3962,64 zł., taką kwotę mieszkańcy Piły zebrali dla nepalczyków, którzy ucierpieli w wyniku trzęsienia ziemi podczas wczorajszego koncertu.
Koncert pn. NEPAL potrzebuje naszej pomocy odbył się wczoraj w Pile, tj. 19 czerwiec 2015 roku. Pilski koncert to kontynuacja zapoczątkowanej na całym świecie pomocy humanitarnej, w której poprzez muzykę, chcemy wspierać wszelkie inicjatywy i organizacje, które na co dzień pomagają mieszkańcom NEPALU. Całkowity dochód z koncertu został przekazany dla Polskiej Akcji Humanitarnej, która organizuje i koordynuje pomoc dla Nepalczyków.
Odbyła się podczas koncertu licytacja wielu przedmiotów, które otrzymaliśmy od instytucji i organizacji, miedzy innymi:
• Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska przekazała pióro
• Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przekazała zestaw książek
• Polski Komitet Olimpijski przekazał do licytacji zestaw 20-u strojów marki 4F dla reprezentacji Polski na I Igrzyska Europejskie - Baku 2015
• Smycze i Badgesy od Firmy WYPIG
Przedmioty i pomoc otrzymaliśmy od: Starosty Pilskiego, Prezes Narodowego Banku Polskiego, Prezydenta RP - Bronisława Komorowskiego, Zakład Przemysłu Ziemniaczanego ,,ZETPEZET" w Pile, Studia KONTUR, Kawiarnia ATMOSFERA, FIRMY WYPIG, Studia reklamy OPUS, Agencji SD, Centrum Kształcenia "Nauka" Sp. z o.o. w Pile, Komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień w Pile, Izy Pielęgniarek i Położnych w Pile, Bank PBK w Pile, Stowarzyszenie Młodzi Demokraci, Parafia rzymskokatolicka Świętej Rodziny w Pile, Krzyskie Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych, Ich Rodzin i Przyjaciół, Impuls - Terapie Naturalne i Masaż Sławomir Puchała, Asecura-Service Sp. z o.o. Piła, Miejska Energetyka Cieplna Piła Sp. z o.o,
Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Nepalu przekroczyła 7 200 osób. Blisko 8 mln osób zostało poszkodowanych. Wiele osób utraciło dorobek całego życia, wiele osób przebywa bez dachu nad głową, bez wody i żywności.
W programie koncertu wystąpiły zespoły:
- oN.O.C. - nazwa zespołu jest skrótem od słów: "nie opuszczę cię",
- oHecny Burtnik - Pakoska charytatywna formacja muzyczna,
- okoncert gongów i mis tybetańskich - Sławomir Puchała,
- oCumbre Andean Music - Humberto Chura Quispe, koncert w klimacie muzyki andyjskich wyżyn,
- oMiras Turczynowicz – koncert didgeridoo
- oDark Buddha - zagra seta ambientowego pod nazwą *Tribute to Nepal*.
Zespół Hecny Burtnik - Pakoska charytatywna formacja muzyczna. Zespół wykonuje utwory własne i covery znanych utworów. Angelika Domańska – wokal, Szymon Grzegorzewicz – klawisze, Marek Świercz – gitara basowa, Mikołaj Kryszak – perkusja, Jakub Karbowiak – gitara elektryczna, brat Cordian /OFM/– wokal.
Zespół N.O.C.
Nazwa zespołu jest skrótem od słów: "nie opuszczę cię". Gramy muzykę, której nie da się umieścić w jednym gatunku, a pod szeroko pojętym hasłem "Rock" kryją się różnorodne klimaty odzwierciedlające muzyczne gusta poszczególnych członków zespołu. Gramy, bo sprawia nam to przyjemność.. Aktualny skład: Tomczyk Rafał - vocal, Artur Stanilewicz - gitara, Mateusz Piotrowski - gitara, Tomasz Wola - bas, Błażej Nowakowski - perkusja..
Koncert gongów i mis tybetańskich - Sławomir Puchała - Masaż dźwiękiem przywraca organizmowi harmonię, wzmacnia witalność, odpręża i rozluźnia. Uczestnicy doświadczą głębokiego relaksu, odprężenia, ukojenia i oczyszczenia.
Cumbre Andean Music - Humberto Chura Quispe, koncert solowy w klimacie muzyki andyjskich wyżyn - Boliwia.
Miras Turczynowicz – koncert didgeridoo.
Dark Buddha - zagra seta ambientowego pod nazwą *Tribute to Nepal*.
Film: https://youtu.be/WkllKJoLOc4
Film MICHAŁA - chmuraartystyczna.pl - NEPAL potrzebuje naszej pomocy!
Więcej informacji: Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA, Tel. 601970679, www.effata.of.pl
POMÓŻ ofiarom trzęsienia ziemi w Nepalu:
http://www.pcpm.org.pl/nepal
http://www.unicef.pl/nmaction/lpage/66?gclid=COW7xPnbzcUCFWPmwgod1KcABw
http://www.pah.org.pl/nasze-dzialania/12/5411/pomoc_dla_ofiar_trzesienia_ziemi_w_nepalu
http://warszawa.rotary.org.pl/nepal-pomozmy/
http://www.caritas.pl/tag/pomoc-dla-nepalu/
http://swiatlodlahimalajow.pl/
Wstrząs o sile 7,9 w skali Richtera był najsilniejszym w Nepalu od ponad 80 lat i dotknął obszary gęsto zaludnione, w tym stolicę kraju - Katmandu. W kraju doszło do ogromnych zniszczeń, potrzebna jest pomoc humanitarna, w gruzach legły cenne zabytki.
Silny wstrząs nastąpił w sobotę 25 kwietnia 2015 r. przed południem czasu lokalnego, jego epicentrum znajdowało się 80 km na wschód od miasta Pokhara w środkowej części kraju. Nastąpiło także kilkanaście słabszych wstrząsów wtórnych. Było to najpoważniejsze trzęsienie ziemi w Nepalu od 81 lat.
Liczba ofiar trzęsienia ziemi w Nepalu wzrosła do ponad 7 tys. zabitych, a wielu z tych, którzy przeżyli, straciło cały dobytek. Wstrząsy spowodowały ofiary także w sąsiednich regionach; najwięcej w Indiach, gdzie zginęło ponad 60 osób, oraz w chińskim Tybecie, gdzie śmierć poniosło co najmniej 20 osób.
Szpitale borykają się z wielką liczbą rannych. Tysiące ludzi straciły dach nad głową. Ratownicy jeszcze w sobotę w nocy rękami odgruzowywali zawalone budynki, szukając ludzi uwięzionych pod szczątkami domów.
Trzęsienie ziemi doprowadziło również do tragedii w Himalajach. W lawinie pod Mount Everestem zginęło co najmniej 18 osób, wielu innych zostało uwięzionych w namiotach. Potężna lawina zeszła południową flanką, wielu himalaistów znajdowało się w tym czasie powyżej lawiny. Zniszczeniu uległy obozy jedynka i dwójka oraz szlak przez lodospad.
Nadal sytuacja jest niejasna w wielu położonych na uboczu regionach, do których nie ma dostępu. Wiele górskich dróg jest zniszczonych lub zablokowanych przez osunięcia ziemi.
Świat reaguje na kryzys humanitarny
Już w niedzielę do Nepalu zaczęła napływać pomoc z zagranicy. Na otwartym ponownie tego dnia lotnisku w Katmandu wylądowały samoloty wojskowe z Indii z 43 tonami żywności i sprzętu oraz prawie 200-osobową grupą ratowników. Indie były pierwsze wśród krajów świadczących pomoc, dostarczyły m.in. śmigłowce wojskowe, które kierowane są do trudno dostępnych regionów.
Świat reaguje na kryzys humanitarny
Już w niedzielę do Nepalu zaczęła napływać pomoc z zagranicy. Na otwartym ponownie tego dnia lotnisku w Katmandu wylądowały samoloty wojskowe z Indii z 43 tonami żywności i sprzętu oraz prawie 200-osobową grupą ratowników. Indie były pierwsze wśród krajów świadczących pomoc, dostarczyły m.in. śmigłowce wojskowe, które kierowane są do trudno dostępnych regionów.
Pomoc wysłały lub do Nepalu m.in. Chiny, Niemcy, Francja, Pakistan, Zjednoczone Emiraty Arabskie i organizacje międzynarodowe, takie jak: Save the Children, Lekarze bez Granic czy AmeriCares. Środki finansowe obiecały też Unia Europejska oraz USA, Wielka Brytania, Niemcy, Norwegia i Włochy.
Kilkudziesięciu polskich ratowników Do Katmandu przyleciały również dwie grupy polskich ratowników: sześciu ratowników Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej oraz 81 strażaków Państwowej Straży Pożarnej wchodzących w skład grupy poszukiwawczo-ratowniczej HUSAR.
Polscy ratownicy przywieźli ze sobą 11 ton sprzętu ratowniczego i leków, a także 12 psów szkolonych do poszukiwania ludzi. Strażacy zabrali ze sobą również całe zaplecze logistyczne - środki łączności, żywność oraz wodę.
Solidarność i modlitwa za ofiary
Papież Franciszek modlił się w niedzielę za ofiary trzęsienia ziemi w Nepalu i sąsiednich krajach. Wyraził nadzieję, że wszyscy otrzymają pomoc i wsparcie.
Co dalej z turystyką?
Na marginesie troski o los tysięcy mieszkańców pozbawionych dachu nad głową, pojawiają się pytania o przyszłość średniowiecznej zabudowy oraz całej turystyki w Nepalu. Tragiczne trzęsienie ziemi, w którym zginęły ponad 3 tysiące osób, nie oszczędziło licznych zabytków w Dolinie Katmandu.
Częściowo zniszczone zostały m.in. starówki w Katmandu oraz dawnych stolicach Nepalu, a także Swayambunath, jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych buddystów. Pojawiają się obawy, że groza doniesień o sobotnim kataklizmie oraz zubożona oferta turystyczna na długo osłabią nepalski sektor turystyczny, będący ważnym źródłem dochodów.
W Nepalu znowu zatrzęsła się ziemia. Są ofiary.
Kolejne silne trzęsienie ziemi w Nepalu. Według amerykańskich służb geologicznych (USGS) wstrząsy miały siłę 7,4 w skali Richtera. W stołecznym Katmandu ludzie w panice wybiegli na ulice. Już wiadomo o 42 zabitych.
Według USGS epicentrum znajdowało się 68 km na zachód od miasta Namcze Bazar, w okolicach Mount Everestu, na głębokości 19 km.
W Katmandu ludzie wybiegli na ulice; rozległy się syreny. Kilka minut później doszło do wstrząsów wtórnych o sile 5,6 w skali Richtera.
Ludzie w panice próbowali dodzwonić się do bliskich. Ulice były pełne mieszkańców, którzy biegli do domów, by sprawdzić, czy ich rodzinom nic się nie stało - piszą agencje. W popłochu zamykane były sklepy.
Wtorkowe wstrząsy trwały ponad minutę i były odczuwalne także w północnych Indiach, m.in. w stolicy kraju, Delhi, oraz w stolicy Bangladeszu, Dhace.
Epicentrum znajdowało się w pobliżu bazy wypraw na Mount Everest, która została ewakuowana po zejściu tam lawiny, wywołanej przez potężne wstrząsy z 25 kwietnia. Zginęło wówczas 18 wspinaczy.
25 kwietnia w najsilniejszym trzęsieniu ziemi od ponad 80 lat w Nepalu zginęło ok. 8 tys. ludzi, a 17,8 tys. zostało rannych. Zniszczonych zostały setki tysięcy domów. Kwietniowe trzęsienie miało siłę 7,8 w skali Richtera; było prawie czterokrotnie silniejsze od wtorkowych wstrząsów.
Straty są ogromne:
* szacowana liczba ofiar może sięgać aż 10 000 osób,
* do tej pory potwierdzono śmierć 8,019 osób oraz 17,866 rannych,
* aż 8,1 milionów osób w 39 powiatach zostało dotkniętych skutkami trzęsienia ziemi, z czego ponad 2 mln osób w 11 powiatach odczuwa je najbardziej,
* 55 954 domów zostało zniszczonych a 530 tys. poważnie uszkodzonych podczas trzęsienia ziemi,
* aż 37 500 osób szuka schronienia w 89 obozach w Kathmandu.
Dzięki wsparciu członków Klubu PAH SOS oraz darczyńców, mogliśmy szybko odpowiedzieć na kryzys.
Do tej pory dostarczyliśmy żywność (mąkę i ryż) oraz tabletki do uzdatniania wody potrzebującym w regionie Kathmandu.
Rozponanie potrzeb. Przeprowadzone przez PAH rozpoznanie potrzeb w dystrykcie Sindhupalchowk, wskazuje na bardzo trudną sytuację mieszkańców w tym regionie. Istnieje zagrożenie wystąpienia monsunów, dlatego przede wszystkim trzeba zapewnić schronienie tym, którzy w wyniku trzęsienia ziemi stracili swoje domy. Wraz z partnerską organizacją International Student Relationship (ISR-Nepal) rozpoczynamy dystrybucję materiałów służących do zabezpieczenia czasowego schronienia (namioty i tarpolina) oraz dystrybucję nieżywnościowych artykułów pierwszej potrzeby.
12 maja o godz. 12.30 czasu lokalnego uderzył kolejny wstrząs ( 7,4 w skali Richtera). Tym razem epicentrum trzęsienia znajdowało się w Namche Bazar (70 km od Munt Everestu) w południowo-zachodniej części regionu Sindhupalchawk. Silne wstrząsy nadal trwają. Wiele obszarów w okół epicentrum są szczególnie podatne na osuwanie się terenu. W wyniku powtórnego trzesienia zginęło 24 osoby a 543 zostało rannych. Ponowne wstrąsy wywołały panikę. Ogromna liczba osób pozostaje w otwartej przestrzeni.
POMÓŻ ofiarom trzęsienia ziemi w Nepalu