Powstał film, zrealizowany przez Pana Zbysława Kaczmarka w TVP3 Poznań o życiu Siostry Anny Budnowskiej urodzonej zakonnicy z Piły.
Zapomniane Historie - film autorstwa Zbysława Kaczmarka w TVP3
Uratowała w czasie II wojny światowej 24 żydowskie dzieci. W poszukiwaniu śladów działalności siostry Tekli dotarliśmy do Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie. Cała historia w piątek w TVP3 Poznań.
"Siostra Tekla" - zwiastun filmu o Annie Tekli Budnowskiej - pierwszej pilance odznaczonej medalem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Siostra Tekla w czasie II wojny światowej ratowała polskie i żydowskie dzieci. Dotarliśmy z kamerą do jej rodziny, uratowanych dzieci oraz do Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, którego była przełożoną przez 12 lat.
Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat”.
Tym razem poznamy historię Siostry Tekli Anny Budnowskiej urodzonej w Pile 7 lipca 1907 roku. Była córką zasłużonego dla polskości naszego miasta Józefa Budnowskiego, założyciela chóru „Halka”, uczestnika powstania wielkopolskiego 1918/1919.
Dzisiaj rozmowa z Panią Łucją Budnowską i Panem Janem Budnowskim (Bratankiem) w ich domu oraz zdjęcia z domu urodzenia Anny Budnowskiej w Pile przy ulicy 11-go Listopada 38, gdzie znajduje sie pamiątkowa tablica.
W 1925 roku wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie. W zakonie pełniła różne posługi. Pracowała jako nauczycielka i wychowawczyni. W 1935 roku przeniesiona została do szkoły klasztornej w Łomnej na Ukrainie. Od czerwca 1938 roku kierowała szkołą. Jako przełożona ocaliła od zagłady grupę ponad 100 dziewcząt z Warszawy, w tym 26 dzieci żydowskich. We wrześniu 1943 wobec narastającej represji nazistów ukraińskich przeniosła zakład wychowawczy do Warszawy, by później udać się z wychowankami na dalszą tułaczkę, 12 sierpnia 1944 roku, podczas powstania warszawskiego. Po wojnie, w latach 1948-1972 pracowała w Brazylii, pełniąc różne odpowiedzialne funkcje, w tym przez 9 lat (1948-1957), jako przełożona prowincji Dzieciątka Jezus w Kurytybie. Zakładała szkoły, internaty, szpitale, domy starców. Po powrocie do kraju, w latach 1972 - 1984 była Przełożoną Generalną Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Zmarła 17 marca 1994 roku w Warszawie.
Jest pierwszą pilanką, odznaczoną medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” ustanowionym w 1963 roku przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie.
Zapomniane Historie - film autorstwa Zbysława Kaczmarka w TVP3
link:
https://poznan.tvp.pl/27334625/zapomniane-historie
link:
https://www.facebook.com/zapomnianehistorietvp/
Janina Dawidowicz
- ur. 19 marca 1930 r. w Kaliszu, Polska, lepiej znana jako Janina David, jest ocalałą z Holokaustu oraz brytyjską pisarką i tłumaczką.
link:
https://en.wikipedia.org/wiki/Janina_David
Urodziła się w 19 marca 1930 roku w Kaliszu, jako jedyne dziecko Marka i Celii Dawidowicz. Choć jej rodzice byli pochodzenia żydowskiego, obchodzili żydowskie, a nawet przez pewien czas posyłali córkę do żydowskiej szkoły, to nie uchodzili za zbyt religijnych. Źródło ich utrzymania stanowiły posiadane lokale mieszkaniowe które wynajmowali, oraz młyn.
link:
https://regionwielkopolskawsch.blogspot.com/…/damy-wielkopo…
Janina Dawid urodziła się 19 marca 1930 r. w Kaliszu jako Janina Dawidowicz. Jedynaczka, córka Marka i Celii Dawidowicz, której rodzice posiadali w Kaliszu młyn oraz budynki mieszkalne wynajmowane lokatorom. Rodzina Janiny Dawid nie była religijna, w domu obchodzono jednak święta żydowskie, a Janina Dawid uczęszczała przez pewien czas do żydowskiej szkoły
link:
https://sztetl.org.pl/…/historia-mowiona/138516-janina-dawid
150. rocznica urodzin Matyldy Getter. Ryzykowała życie, by ratować żydowskie dzieci. Oddano hołd przełożonej Sióstr Franciszkanek.
Warto dodać, że Matylda Getter przyjmowała do zakonu Annę Budnowską urodzoną w Pile 1 lipca 1907 roku przy ulicy 11-go Listopada 38, która później została Przełożoną Zgromadzenia, odznaczoną w grudniu 2018 roku Medalem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata za uratowanie 129 polskich i żydowskich dzieci.
Sprawiedliwa wśród Narodów Świata Matka Matylda Getter została uhonorowana przez Instytut Pamięci Narodowej. W 150. rocznicę jej urodzin na grobie zakonnicy na Starych Powązkach w Warszawie wieńce złożyli prezes IPN Jarosław Szarek i siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.
Podczas II wojny światowej Matka Matylda Getter wraz z innymi siostrami, ryzykując własne życie, uratowała kilkaset żydowskich dzieci skazanych na zagładę przez Niemców. Zgromadzenie stworzyło w Warszawie sieć pomocy dla dzieci żydowskich, mówił prezes IPN Jarosław Szarek.
– Siostry prowadziły sierocińce-ochronki i w tych sierocińcach-ochronkach dzieci żydowskie były ukrywane. W pobliskich Płudach pod Warszawą ok. 30 dzieci, w Aninie kilkanaście i tak w dziesiątkach domów tego zgromadzenia. Matka Matylda Getter była inicjatorką, osobą, która całą tą akcją kierowała – mówił Szarek.
Prezes IPN ocenia, że schronienie w placówkach Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi znalazło około 500 dzieci i 250 dorosłych. Jarosław Szarek podkreślił, że do dziś o Matce Matyldzie Getter pamiętają uratowane przez nią osoby. Szef IPN zaznaczył, że ta historia musi być wydobyta z cienia.
– Cały świat zna Irenę Sendlerową, a to dzieci wyprowadzane przez nią z getta były ukrywane właśnie w domach prowadzonych przez siostry i przełożoną Matyldę Getter. Ona sama jest uhonorowana tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, podobnie jak kilkanaście innych sióstr tego zgromadzenia. Ponad 100 sióstr było w to zaangażowanych – mówił.
Podczas II wojny światowej siostra Matylda Getter zobowiązała się przyjąć każde dziecko wyprowadzone z warszawskiego getta. – Ktokolwiek przychodzi na nasze podwórko i prosi o pomoc, w imię Chrystusa, nie wolno nam odmówić – mówiła siostra Matylda.
W marcu 2019 roku IPN w hołdzie Matce Matyldzie sfinansował tablicę na murze Domu Prowincjonalnego Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi przy ul. Hożej 53 w Warszawie.
link:
https://www.tvp.info/…/ryzykowala-zycie-by-ratowac-zydowski…