40 rocznica porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

 

 

"Solidarność to jedność serc, umysłów i rąk zakorzenionych w ideałach, które są zdolne przemieniać świat".

Bł. ks. Jerzy Popiełuszki


ZAPROSZENIE

W dniu 19 października 2024 roku przypada 40 rocznica porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki – patrona NSZZ „Solidarność”.

W związku z tym wydarzeniem w imieniu Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Oddział Piła, zapraszam do udziału w obchodach Rocznicy, które odbędą się w dniu 19 października 2024 roku w kościele Świętej Rodziny w Pile.

Program:

17.30 – różaniec w intencji kanonizacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki

18.00 – Msza Święta z udziałem pocztów sztandarowych w intencji Ojczyzny, o błogosławieństwo dla Niej przez wstawiennictwo Patrona „Solidarności”.

Uroczystościom rocznicowym będzie towarzyszy wystawa pt. Dekalog ks. Jerzego. Wystawa o błogosławionym księdzu Jerzym Popiełuszko, przygotowana przez IPN w Białymstoku i Stowarzyszenie EFFATA w Pile.

Z poważaniem, Adam Dopierała
Przewodniczący NSZZ Solidarność Oddział w Pile


Wystawa – opis:
Dekalog ks. Jerzego. Wystawa o błogosławionym księdzu Jerzym Popiełuszko.

Autorzy wystawy: Urszula Gierasimiuk (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku) i Paweł Kęska (Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki) przygotowali ekspozycję w języku polskim i włoskim. Nie chcieli, aby była to kolejna ilustrowana biografia Księdza, lecz opowieść o wyjątkowym człowieku i wyznawanych przez niego wartościach, które ułożyły się w swego rodzaju dekalog uniwersalnych wskazań. Tak zrealizowana koncepcja wystawy pokazuje nam tego męczennika jako autorytet, niezwykle potrzebny w dzisiejszych czasach.
Chcieliśmy stworzyć wystawę, która opowie o ks. Jerzym Popiełuszce obcokrajowcom, którzy nie znają języka polskiego oraz polskiej historii. Pamiętajmy, że kontekst dziejów, w których żył ks. Popiełuszko jest ważny w celu pełnego zrozumienia jego życia, a przede wszystkim śmierci. Wystawa pokazuje biografię tragicznie zmarłego kapłana w nietypowy sposób. Urszula Gierasimiuk dodaje, że żywot ks. Jerzego Popiełuszki jest zaprezentowany poprzez wartości, którymi się kierował lub które miały wpływ na kształtowanie jego osobowości. Miłość to opowieść o jego domu rodzinnym i wyjaśnienie tego skąd wzięła się w nim silna wiara i miłość do Boga i ojczyzny. Z kolei poprzez takie wartości jak solidarność, męstwo, prawdę docieramy do świętości. Przygotowany przez nas dekalog pokazuje też boży plan wobec Jerzego Popiełuszki, który w ostatnich latach przed swoją śmiercią doskonale wiedział do czego został powołany – stwierdza.
Był to bardzo otwarty człowiek. Jego kazania i język jakim się posługiwał były proste, ponieważ na odprawiane przez niego msze przychodzili głównie robotnicy. Starał się dotrzeć do każdego. Mnie szczególnie porusza cytat: „Jeżeli sami chcemy żeby na świecie było lepiej, żeby zapanował sprawiedliwość, prawda i jedność wśród ludzi, to sami musimy zadać sobie pytanie – czy ja na co dzień taki jestem”. "Ten niezłomny kapłan i kapelan +Solidarności+ został bestialsko zamordowany przez komunistów. Bezpośredni sprawcy jego śmierci zostali osądzeni w procesie toruńskim. Żaden z nich nie odbył w pełni kary zasądzonego więzienia, podczas gdy ich mocodawcy po czerwcu 1989 roku nadal pełnili wysokie funkcje państwowe. Obecnie szczególnego znaczenia nabiera kultywowanie pamięci o życiu i śmierci ks. Jerzego oraz osąd moralny zbrodniarzy, którzy doprowadzili do jego męczeńskiej śmierci" - opisuje ks. Popiełuszkę przy okazji wystawy Instytut Pamięci Narodowej.
Wystawa była już prezentowana wcześniej na Uniwersytecie Papieskim Urbaniana w Watykanie. Autorzy wystawy nie chcieli by - jak wiele innych - miała ona charakter i formę biografii ks. Popiełuszki. "Pomyśleliśmy, że trzeba pokazać coś więcej jeżeli chodzi o przesłanie. I tak też było z księdzem Jerzym. On żył według pewnych zasad, mówił to w swoich homiliach i to wszystko się przekładało na takie właśnie prawdy, które znajdujemy na tej wystawie. I to się nam pięknie ułożyło w dekalog księdza Jerzego" - mówiła Gierasimiuk. Na wystawie są zdjęcia, cytaty z wypowiedzi ks. Jerzego, tekst wystawy. Wśród wartości są m.in. prawda, miłość do Boga i bliźniego, wiara, męstwo, solidarność. Urszula Gierasimiuk dodała, że wszystkie prezentowane wartości są uniwersalne i trudno spośród nich wskazać najważniejszą. "Staraliśmy się tam wybierać cytaty, żeby były dostępne w takim rozumieniu powszechnym młodzieży, która nie ma styczności z historią Polski, która powiedzmy też nie jest zbyt religijna, żeby czytając pojedyncze hasła jednak pomału wchodziła w ten świat księdza Jerzego" - wyjaśniła. Wystawę IPN przygotował wspólnie z Ośrodkiem Dokumentacji Życia i Kultu Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie i Fundacją im. Bł. ks. Jerzego Popiełuszki "Dobro". Paweł Kęska z Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Bł. ks. Jerzego Popiełuszki poinformował, że ośrodek cały czas stara się badać, dokumentować kult ks. Popiełuszki. Poinformował, że grób księdza Jerzego odwiedziło dotąd ok. 24 mln ludzi z 20 krajów, relikwie błogosławionego są w 990 miejscach kultu w Polsce i ok. 500 za granicą.
Kęska dodał, że ksiądz Popiełuszko było osobą "żyjącą prosto, szczerze, naturalną, prawdziwą wiarą", cechował się "prostotą, otwartym sercem, ogromną odwagą, ogromną wiarą", "zmienił nasz świat", można się od niego uczyć, inspirować się nim, przez co "żyje", a wystawa nie jest "pomnikiem". "Dekalog to są po prostu wartości fundamentalne niezależnie od czasów, niezależnie od zmieniającego się tempa życia. Pewne rzeczy, jeżeli nie będziemy ich przestrzegać, to po prostu przepadniemy w tym zamęcie świata" - mówił Kęska.

 

 

 

 

Dodatkowe informacje

Strona powstała dzięki współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. St. Staszica w Pile
Copyright EFFATA (2012)