Pani doktor Dorota Sumińska w Pile J
Lekarz weterynarii z wykształcenia, współpracownik Najwyższej Izby Kontroli, z zamiłowania badaczka behawioru wszystkich zwierząt z człowiekiem włącznie. Autorka wielu książek nie tylko o zwierzętach. Od lat zajmuje się krzewieniem wiedzy przyrodniczej w mediach. Wegetarianka. Podwarszawski dom dzieli z dwudziestką zwierząt zabranych z niedoli.
Zapraszamy na otwarte spotkanie z Panią doktor Dorotą Sumińską, które odbędzie się w dniu 14 czerwca 2018 roku (czwartek), w sali Młodzieżowego Domu Kultury w Pile, przy ulicy Stefana Okrzei 9, o godzinie 16.00.
Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książek Pani Doroty Sumińskiej.
Wcześniej, o godzinie 13.00 w dniu 14 czerwca 2018 roku, odbędzie się w siedzibie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Pile, zamknięte spotkanie dla Powiatowych Lekarzy Weterynarii z terenu północnej Wielkopolski oraz lekarzy weterynarii prywatnych praktyk z powiatu pilskiego.
Tematy:
- działalność Najwyższej Izby Kontroli w zakresie zapobiegania bezdomności zwierząt ,
- nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt,
- zapobieganie bezdomności zwierząt, zadania samorządu,
- działalność schronisk dla bezdomnych zwierząt,
- czipowanie (znakowanie) zwierząt domowych,
Lekarz weterynarii Dorota Sumińska: Lekarz weterynarii z wykształcenia, eksper Najwyższej Izby Kontroli, z zamiłowania badaczka behawioru wszystkich zwierząt z człowiekiem włącznie. Autorka wielu książek nie tylko o zwierzętach. Od lat zajmuje się krzewieniem wiedzy przyrodniczej w mediach. Wegetarianka. Podwarszawski dom dzieli z dwudziestką zwierząt zabranych z niedoli.
Bezdomność zwierząt - jak poprawić ich byt i finanse gmin, jak powinny działać gminy w zakresie szeroko pojętej ochrony zwierząt, żeby skutecznie, a jednocześnie w sposób humanitarny zmniejszać populacje bezdomnych psów i kotów? Dyskutowano o tym podczas szkolenia dla radnych i wolontariuszy, zorganizowanego w centrali NIK. Wzięli w nim udział także przedstawiciele środowisk prozwierzęcych.
Szkolenie „Skuteczna i humanitarna metoda zmniejszenia populacji zwierząt bezdomnych w Polsce, w trosce o publiczne pieniądze”, skierowane było do wszystkich, którzy chcą wprowadzać do swoich gmin, tzw. dobre praktyki w ochronie zwierząt. Na szkoleniu uczestnicy poznali też regulacje prawne w tym zakresie. Izba przeprowadziła na przestrzeni ostatnich lat szereg kontroli dotyczących bezdomności czworonogów, w tym m.in.: „Przestrzeganie praw zwierząt”, „Wykonywanie zadań gmin dotyczących ochrony zwierząt” oraz ostatnią „Zapobieganie bezdomności zwierząt”. Wykazały one wiele nieprawidłowości negatywnie oceniając działanie niektórych gmin. Wśród wniosków de lege ferenda sformułowanych przez NIK znalazło się: wprowadzenie ustawowego obowiązku rejestracji i znakowania psów; zmiana art. 11a ustawy o ochronie zwierząt, poprzez zaliczenie programów opieki nad zwierzętami bezdomnymi do aktów prawa miejscowego; uchylenie zapisów art. 7a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku dotyczących „ochrony przed bezdomnymi zwierzętami”; oraz zamieszczenie w ww. ustawie precyzyjnej definicji schroniska. Ostatnia kontrola NIK na temat bezdomności zwierząt, która miała ocenić skuteczność działań gmin, przekonała o tym, że gminy powinny finansować sterylizację zwierząt i wprowadzić ich znakowanie, dzięki czemu można byłoby ustalić, kto jest właścicielem błąkającego się psa czy kota. - To w trosce o publiczne pieniądze warto zainwestować w zapobieganie bezdomności zwierząt - przekonywał prezes NIK, Krzysztof Kwiatkowski, dodając, że w innych krajach już rozwiązano ten problem.
W Polsce są gminy, które realizują kompleksowe programy walki z bezdomnością zwierząt i dzięki temu zmniejszyły wydatki na ten cel o 60 proc.
Link do wypowiedzi Pani doktor:
https://plus.google.com/share?url=https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/bezdomnosc-zwierzat-jak-poprawic-ich-byt-i-finanse-gmin.html
więcej informacji: Artur Łazowy, Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA
Tel.: 601970679, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.