Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie
NSZZ "Solidarność" Oddział w Pile
Parafia Świętej Rodziny w Pile
Stowarzyszenie Solidarni Niepokorni w Pile
Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA
zapraszają na otwarcie wystawy w dniu 13 grudnia 2015 roku, godzina 17.00 /niedziela/, Parafia pw. Świętej Rodziny w Pile, ul. św. Jana Bosko 1
Obchody rocznicowe WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO
12/13 grudnia 2015 - Maraton Pisania Listów Amnesty International (Klub Muzyczny Scena)
13 grudnia 2015, godz.12:00 - Piła, Rondo Solidarności (złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy, kawa w siedzibie Oddziału NSZZ „S”)
13 grudnia 2015, godz. 17:00 - otwarcie wystawy plenerowej na terenie Parafii Św. Rodziny
13 grudnia 2015, godz. 18:00 - Msza Św. w intencji ofiar STANU WOJENNEGO
13 grudnia 2015, godz. 19:00 - Zapal Światło Wolności (zapalenie zniczy przy wystawie)
13 grudnia 2015, godz. 19:15 - promocja książki "Pilskie drogi do wolności" oraz wręczenie pamiątkowych Krzyży 30-lecia Federacji Młodzieży Walczącej w sali św. Jana Bosko przy kościele św. Rodziny
586 DNI STANU WOJENNEGO – wystawa plenerowa
Wprowadzenie stanu wojennego w Szczecinie spowodowało internowanie w ciągu pierwszych trzech dni 74 osób, w tym prawie całego Prezydium Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorze Zachodnie. W całym stanie wojennym internowano 252 osoby, w tym 11 dwukrotnie, głównie w Goleniowie, potem Wierzchowie Pomorskim, Darłówku, Strzebielinku. W Stoczni Szczecińskiej im. Warskiego powstał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, pod przewodnictwem Mieczysława Ustasiaka. Wojsko i ZOMO spacyfikowały Stocznię w nocy 14 na 15 grudnia 1981 r. Podobną akcję przeprowadzono w Szczecińskiej Stoczni Remontowej „Gryfia”. W wyniku aresztowań przed Sądem Pomorskiego Okręgowego Wojskowego w Bydgoszczy w marcu 1982 r. postawiono 11 osób. Wobec sześciu osób orzeczono kary pozbawienia wolności od półtora do czterech lat więzienia. W kwietniu 1982 r. powstały dwie struktury opozycyjne: Regionalny Komitet Strajkowy na czele którego stanął Stanisław Zabłocki, a następnie Grzegorz Durski oraz Rada Koordynacyjna „Solidarności” Regionu Pomorze Zachodnie z Władysławem Lisewskim, Janem Otto, Jerzym Słoneckim, Januszem Szabanem, Longinem Komołowskim i Janem Tarnowskim. W Koszalińskiem w okresie stanu wojennego internowano 38 członków NSZZ „Solidarność” Pobrzeże”. Strajk okupacyjny podjęły Zakłady Zespołów Elektronicznych „Unitra-Unima” w Białogardzie spacyfikowana w nocy z 14 na 15 grudnia 1981 r. Organizatorów strajku skazano na kary od trzech do trzech i pół roku więzienia. Działalność opozycyjna ogniskowała się wokół Regionalnego Komitetu Strajkowego w Koszalinie działającego do lutego 1983 r. 13 lutego 1982 r. w ośrodku odosobnienia w Wierzchowie Pomorskim, gdzie przebywali działacze „Solidarności” ze Szczecina i Koszalina doszło do brutalnego pobicia ponad 40 osób przez strażników więziennych. Wyrazem oporu społeczeństwa województw szczecińskiego i koszalińskiego był udział w demonstracjach w maju i sierpniu 1982 r., mszach za Ojczyznę oraz udział w niezależnym ruchu wydawniczym („Feniks”, „Jedność”, KOS”, „Biuletyn Informacyjny”, „Grot”)
/fragment wystawy „586 dni stanu wojennego”/
dr Sebastian Ligarski, OBEP IPN w Szczecinie
W niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Informował Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju. Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i Solidarności. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej użyto w sumie 80 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów.