest pastel oraz piórko i tusz, a ulubionym tematem – portret utrzymany w konwencji realistycznej, a także kompozycje odrealnionej rzeczywistości, pobudzające wyobraźnię odbiorcy.

Miała kilkanaście wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt zbiorowych. Swe rysunki publikowała w mediach lokalnych i ogólnopolskich oraz w publikacjach książkowych autorstwa męża. Uzyskała szereg nagród i wyróżnień. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce i poza jej granicami.

Wyróżniona odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej i odznaką honorową „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego".

 

Zbigniew Noska

 

Od pokoleń Wielkopolanin, dzieciństwo i młodość spędził w Wągrowcu. Ukończył polonistykę na UAM oraz organizację i zarządzanie na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował jako nauczyciel języka polskiego w LO w Wągrowcu. W 1975 roku w związku z powstaniem województwa przeniósł się do Piły.

Dziennikarstwem interesował się już w trakcie studiów. Był społecznym korespondentem „Gazety Poznańskiej" z Wągrowca oraz „IKP" z Piły, a także jednym z inicjatorów powstania „Tygodnika Pilskiego", którego w 1987 roku został redaktorem naczelnym. Od 1991 roku przejął obowiązki redaktora naczelnego „Tygodnika Nowego" oraz przez kilka lat "Radia 100".

Od zawsze jego pasją była historia i regionalistyka, czemu dawał wyraz na łamach „TN".

W 2021 roku SPG ART-WENA wydało dwie jego pierwsze książki: „Zaklęta w kamień. Podana, legendy i baśnie z powiatu pilskiego" oraz „Studia nieszczęścia. Okruchy historii Piły i okolic". W tym samym roku na zlecenie LGD Krajna nad Notecią przygotował publikację pt: „Rękodzieło i twórczość ludowa Krajny nad Notecią". W rok później Muzeum Ziemi Złotowskiej wydało jego książkę pt. „Legendy i podania Krajny Złotowskiej". W 2023 roku ukazały się dwie jego kolejne publikacje: „Legendy Ziemi Czarnkowskiej" oraz „Ujście. Odsłony przeszłości".

 

noska-male

 

 

Kolorowanka - Legenda o powstaniu Piły

 

 

Zaproszenie

Legenda o powstaniu Piły ze zbioru „Zaklęta w kamień – podania, legendy i baśnie z powiatu pilskiego”, autorstwa Krystyny i Zbigniewa Noskowie.

 

Zapraszamy na promocję kolorowanki stworzoną z myślą dzieciach, które lubią rysować, malować i zagłębiać się w pełen fantazji świat legend, podań oraz baśni i ludowych przypowieści.

 

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym, jak powstało nasze miasto? Czy pomyśleliście, ile skrywa tajemnych wydarzeń oraz opowieści o zapomnianych ludziach, którzy budowali Piłę?

 

Życzymy Wam dużo radości z odkrywania Piły na nowo! Zapraszamy do wspólnej przygody pełnej kolorów i magii!

 

 

Artur Łazowy

Więcej informacji, Tel. 601970679, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

 

***

 

 

 

Drodzy Mali Artyści!

 

Witajcie!

 

     Oddajemy w wasze ręce wyjątkową książeczkę. Kolorowankę stworzoną z myślą o was, dzieciach, które lubią rysować, malować i zagłębiać się w pełen fantazji świat legend, podań oraz baśni i ludowych przypowieści.

     Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym, jak powstało nasze miasto? Czy pomyśleliście, ile skrywa tajemnych wydarzeń oraz opowieści o zapomnianych ludziach, którzy budowali Piłę?

     Zapraszamy Was do fascynującej podróży w przeszłość, wydając wspólnym wysiłkiem, wydawcy, grafików i sponsorów kolorowankę pod tytułem "Legenda o powstaniu Piły" według pomysłu Krystyny i Zbigniewa Nosków.

     Książka ta nie jest tylko zwykłą opowieścią! Znajdziecie w niej rysunki, które czekają na waszą fantazję i kreatywność. Możecie samodzielnie nadać kolor światu bohaterów legendy, używając kredek, flamastrów, farbek czy nawet brokatu! Dzięki temu możecie poczuć się jak prawdziwi artyści i współtwórcy tej ciekawej opowieści.

     Każda strona książki kryje w sobie coś więcej niż tylko legendę. To wasza przestrzeń do wyrażania siebie. Czasem jeleń będzie szary, a czasem zielony - wszystko zależy od waszej wyobraźni! Może tartak, który pojawia się w legendzie, będzie różowy, a król Władysław Łokietek ubrany w kolorowe szaty? Tylko wy decydujecie, jakie barwy ożywią tę magiczną opowieść. Może, gdy pokolorujecie całą książeczkę, sami stworzycie własną legendę o powstaniu Piły.

     Nieważne, czy macie 5, 8, czy 10 lat - ta książka jest dla wszystkich, którzy chcą się dobrze bawić, uczyć i rozwijać swoje zdolności. Malowanie pomaga wyciszyć się i skupić, a przy okazji uczy cierpliwości. Dla tych, którzy dopiero zaczynają czytać, książka będzie świetnym sposobem na to, by połączyć literki z obrazkami. Dla tych zaś, którzy lubią rysować - to doskonała okazja, by ćwiczyć swoje umiejętności. A może przy okazji odkryjecie w sobie jakieś nowe pasje i talenty?

    

     Życzymy Wam dużo radości z odkrywania Piły na nowo! Zapraszamy do wspólnej przygody pełnej kolorów i magii!

 

Ewa Perlińska

Alicja Noska-Figiel

Artur Łazowy

 

 

 

Dodatkowe informacje

Strona powstała dzięki współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. St. Staszica w Pile
Copyright EFFATA (2012)