Gminne Centrum Kultury w Łobżenicy
Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA
Zapraszają na otwarcie pokonkursowej wystawy fotografii
Pt.: „Powiat Pilski, jakiego NIE/znamy”.
Kiedy: 21 października 2016 rok, godz. 17.00
Gdzie: Izba Muzealna w Gminnym Centrum Kultury
ul. Adama Mickiewicza 20
O czym zdjęcia mówią?
Poprzez swoje fotografie chcę pokazać nasz powiat, który „znamy” ale jednocześnie „NIE znamy”, ponieważ nie przyglądamy się bliżej i nie dostrzegamy piękna w prostych rzeczach, które nas otaczają. Wszystkie miejsca sfotografowane to miejsca ogólnodostępne . Dla mnie ciekawe miejsca to elementy świata, których nie dostrzegamy na co dzień. Coś, co jest dla nas zwyczajne, normalne i nie widzialne nie godne zainteresowania to najciekawszy sposób poznawania starych lub powszechnie znanych miejsc na nowo należy je tylko wychwycić. Obserwacja to mój sposób na dostrzeżenie piękna w naszym powiecie oraz świecie mnie otaczającym.
Autor: Kacper Spek
I wszystko stało się jasne!
31 maja 2016 roku odbyło się posiedzenie Komisji Konkursu Fotograficznego pt. „Powiat Pilski, jakiego NIE/znamy”, organizowanego – pod honorowym patronatem starosty pilskiego Eligiusza Komarowskiego. Zwycięzcą konkursu został Pan Tadeusz Rzepka, który na swoich fotografiach przedstawił 47 najciekawszych zakątków Powiatu Pilskiego.
Celem konkursu było dzielenie się wrażeniami, spojrzeniem na otaczającą nas rzeczywistość, wrażliwością, oryginalnością ujęcia tematu, inwencją twórczą. Fotografia to forma artystycznego wyrazu, a jednocześnie jeden z najlepszych środków komunikacji międzyludzkiej. Konkurs miał pokazać miejsca mniej znane w Powiecie Pilskim, zaprosić także do odkrywania na nowo miejsc powszechnie znanych i zachęcić do podzielenia się indywidualnym spojrzeniem na nasz region. Jest to druga edycja konkursu, pierwsza odbyła się pt. „Piła jakiej NIE znamy”.
Na konkurs wpłynęły 293 prace 41 autorów, Najmłodszy uczestnik ma 10 lat, najstarszy 73. Komisja konkursowa nagrodziła i wyróżniła 90 zdjęć/zestawów 9 autorów. 40 fotografii laureatów konkursu zostanie pokazane na wystawie (w formacie 70x50 cm) w Pile i wszystkich gminach Powiatu Pilskiego.
Kryteria oceny prac Komisji to: interpretacja tematu, pomysł, walory estetyczne, kadrowanie, kompozycja, jakość techniczna.
Nagrody i wyróżnienia:
I miejsce - nagroda główna w wysokości 1000zł, za zestaw fotografii, dla Pana Tadeusza Rzepki,
II miejsce – nagroda Posła na Sejm RP pana Krzysztofa Paszyka, za zestaw fotografii, dla pana Kacpra Speka,
III miejsce – nagroda Pani Marii Bochan, prezesa Towarzystwa Miłośników Miasta Piły (organizacja indywidualnej wystawy) za zestaw fotografii, dla pana Jarosława Ramuckiego,
Wyróżnienie I – nagroda Pana Karola Jagodzińskiego, przewodniczącego Stowarzyszenia LGD „Krajna nad Notecią”, za fotografie dla pana Dariusza A. Trojanowskiego,
Wyróżnienie II – nagroda Pana Andrzeja Zaranka, właściciela Zakładu Fotograficznego Foto - ZARANEK, za fotografie dla pana Krzysztofa Bogdanowicza,
Wyróżnienie III – nagroda pana Janusza Urlewicza, właściciela Zakładu Fotograficznego Foto - LABOR, za zestaw fotografii dla członków Koła fotograficznego „Oczy szeroko otwarte” działającego przy Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Wyrzysku pod opieką pana Piotra Brzezińskiego.
Wyróżnienie IV – nagroda Pana Zygmunta Selwata, właściciela Firmy WYPIG, za fotografie dla pana Krzysztofa Tollasa,
Wyróżnienie V – nagroda Pana Daniela Balukiewicza, właściciela Zakładu fotograficznego Foto - DANIEL, za fotografie dla Pani Barbary Podleckiej.
Wyróżnienie VI – nagroda Pana Jana Lusa, właściciela księgarni MJL, za fotografie dla Pana Wojciecha Przybylskiego.
***
Organizatorzy /skład komisji/: Foto Grupa Twórcza przy Stowarzyszeniu Inicjatyw Społecznych EFFATA, Powiat Pilski, Miasto i Gmina Łobżenica, Gmina i Miasto Ujście, Miasto i Gmina Wyrzysk, Miasto i Gmina Wysoka, Gmina Białośliwie, Gmina Miasteczko Krajeńskie, Gmina Szydłowo, LGD „Krajna nad Notecią”, Towarzystwo Miłośników Miasta Piły, Młodzieżowy Dom Kultury w Pile, Foto - ZARANEK, Foto - DANIEL, Foto - LABOR, FLESZKOMP.pl, Firma WYPIG, OPUS Design, Firma ZODAN, Lasy Państwowe, Krzysztof Paszyk - poseł na Sejm RP, Księgarnia Jan LUS.
Informacje: Artur Łazowy, Tel. 601970679, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Więcej na stronie www.effata.of.pl
Łobżenica (niem. Lobsens) – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie pilskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Łobżenica. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. pilskiego. Według danych z 31 grudnia 2009 miasto liczyło 3090 mieszkańców.
Łobżenica leży 12 km na północ od Wyrzyska, w Krajnie, na Pojezierzu Krajeńskim, nad rzeką Łobżonką. Przez miasto przebiega droga wojewódzka nr 242 Wyrzysk-Więcbork oraz odbudowywana linia kolei wąskotorowej Białośliwie-Witosław ze stacją kolejową.
Nieopodal Łobżenicy, czasów głęboko pogańskich, sięga swym rodowodem rytualny krąg będący ośrodkiem kultu Swarożyca. Znajdował się on w dębowym gaju (zwanym wówczas „Gajem na górce”, lub prosto: „Górką”) będącym częścią wielkiej Puszczy Krajeńskiej. Tradycja określa istnienie osady już w XII wieku, chociaż pierwsza wzmianka historyczna o Łobżenicy pochodzi z 1398 roku. Przed 1438 rokiem otrzymała prawa miejskie, była miastem prywatnym. W latach 1431 i 1457 Krzyżacy zniszczyli Łobżenicę. Dzięki rozwojowi handlu miasto bogaciło się i rozbudowywało, tak że w XVI wieku stało się największym miastem Krajny. W 1606 roku osiedlili się w Łobżenicy kupcy szkoccy, którzy utworzyli tzw. Nowe Miasto, zwane wówczas Małym Gdańskiem. W latach 1612-1630 istniała w Łobżenicy prywatna mennica, w której bito drobne monety miedziane tzw. Denary Krotoskich, oznaczone herbem Bróg. Później bito w Łobżenicy monety nielegalne, tzw. kwartniki łobżenickie. Pamiątką po mennicy są nazwy ulic w południowej części miasta: Złota, Srebrna, Mennicza. W połowie XVII wieku miasto nabyli Grudzińscy, zwolennicy reformacji, którzy stworzyli w Łobżenicy silny ośrodek protestancki. Ludność trudniła się rolnictwem i sukiennictwem. 6 maja 1768 r. pożar strawił łącznie 15 budynków w mieście. W XIX wieku, wraz z upadkiem sukiennictwa i pobudowaniem linii kolejowych omijających Łobżenicę, dalszy rozwój miasta uległ zahamowaniu. Po zakończeniu I wojny światowej Łobżenica znalazła się w granicach odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej. 1 września 1939 początek okupacji niemieckiej. Jesienią 1939 miejscowi Niemcy skupieni w tzw. Selbstschutzu zamordowali ok. 200 mieszkańców Łobżenicy i sąsiednich miejscowości[2]. Miasto zostało zajęte przez Armię Czerwoną w dniu 27 stycznia 1945.
- układ przestrzenny Starego Miasta z rynkiem (obecnie pl. Wolności)
- układ przestrzenny Nowego Miasta z rynkiem (obecnie pl. Zwycięstwa)
- kościół parafialnyŚwiętej Trójcyz przełomuXViXVI wieku, gruntownie odbudowany w1662roku po spaleniu przezSzwedów, przebudowany wXVIII wiekuoraz w latach1931-1932; zachował kilka elementów architekturypóźnogotyckiejibarokowej, m.in. gotyckie przypory; wyposażenie wnętrza w częścibarokowezXVII wieku:
- ołtarz główny z1668roku
- cztery ołtarze boczne z końcaXVII wieku
- ambona zXIX wieku
- obrazy i rzeźby zXVII wieku
- płyta nagrobna z1595roku mieszczan łobżenickich Jana i Jadwigi Jagaczyków
- klasycystycznaplebania z końcaXVIII wieku
- eklektycznykościół poewangelicki św. Szczepana z lat1910-1911, nakryty pozornymsklepieniem kolebkowym; we wnętrzu:
- na ścianach i sklepieniupolichromianeobarokowaz okresu budowy
- ołtarz główny i ambonarokokowez1776roku
- dawny zajazd,szachulcowy, z końcaXVIII wieku, obecnie odbudowywany
- wieża ciśnieńz początkuXX wieku
- zabudowania młyna wodnego
- kilka domów zXVIIIiXIX wieku, m.in.szachulcowych:
- szachulcowydom przy pl. Wolności 5 z 2. połowyXVIII wieku, z ozdobnymi drzwiami
- dom przy pl. Wolności 10 z 1. połowyXIX wieku
- dom przy ul. 1 Maja 1 z przełomuXVIIIiXIX wieku
- szachulcowydom przy ul. 1 Maja 10 z przełomuXVIIIiXIX wieku
- pomniki i miejsca pamięci:
- pomnik uczestników walk o wolność z lat sześćdziesiątychXX wieku
- na cmentarzu pomnik i zbiorowa mogiła ofiar hitleryzmu, groby dwóch poległychpowstańców wielkopolskichoraz groby żołnierzyArmii Czerwonej
Informacje: Artur Łazowy, Tel. 601970679, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Więcej na stronie www.effata.of.pl