Podróż do Piły dla upamiętnienia rodziny Piller

„Prawdziwie umarli Ci, którzy zostali zapomniani”

Żydowskie przysłowie

 

Wstęp

Książeczka ta została napisana dla mojej siostry Trudi Bep Kampmeijer. Trudi otrzymała imię po naszej ciotce Bep Piller, która zginęła w czasie Holokaustu. Bep była najmłodszą siostrą naszej matki.

 

Kiedy byłyśmy małe, wszystkim co wiedziałyśmy o Bep było to, że była pielęgniarką i że podobnie jak inni krewni zginęła w Shoah. Było to rzeczą, o której się nie mówiło, nie pytało i dlatego nie wiedziałyśmy. W naszym domu rodzinnym znajdowało się tylko jej jedno małe zdjęcie wetknięte za ramę lustra, znajdującego się toaletce naszej matki.

Już jakiś czas temu rozpoczęłam rekonstrukcję naszego drzewa genealogicznego. Z biegiem lat, dowiedziałam się, że przodek naszego dziadka ze strony mamy pochodził z Piły. Ponieważ Trudi podróżowała do Polski, zapytałam ją czy wie gdzie znajduje się Piła, czy tam była i jakie jest to miejsce. Nie była tam.

Tego roku w swe urodziny (2012), zdecydowała, że wraz z rodziną i przyjaciółmi, chciałaby pojechać do Piły, aby uczcić naszą ciotkę oraz część zintegrowanej cząstki „Bep” swego imienia i osobowości (Trudi: Mam nadzieję, że dobrze się wyraziłam).

Aby móc się przygotować do tej podróży, podjęłam się zgłębienia się w historię rodziny Piller.

Jednak wiem: spisałam to jedynie dla nas. Nigdy nie próbowałam pisać pracy historycznej i dlatego nie spisałam lub potwierdziłam żadnych źródeł.

 

Moja wiedza pochodzi głównie z Internetu:

- holenderskich stron genealogicznych takich jak Akevoth, Genlias, Pondes i Joodsmonument.nl

- ogólnej wiedzy na temat historii Polski, Piły i Amsterdamu znalezionej w  Wikipedii i Google.

 

Znalazłam również dwie książki:

- „Historia gminy żydowskiej w Pile” autorstwa Petera Simonsteina Cullmana

- „Moi przodkowie, daty i fakty na temat rodzin żydowskich w Amsterdamie” autorstwa Samuela Aharona Boasa (rodzina Boas pochodzi z Piły).

 

To co znajdziecie później, jest podsumowaniem tego czego się nauczyłam.

Bep

 

Bep była najmłodszą z trójki sióstr Piller, córek Jacoba Piller i Vrouwgien van Geens. Urodziła się w Amsterdamie w 1918 roku.

Miała okazję uczęszczać na kurs pielęgniarki w Szpitalu Żydowskim w Rotterdamie i pracować tam także po ukończeniu kursu.

 

26 lutego 1943 roku Niemcy wysłali wszystkich pacjentów i personel szpitala do Westerbork, holenderskiego obozu przejściowego. Jedynie Bep została przetransportowana do małego obozu przejściowego w Barneveld.

Naszemu ojcu udało się ją stamtąd wydostać i zapewnić jej miejsce w szpitalu w Amsterdamie. Rok później, w marcu 1944, Niemcy zaatakowali ten szpital i złapali Bep. Została wysłana do Westerbork, a stamtąd pod koniec lipca 1944 roku do Terezina. Miesiąc później znalazła się w kolejnym transporcie, tym razem do Oświęcimia.

Dużo później Czerwony Krzyż zawiadomił rodzinę, że Bep zginęła 28 lutego 1945 roku gdzieś w Europie Środkowej. Było to miesiąc po wyzwoleniu Oświęcimia.

Ta historia oraz kilka listów, które napisała Bep są wszystkim, co wiemy na jej temat.

Jej imię jest umieszczone na kilku pomnikach w Holandii oraz w dokumentacji z Terezina. Bep była członkiem rodziny Piller. Dlatego spójrzmy, co wiemy na ich temat.

Rodzina Piller

Kiedy szukamy nazwiska Piller w archiwach miejskich w Amsterdamie, znajdujemy pierwszą wzmiankę na ich temat w 1733 roku.

Wtedy w Amsterdamie urodził się Johan Daniel Naftalie Pila/Piller. Dokument ten wspomina, że jego ojciec Emanuel Mendele Pila-Melamed urodził się około 1680 roku w Pile.

Johan miał 2 starszych przyrodnich braci:

-          Boas Shochet, urodzony w Pile w 1699

-          Leif Leib Piller, urodzony w 1711 w Vlotho, miejscowość w zachodnich Niemczech, znajdująca się mniej więcej w połowie drogi między Piłą i Amsterdamem.

W owym czasie gmina żydowska w Pile liczyła około 60-70 rodzin. Po wszystkich wojnach i zniszczeniach poprzedniego wieku, gmina była bardzo biedna. A wybuchła kolejna wojna: Wielka Wojna Północna pomiędzy Szwecją, Rosją i Prusami. Poza tym w 1710 roku w Pile wybuchła zaraza i (z tego powodu?) duże pożary zniszczyły miasto.

 

Ci, którzy mogli zbiec, uciekli.

 

Prawdopodobnie tak uczynił Emanuel Mendele i jego rodzina.

W tym czasie, Amsterdam był schronieniem dla wielu niemieckich i wschodnio-europejskich Żydów, którzy chcieli uciec przed wojnami i prześladowaniami.

Było to przeciwieństwem, tego co miało miejsce cztery wieki wcześniej, po krucjatach i wybuchu zarazy w Europie Zachodniej. Miały tam miejsce pogromy, a Żydzi byli zabijani i wyrzucani z każdego miejsca.

Ci, którzy przetrwali podążyli na wschód.

Wielu skierowało się do Polski, gdzie szlachta powitała ich serdecznie.

W kolejnych latach Holandia nie pozwoliła żadnym Żydom osiedlić się w granicach swej jurysdykcji.

Dopiero od XV wieku uległo to w pewien sposób zmianie. Mimo że większość zawodów (gildii) pozostała zamknięta dla Żydów i nie mogli oni wchodzić w związki małżeńskie z nie-Żydami. Niemniej nie było tam gett, a Żydzi nie musieli nosić specjalnych ubrań lub znaków.

(mapa) – Kierunki emigracji żydowskiej w Europie w XI i XVII wieku. W XI wieku Żydzi uciekli z Niemiec do Poznania przed szalejącymi armiami krzyżowców. W XVII wieku w wyniku wojny trzydziestoletniej oraz pogromów w Europie Wschodniej rozpoczęła się powrotna emigracja. Liczni Żydzi z Poznania przenieśli się do Holandii, osiadając w Amsterdamie i Hadze. (Z: “Jewish Life in Amsterdam” autorstwa Beth Hatefutsoth i Jewish Historical Museum, Tel-Awiw, 1982).

 

W 1492 roku Hiszpania i Portugalia wydaliła Żydów, którzy tam mieszkali. Uciekający przed Inkwizycją przybyli najpierw do Antwerpii, ale pod koniec XVI wieku przybywali również do Amsterdamu. Amsterdam witał tych bogatych Portugalczyków. Posiadali oni dużo pieniędzy oraz liczne kontakty handlowe na całym świecie.

Ci portugalscy Żydzi, Sefardyjczycy, nie tylko finansowali Wilhelma Orańskiego (co oznacza finansowanie części holenderskiej walki o niepodległość od Hiszpanii), ale również odgrywali kluczową rolę w finansowaniu podróży Oost Indische Compagnie (Kompania Wschodnioindyjska). Byli ważną częścią Złotego Wieku Holandii. A przy pomocy handlu stali się jedynie bogatsi i zyskali więcej wpływów.

Uchodźcy z Europy Wschodniej zaczęli przybywać około wieku później. Ci Żydzi, Aszkenazyjczycy, byli przeciwieństwem Sefardyjczyków. Nie posiadali żadnych pieniędzy ani wpływów, a wielu z nich pracowało na wsi jako rzeźnicy, handlarze bydłem, garncarze, wędrowni handlarze etc.

Około 1665 roku w Amsterdamie osiedlił się Chaim Ben Jehuda Leib Boas, kolejny z naszych przodków. Został drukarzem i przedstawiał się w książkach, które drukował jako Chaim Pila, w odniesieniu do miejsca z którego pochodził.

Rodzina Boas przybyła do Amsterdamu około 50 lat przed rodziną Piller.

(zdjęcie) – Amsterdam w XVII wieku

Przed około 1700 rokiem gmina żydowska w Amsterdamie wzrosła już do około 10.000 osób, była największa w Europie Zachodniej. Sto lat później mieszkało tam już 25.000 Żydów, z ogólnej populacji liczącej 220.000. Jednak wśród tych 25.000 Żydów, około 60% potrzebowało pomocy finansowej na codzienne życie. Była to bardzo biedna ludność. Dopiero po 1850 roku, po rewolucji przemysłowej i pojawieniu się przemysłu związanego z diamentami nastąpił pewien postęp gospodarczy. Jednak wielu z nich pozostało biednych.

Kiedy przyglądamy się rodzinie Piller zobaczymy, że należała ona do najbiedniejszej części populacji. Wielu z nich pracowało jako wędrowni handlarze lub sprzedawcy na targu. Kilkoro pracowało w przemyśle związanym z diamentami. Po 1900 roku, kiedy edukacja podstawowa stała się w Holandii obowiązkowa, niektórym z nich udało się poprawić i rozwinąć swe umiejętności.

Nasz przodek z Piły: Emanuel Mendele Pila-Malamed przybył do Amsterdamu wraz ze swoją rodziną około 1720 roku. Byli biedni i pozostali biedni. Jednak rodzina rozrastała się. Do 1930 roku Emanuel posiadał ponad tysiąc potomków. Większość z nich została zamordowana w czasie Holokaustu.

Poniżej znajduje się lista naszych bezpośrednich potomków pochodzących od niego:

Emanuel Mendele Pila-Melamed

urodzony Piła (Snijdenier)

Zmarł

  1. 1.Emanuel jest ojcem Johana Daniela Naftalie Pila/Piller

urodzony 1733 Amsterdam

zmarł

  1. 2.Johan jest ojcem Levie Daniela Naftalie Piller

urodzony około 1764 Amsterdam

zmarł 1842 Amsterdam

  1. 3.Levie jest ojcem Leenderta Levi Piller

urodzony 1788 Amsterdam

zmarł

  1. 4.Leendert jest ojcem Emanuela Leenderta Piller

urodzony 1829 Amsterdam

zmarł 1903 Amsterdam

  1. 5.Emanuel jest ojcem Leenderta Emanuela Piller

urodzony 1852 Amsterdam

zmarł 1913 Amsterdam

  1. 6.Leendert jest ojcem Jacoba Piller

urodzony 1889 Amsterdam

zmarł 1942 Oświęcim

  1. 7.Jacob jest ojcem Anny Piller

 urodzona 1913 Amsterdam

zmarła 2007 Amsterdam

W Dutch Digital Archiv (Genlias) odkryłam inną rodzinę Piller. Mieszkali w i w okolicach Hagi już przed 1700 rokiem.

Czy również pochodzili z Piły?

Jednak kiedy zajrzycie w archiwa miejskie w Amsterdamie znajdziecie jeszcze jedną inną rodzinę, która pochodziła z Piły. Jesteśmy spokrewnieni również z nimi:

Yaakov Boas

urodzony około 1561 Piła

  1. 1.Rav Chaim ben Jehuda Boas

urodzony 1590 Piła, zmarł 1650 Piła

  1. 2.Chaim ben Jehuda Boas jest ojcem Jehudy Leiba Boas

urodzony 1625 Piła zmarł 1656 Piła

  1. 3.Jehuda jest ojcem Samuela Shaula Jehudy Boas

urodzony 1656 Piła zmarł 1723 Amsterdam

  1. 4.Shaul jest ojcem Hartoga Samuela Zwi Hirscha Boas

urodzony 1690 Amsterdam zmarł 1754 Amsterdam

  1. 5.Hartog jest ojcem Evy Havy Hirsch Boas

urodzona 1719 Amsterdam zmarła

  1. 6.Eva jest matką Lei Elias Gompers

urodzona 1741 zmarła 1820

  1. 7.Lea jest matką Eliasa Samuela Levie

urodzony 1775 zmarł 1858

  1. 8.Elias jest ojcem Hartoga Eliasa van Geens

 urodzony 1810 zmarł 1864

  1. 9.Hartog jest ojcem Davida van Geens

 urodzony 1850 zmarł 1914

10. David jest ojcem Vrouwgien van Geens

urodzona 1886 zmarła 1969

11. Vrouwgien jest matką Anny Piller

urodzona 1913 zmarła 2007

Piła

Pyla, Schneidemühl, Snytmig, Snijdenier

Piła jest położona na obszarze lasów sosnowych i jezior. Według legendy tutaj krzyżowały się dwie starożytne szlaki:

 - Dawny szlak wojskowy, który wiódł z centralnych Niemiec, przez rzekę Odrę, do obszarów nadwiślańskich

Niektórzy mówią, że był to dawny rzymski szlak bursztynowy

 - Kolejny szlak biegł z południa Polski do Morza Bałtyckiego.

Przecięciem tych dróg było płytkie przejście przez rzekę Gwdę (Küddow). Tam w pobliżu rzeki rozwinęła się mała osada, którą zamieszkiwali drwale i rybacy. Znajdowała się ona w odległości około 6 kilometrów od miejsca gdzie Gwda łączy się z Notecią.

Było to miejsce o prostym rozkładzie niebrukowanych ulic oraz domów zbudowanych z gliny i drewna. Nie istniała ochrona od świata zewnętrznego i dlatego osada rozwijała się bardzo powoli.

W latach 80. XIV wieku otrzymali od polsko-węgierskiej królowej, Jadwigi Andegaweńskiej pozwolenie na budowę kościoła. To prawdopodobnie w tym czasie, wieś, która nazywała się Pyla/Snydemole, uzyskała status miasta.

Miejsce posiadające podwójną nazwę Pyla / Snydemole (po niemiecku tartak zasilany wodą); na wpół niemiecka nazwa powstała prawdopodobnie w związku z dużą liczą niemieckich imigrantów, którzy tutaj mieszkali.

Później, kiedy ten obszar znalazł się pod rządami pruskimi nazwa została zmieniona (przetłumaczona) na Schneidemühl. Powróciła jako Piła po 1945 roku, gdy znalazła pod polskimi rządami.

4 marca 1513 król Zygmunt I przyznał Pile prawa miejskie na lokacji niemieckiej, co dało miastu prawo zarządzania własnymi sprawami. Jego mieszkańcy mogli teraz posiadać swą własność, prowadzić jakikolwiek handel i organizować  jarmarki.

Ten sam król zachęcał Żydów z Półwyspu Iberyjskiego, Węgier i Niemiec do emigracji na swe ziemie.

W 1563 Pyla nadal posiadała tylko 750 mieszkańców; znajdowały się tam 153 domy zbudowane z gliny i drewna, pokryte strzechą i zgrupowane przede wszystkim wokół starego rynku. 114 rolników dorabiało na swe utrzymanie poprzez rybołówstwo, garncarstwo, szewstwo i bartnictwo.

W tym spisie ludności po raz pierwszy zostali wspomniani żydowscy mieszkańcy. Pracowali głównie jako kupcy i wędrowni handlarze.

Pierwsi Żydzi, którzy osiedlili się w Polsce  zrobili to około XI wieku w Przemyślu (na wschód od Krakowa). Była to pierwsza duża fala emigracji z Europy Zachodniej do Polski w czasach pierwszej krucjaty (1098). Polska była w owym czasie najbardziej tolerancyjnym państwem w Europie i dlatego stała się państwem z największą populacją Żydów.

Wielu z nich było kupcami, ale pracowali również jako zarządcy dla polskiej szlachty.

Było tak do połowy XVI wieku.

Wtedy, od czasu najazdów kozackich ze wschodu i po licznych wojnach i rewoltach, napływ uciekinierów odwrócił się.

Historia gminy żydowskiej w Pile

Około 1561 w Pile urodził się Yaakov Boas

1563 Pierwsi żydowscy kupcy osiedlili się w Pile

1590, narodziny Haima ben Jehudy Boas

1605 król Jan Zygmunt III Waza ofiarowuje Piłę i otaczające ją tereny jako posag dla swojej młodej drugiej żony, Konstancji

1625 narodziny Jehudy Leiba Boas

1626 Niszczycielski pożar niszczy Piłę. Mówi się, że pożar wybuchł w jednym z żydowskich domów.

Królowa Konstancja nakazuje odbudować miasto, ale zmusza Żydów do zamieszkania w getcie na obrzeżach Piły.

Na Żydów zostają nałożone nowe surowe prawa: nie mogą już dłużej posiadać własnej ziemi i otrzymują ograniczenia w zawodach, które mogą wykonywać. Dopiero 20 lat później otrzymują od króla Władysława IV zgodę na ponowne działanie w handlu.

 

1641 gmina żydowska powołuje swego pierwszego rabina:

Rabin Meir ben Eljakim Goetz,

 

1648-1656 Powstanie Chmielnickiego, przeciwko polskiej szlachcie, najpierw pokonuje armię szlachty, a później zwraca się przeciwko Żydom (którzy pracowali jako zarządcy dla tych szlachciców). Niszczą duże połaci terytorium w centralnej i wschodniej Polsce.

Wiele gmin żydowskich zostaje zmasakrowana.

Gmina żydowska w Pile czuje się zagrożona, jednak tym razem udaje się jej ujść nietkniętą.

1656 narodziny Samuela Shaula Boas

Rodzina Boas ucieka z Piły

1656 Szwedzkie siły pod dowództwem króla Karola X ścierają się z siłami Czarnieckiego pod Ujściem (10 km na południe od Piły), grabiąc Piłę i oskarżając mieszkających w niej Żydów o współpracę z Polską. Później Polacy oskarżają Żydów o współpracę ze Szwedami. A później następuje również wybuch zarazy.

24 i 25 kwietnia 1656 w Pile dochodzi do dużego pogromu.

33 Żydów zostaje zamordowanych (około 15% żydowskich mieszkańców); wszyscy ocaleni uciekają.

Dopiero około 10 lat później niektórzy Żydzi osiedlają się ponownie w Pile.

 

1658-1698 Koniec wojny trzydziestoletniej; odbudowa Piły

 

1671 Piła posiada obecnie 1823 mieszkańców

Polska doświadcza czasów względnego spokoju

Około 1680 narodziny Emanuela Mendele Pila

Około 1690 poślubia Samuela Boas w Amsterdamie

1699 w Pile rodzi się Boas Shochet (Piller)

1710 Od 1700 roku trwa kolejna wojna: Wielka Wojna Północna.

Gmina żydowska w Pile staje się coraz bardziej biedna.

Teraz po raz drugi wybucha zaraza w Pile. Wiele mieszkańców ucieka, a teraz ponownie duży pożar niszczy część miasta.

1710 Rodzina Piller ucieka z Piły

1711 w Vlotho rodzi się Leif Leib Piller

1758 Hordy kozackie ponownie powstają na Ukrainie

 

1772 Sojusz Prus, Austrii i Rosji dokonuje podziału Polski. Piła staje się przemianowanym pruskim miasteczkiem Schniedemühl. Jednak nadal pozostaje  miejscem o niebrukowanych ulicach, złożonym ogółem z 278 budynków z których jedynie dwa mają dachówkę. Wszystkie pozostałe są zbudowane z drewna i strzechy. Obecnie jest 1043 mieszkańców.

Król Fryderyk II stara się poddać miasto germanizacji i dlatego przyjeżdża tam wiele niemieckich rodzin, aby się osiedlić.

Ponadto Piła staje się miastem garnizonowym (do 1943) dla szwadronu husarzy.

 

1781 Wielki pożar niszczy 44 domy, 37 stajni i 17 obór/stodół; niemal połowę miasta.

W 1626, tuż przed odbudową miasta, zostaje zaprojektowany nowy plan miasta. Tym razem wszystkie nowe domy muszą być zbudowane z cegły. (prawdopodobnie ponieważ obecnie w mieście znajduje się ceglarnia).

 

1807 Prusy zostają pokonane przez Napoleona. Po podpisaniu pokoju w Tylży, Schneidemühl staje się częścią Wielkiego Księstwa Warszawskiego. Kodeks Napoleona gwarantuje równość Żydów wobec chrześcijan.

W czasie wojen napoleońskich Schniedemühl jest miejscem przemarszu: armie maszerują przez miasto i musi ono dostarczać kwater i zaopatrzenia.

Ponadto, ospa i desynteria dręczą mieszkańców.

 

1816 Schneidemühl odzyskuje swój pruski status.

Po Kongresie wiedeńskim większość praw Żydów zostaje anulowana. Proces emancypacji zatrzymuje się.

 

1831 Najpierw epidemia cholery, a później duży pożar. Duża część centrum miasta, włączając miejskie archiwum, zostaje zniszczona. Odbudowa postępuje powoli.

W kolejnych latach Schneidemühl rozwija się i prosperuje. Nadal jest miastem garnizonowym oraz staje się również ważnym węzłem kolejowym.

Gmina żydowska rozrasta się. Staje się równa wobec reszty populacji, istnieje więcej możliwości oraz następuje większa integracja i pewien zakres asymilacji.

Prowadzi to do zwiększenia niezadowolenia u ludzi młodych i coraz więcej członków gminy żydowskiej emigruje. Proces ten trwa do lat 30. XX wieku. Są to ostatni, którym udało się uciec.

W początkach nazistowskiego reżimu, Ci którzy nadal tam są, zostają zatrzymani, deportowani i zamordowani. Cała żydowska własność, począwszy od synagogi po cmentarz, zostaje zniszczona.

Pod koniec II Wojny Światowej, po ciężkich walkach, miasto zostaje zdobyte przez polskie/ rosyjskie wojska. 75% Schneidemühl znajduje się w ruinie, 90% powierzchni centrum miasta jest zdewastowane.

Na konferencji w Poczdamie zdecydowano, że Schneidemühl wraca do Polski.

Miasto zostaje przemianowane na Piła, jego niemiecka ludność zostaje wygnana, a jej miejsce zajmują uchodźcy z Polski Wschodniej. Piła jest powoli odbudowywana, z dawnych czasów pozostaje tylko kilka budynków.

Piła jest obecnie dość dużym nowoczesnym miastem, największym w tej części Polski.

Ma około 75.000 mieszkańców (plus minus 2000 mniej niż 20 lat wcześniej).

Miasto jest zielone, z wieloma zielonymi przestrzeniami i parkami oraz gęstymi lasami znajdującymi się w sąsiedztwie.

I nie ma tu nic co przypominałoby o tym, że niegdyś  25% populacji stanowili Żydzi.

 

Ale i tak je odwiedzimy. Dobrze, że nie musimy pokonywać tego 1000 km pieszo lub w powozie.

 

Marjan Kampmeijer

 

razem-postawmy-masz-z-polska-flaga   Szanowni Państwo, Obelisk przy rondzie NSZZ Solidarność jest łatwo pomijany - mało kto wie, że tam jest i w jakich okolicznościach powstał....
poszukiwany-tlumacz-do-wydania-ksiazki-pt-historia-gminy-zydowskiej-w-schonlanke   Poszukiwany tłumacz, tłumaczka w ramach wolontariatu do przetłumaczenia i wydania książki pt. Historia gminy żydowskiej w Schonlanke: 1736-1940,...
rocznica-katastrofy-kolejowej-w-pile   Rocznica katastrofy kolejowej w Pile Zarząd Rejonowy Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Pile Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych...
druga-debata-prezydencka   Zadaj pytanie kandydatom na Prezydenta Piły.  Zapraszamy do udziału w debacie w Pile. Niech nasz wybór będzie świadomy. Poznajcie...
gwda-operacja-czysta-rzeka Gwda - operacja czysta rzeka. Piła 2024. Zapraszamy Mieszkańców Piły do społecznej akcji sprzątania brzegów rzeki Gwdy oraz terenów leśnych...
bronimy-parowozowni-w-pile  Bronimy Parowozowni w Pile! W ostatnich dniach pojawiły się informację, że pilski Okrąglak przejdzie na własność Gminy Piła. Jak poinformowała...
debata-prezydencka-w-pile  Zapraszamy do udziału w przedwyborczej debacie prezydenckiej w Pile.   Społeczna debata prezydencka w Pile odbędzie się w dniu 28 marca...
dolacz-do-akcji-sprzatanie-swiata    Piła, Jezioro Piaszczyste i okoliczne lasy! W dniu 3 marca 2024 roku odbył się Bieg Tropem Wilczym, którego trasa biegła lasami przy...
20-dni-w-mariupolu-w-2-rocznice-agresji-na-ukraine   20 dni w Mariupolu - w 2. rocznicę agresji na Ukrainę Zapraszamy na przedpremierowy pokaz filmu pt. 20 dni w Mariupolu, reż. Mstyslav...
42-rocznica-wprowadzenia-stanu-wojennego-w-polsce    Zapraszamy na uroczystości upamiętniające 42 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.   13 grudnia 2023 roku (środa) -...
siec-forum-dialogu  Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA przystąpiło do Sieć Forum Dialogu. Sieć osób połączonych głębokim zaangażowaniem we wspólną...
116-rocznicy-urodzin-swietej-pamieci-siostry-anny-tekli-budnowskiej   W imieniu organizatorów i patronów honorowych zapraszamy na uroczystość 116 rocznicy urodzin Świętej Pamięci Siostry Anny Tekli Budnowskiej,...
gdziekolwiek-cie-posla-pojdziesz      "Gdziekolwiek cię poślą, pójdziesz…"   - wystawa poświęcona kapelanom wojskowym ofiarom zbrodni...
siostry-franciszkanki-rodziny-maryi    Mamy zaszczyt zaprosić na uroczyste otwarcie wystawy pt. „Siostry, […] matkami żydowskich dzieci. Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi...
rozliczmy-zbrodnie-wojenne-w-ukrainie   Sprawiedliwość dla ofiar wojny. Rozliczmy zbrodnie wojenne w Ukrainie! Prawnicy walczą o sprawiedliwość.Project Sunflowers.   Zapraszamy...
rezim-lukaszenki   Niezależne związki zawodowe w Białorusi są traktowane przez reżim Łukaszenki jako zagrożenie dla tamtejszej dyktatury. Przed sfałszowanymi...
film-pt-matusia    Zapraszamy na pokaz filmu pt. „Matusia” – fabularyzowany film dokumentalny, produkcji Instytutu Pamięci Narodowej oraz wystawy pt....
podaruj-swiateczna-paczke-osobie-bezdomnej   Podaruj Świąteczną paczkę Osobie bezdomnej. Wigilia Bożego Narodzenia w Pile. Kiedy: 24 grudnia 2022 roku, godz. 12.oo. Gdzie: Piła, plac...
historia-polski-w-formie-rapowanej-niezwykla-plyta-od-stryju   Pochodzący z Piły raper Stryju stworzył nietypową płytę, na której opowiada całą historię Polski… rapując.Historia Polski w formie rapowanej....
wigilia-dla-osob-bezdomnych-i-samotnych-w-pile   Wigilia dla Osób bezdomnych i samotnych w Pile! Zapraszamy do współpracy przy organizacji Wigilii Bożego Narodzenia dla Osób...
agata-urbanska-kalendarza-kurza-chata-na-2023-rok   Pani Agata Urbańska - kalendarza Kurza Chata na 2023 rok. Wykonany z ukłonem w stronę matki natury - drukowany na papierze z odzysku....
historia-zydow-w-pile-wystawa-fotografii  Historia Żydów w Pile – wystawa.   Salezjańska Szkoła im. Jana Pawła II w Pile oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA,...
przemyslowy-chow-zwierzat-a-srodowisko-raport    Przemysłowy chów zwierząt a środowisko Polski Klub Ekologiczny Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA zapraszają do...
w-starym-kinie      Zapraszamy na spotkanie pt. „W Starym Kinie”którego gościem będzie dr Stanisław Janicki Prowadzenie: dr Wiesław Kot 29...
wymagania-weterynaryjne-dla-prowadzenia-schronisk-dla-zwierzat Szanowni Państwo!   Zapraszamy na spotkanie z Panem Wojciechem Kurkowskim, pełnomocnikiem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do Spraw...
chcesz-zostac-dziennikarzem   Chcesz zostać lokalnym dziennikarzem czasopisma EFFATA? Chcesz pisać o ważnych sprawach z naszej okolicy, aktualności, wiadomości, wywiady i...
w-czasach-kiedy-na-wielka-skale-wycina-sie-w-pile-drzewa     W czasach kiedy na wielką skalę wycina się w Pile drzewa, proszę zgłaszać drzewa jako pomnik przyrody - ratujmy drzewa dla przyszłych...
modlitwa-o-dar-pokoju   Zapraszamy Mieszkańców Piły do wspólnej modlitwy o POKÓJ.   Kiedy: 27 lutego 2022, g. 20.oo Miejsce: Piła, Pl. Zwycięstwa, przy pomniku...
nie-dla-likwidacji-centrum-tarczy-w-pile      Pani Maria Kubica Przewodnicząca Rady Miasta Radna   Biuro Rady Miasta Piły pl. Staszica 10, 64-920 Piła e-mail:...
walne-zebranie-stowarzyszenia-inicjatyw-spolecznych-effata-w-pile       KRAJOWY REJESTR SĄDOWYStan na dzień 09.11.2021 godz. 12:42:28Numer KRS: 0000162787 Informacja odpowiadająca odpisowi...
40-rocznica-wprowadzenia-stanu-wojennego-1981-2021        Śladami stanu wojennego 40. rocznica pamięci o zamordowanych i prześladowanych w stanie...
28-akcja-sprzatanie-swiata-w-pile     Akcja sprzątanie świata w Pile. RAPORT z akcji w liczbach. J   W tym roku posprzątaliśmy okolicę Zalewu koszyckiego oraz...
cztery-pory-milowania-koncert-w-pile   Cztery Pory Miłowania - koncert w Pile! :) Pub ClassicPiła, 17 września 2021, godz. 20.oo Wstęp wolny. Zaprasza Pani Wioletta Lesińska, Pub...
spotkanie-z-pania-maria-staniszewska    Zapraszamy na spotkanie z Panią Marią Staniszewską, Prezeską Polskiego Klubu Ekologicznego (PKE). Spotkanie odbędzie się w dniu 16...
zakleta-w-kamien   Zapraszamy na promocję książki Zbigniewa Noski, pt. „Zaklęta w kamień".   W imieniu autorów i wydawcy mamy zaszczyt zaprosić Państwa na...
nie-dla-likwidacji-tarczy      Pan Piotr GłowskiPrezydent Miasta PiłyUrząd Miasta PiłyPlac Staszica 10, 64-920 Piłae-mail: prezydent@um.pila.pl   Pani...
historia-zydow-w-pile-wystawa       Zapraszamy na otwarcie wystawy fotografii pt.: Historia Żydów w Pile. „History of the Jewish Community of Schneidemühl - 1641...
nie-zapomnijcie-tamtych-dni   Zapraszamy na pokaz fotografii Ryszarda Janickiego   Nie zapomnijcie tamtych dni   40 rocznica podpisania porozumienia w Gdańsku...
przyjaciele-zwierzat     Program pt. "Przyjaciele Zwierząt w Powiecie Pilskim" Program adresowany jest do mieszkańców Powiatu Pilskiego, którego celem...
problemy-w-schronisku-w-pile   Projekt wstępny – do dyskusji – do zbiorowej pracy – Przyjaciele zwierząt w Pile. Wstępne zbiorcze zestawienie problemów jakie są obecnie w...
bank-karmy-dla-bezdomnych-zwierzat-w-pile   Bank karmy dla bezdomnych zwierząt w Pile.   Projekt non - profit, dotyczący bezpłatnej dystrybucji karmy dla bezdomnych psów i kotów...
warsztaty-fotograficzno-dokumentalne   19 czerwca 2020 Warsztaty fotograficzno-dokumentalne, Piła, lipiec 2020   Zapraszamy do udziału w warsztatach fotograficznych dla...
zapomniane-historie-film-autorstwa-zbyslawa-kaczmarka   Powstał film, zrealizowany przez Pana Zbysława Kaczmarka w TVP3 Poznań o życiu Siostry Anny Budnowskiej urodzonej zakonnicy z...
nie-bedzie-lak-kwietnych-w-pile Nie będzie łąk kwietnych w Pile!   Co z łąkami kwietnymi w Pile? - Pan Piotr Głowski, prezydent Miasta Piły wycofuje się ze wcześniejszych...
pokaz-filmow-z-festiwalu-niepokorni-niezlomni-wykleci     NSZZ „Solidarność” Starostwo Powiatowe w Pile I Liceum Ogólnokształcące w Pile Stowarzyszenia EFFATA   zapraszają na...
140-lat-linii-kolejowej-poznan-pila   140 lat linii kolejowej Poznań - Piła.   Zapraszamy na promocję książki (albumu) pt. 140 lat linii kolejowej Poznań – Piła, autorstwa...
odsloniecie-tablicy-przy-cmentarzu-jenieckim-w-leszkowie     Towarzystwo Miłośników Miasta Piły Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych EFFATA Firma Interlok i Agencja Cameleon zapraszają na...
30-100-pl-30-lat-wolnosci   Piotr Wójcik 30/100_PL. 30 lat wolności   Rodzinna pamięć, indywidualne losy, różnorodne miejsca zamieszkania bohaterów układają się w...
1989-musimy-wygrac   Wystawa fotografii, pt. „1989. Musimy wygrać!”,  Jarosława Macieja Goliszewskiego.   Wystawa „1989. Musimy wygrać!”....
8883-oo-zlotych-dla-angeli-nygi  8883,oo złotych dla ANGELI NYGI :)   Fundacja 1 % Dobra oraz Agencja Reklamy OPUS Pana Pawła Ładzińskiego zebrała kwotę...
laki-kwietne-w-pile   Pan Piotr Głowski Prezydent Miasta Piły Urząd Miasta Piły Plac S. Staszica 10, 64-920 Piła Tel. 67 212 62 10 e-mail:...
historia-zydow-w-ujsciu   Ujski Dom KulturyStowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATAZwiązek Gmin Wyznaniowych ŻydowskichBiuro Filii w Poznaniu zapraszają na otwarcie...
dla-angeli-nygi  Galeria 1 % dobra  Zdarzyło się nad Gwdą – dyskretna ulotność krajobrazu.   Kup zdjęcie i pomóż Angeli pokonać chorobę!...
macierzynstwo   Odsłonięcie pomnika pt. „Macierzyństwo – Rodzina”     Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA NSZZ SOLIDARNOŚĆ w...
cmentarz-jeniecki-w-pile Pomóż zbudować nową tablicę informacyjną na cmentarzu jenieckim w Pile-Leszkowie    Prosimy o wsparcie wykonania i zamontowanie nowej...
zdarzylo-sie-nad-gwda  Zdarzyło się nad Gwdą – dyskretna ulotność krajobrazu   Wystawa fotografii Piotra Grzesia i Krzysztofa Tollasa, poświęcona walorom...
dobre-bo-dobre-w-pile-pomoc-dla-angeli-nyga   DOBRE BO DOBRE w Pile J POMOC dla Angeli Nyga J   Zapraszamy na koncert DOBRE BO DOBRE. Kiedy: 30 maja (czwartek) 2019, g. 20.oo Gdzie:...
no-more-chernobyls   No more Chernobyls   Zapraszamy na otwarcie wystawy fotografii oraz promocję książki pt. CZARNOBYL INSTRUKCJE PRZETRWANIA - KATE...
oswiadczenie   Oświadczenie w kwestii Apelu w sprawie obserwacji i rozwiązania VI Pilskiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – opublikowanego w dniu 27...
znaki-dobra-2019   REGULAMIN KONKURSU DZIENNIKARSKIEGO ZNAKI DOBRA 2019   1. Organizator    Głównym organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie...
pilski-informator-kulturalny-pik   Witamy na stronie internetowego czasopisma pt. Pilski Informator Kulturalny. Pilski Informator Kulturalny dostępny jest pod...
fundacja-1-dobra   Fundacja 1% Dobra to niezależna organizacja typu non-profit.   Misją Fundacji 1% Dobra jest tworzenie szans i możliwości na poprawę życia...
aleksandra-bogdan-tomik-niepodlegla     MOJE WIERSZE   Aleksandra Bogdan z domu Snadna Niepodległa     TOMIK w pliku PDF jest dostępny pod...
52-swiatowy-dzien-pokoju   O podejmowanie zdecydowanych działań na rzecz pokoju zaapelował Ojciec Święty. 1 stycznia 2019 roku 52. Światowy Dzień Pokoju. Jego hasło...
bol-egzystencji           Ból egzystencji Rahma Ali, palestynka z Jerozolimy   Urodziłam się w palestyńskim obozie dla...
1oo-lat-wolnosci Organizatorzy: Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA Towarzystwo Miłośników Miasta Piły Starostwo Powiatowe w Pile Młodzieżowy Dom Kultury w...
stoimy-tutaj-razem-w-celu-zachowania-pamieci-zydow-z-pily  foto: Przemysław Grabiński - Życie Piły     Stoimy tutaj razem w celu zachowania pamięci Żydów z Piły. Nie możemy zmienić...
macierzynstwo-rodzina     W imieniu Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych EFFATA i Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego SOLIDARNOŚĆ w Pile oraz...
sprzatanie-swiata-w-pile   Sprzątanie świata w Pile :) razem z jej inicjatorką Mirą Stanisławską - Meysztowicz :) Zróbmy w Pile porządek! :)   Piła, 8...
80-rocznica-spalenia-synagogi-w-pile     80. rocznica spalenia przez Niemców Synagogi w Pile   Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA Poznańska Filia Związku Gmin...
wielkopolska-jakiej-nie-znamy    Organizatorzy Konkursu: Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w...
list-otwarty-dotyczacy-wycinek-drzew-w-pile List otwarty dotyczący wycinek drzew w PilePiła – sierpień 2018 Szanowni decydenci, wykonawcy, mieszkańcy! Miasto jest delikatnym organizmem, w którym...
od-b-do-a-opowiesc-o-przyrodzie   Wernisaż wystawy fotografii pt. od B do A, opowieść o przyrodzie. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Galeria Spichlerz "Wacek"Stowarzyszenie...
nagroda-publicznosci   „Wielkopolska, jakiej NIE znamy” - konkurs fotograficzny.   Nagroda publiczności! J   Proszę ze wszystkich zamieszczonych zdjęć...
tekla-anna-budnowska   Rodziny Budnowskich i Kabatów Towarzystwo Miłośników Miasta Piły Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA Zgromadzenie Sióstr...
pani-doktor-dorota-suminska-w-pile   Pani doktor Dorota Sumińska w Pile J   Lekarz weterynarii z wykształcenia, współpracownik Najwyższej Izby Kontroli, z zamiłowania...
noc-muzeow-w-bialosliwiu   Gminny Ośrodek Kultury w Białośliwiu oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA w ramach I NOCY MUZEÓW zapraszają na promocję książki oraz...
czy-w-nowej-wsi-ujskiej-moze-dzialac-ferma-trzody-chlewnej   Czy w Nowej Wsi Ujskiej może działać ferma trzody chlewnej?   Dzisiaj na zaproszenie Rady Sołeckiej Nowej Wsi Ujskiej oraz Stowarzyszenia...
ferma-trzody-chlewnej Czy w Nowej Wsi Ujskiej może działać ferma trzody chlewnej?   Rada Sołecka Nowej Wsi Ujskiej Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych...
pan-profesor-pawel-spiewak-w-pile     Pan Profesor Paweł Śpiewak w Pile! J   Biblioteka w Pile zaprasza na spotkanie z Panem Profesorem Pawłem...
oswiadczenie-w-sprawie-pana-zenona-jazdzewskiegoeffata... zapamiętajcie dobrze effata.... otwórzcie wasze serca i umysły na dobro i...
schronisko-w-pile Czy współczesne schroniska dla zwierząt spełniają swoją rolę? Czy są azylem dla nieszczęśliwych istot, czy sposobem na biznes? Do jakich czynów może...
pt-1-dobra     pt. 1 % dobra :)     Zapraszamy do udziału w festiwalu pt. 1 % dobra :) Trudno jest wybrać jedną ogranizację lub osobę,...
siostra-anna-budnowska-z-pily   Siostra Anna Tekla Budnowska z Piły ze zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, otrzymała pośmiertnie Medal Sprawiedliwi wśród Narodów...
51-swiatowy-dzien-pokoju   ORĘDZIE PAPIEŻA FRANCISZKA NA 51. ŚWIATOWY DZIEŃ POKOJU – 1 STYCZNIA 2018 R. Danie osobom ubiegającym się o azyl, uchodźcom, migrantom i...
wsa-uchyla-decyzje-prezydenta-pily   Wojewódzki Sąd Administracyjny uchyla decyzję Prezydenta Piły       Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu po rozpoznaniu...
scenariusze-lekcji-dla-nauczycieli   Mariusz Frankowski HISTORIA ŻYDÓW W PILE – SCENARIUSZE LEKCJI DLA NAUCZYCIELI PIŁA 2017/5777 Starszym braciom w wierze poświęcam SPIS...
wernisaz-wystawy-fotografii-pt-bialo-czerwona Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATAoraz Autor Marek Lapiszapraszają na wernisaż wystawy fotografii pt. Biało-czerwona 14 grudnia 2017 r., godz....
spotkanie-z-joanna-i-andrzejem-gwiazdami Region Wielkopolska NSZZ "Solidarność"Parafia rzymskokatolicka pw. Świętej Rodziny w PileSalezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży w PilePilscy...
dolacz-do-maratonu-pisania-listow-w-pile   DOŁĄCZ DO MARATONU PISANIA LISTÓW w Pile! W tym roku podczas Maratonu będziemy pisać listy w sprawie obrońców i obrończyń praw człowieka z 10...
koncert-charytatywny-dla-miry         Koncert charytatywny dla Miry :) Zapraszamy na koncert charytatywny,   który odbędzie się w SALI MIEJSKIEJ...
jedziemy-do-ksiaznicy-pomorskiej-w-szczecinie   Książka i wystawa pod wspólnym tytułem Historia Żydów w Pile zagości w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie w dniu 18 grudnia 2017 roku o godz....
ilona-dworak-cousin-w-pile     Witam!   Proszę o przyjęcie zaproszenia do programu pobytu w Pile pani dr Ilony Dworak Cousin - przewodniczącej Towarzystwa...
spalenia-synagogi-w-pile    Rocznica spalenia przez Niemców Synagogi w Pile Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA oraz Grupa Niebanalni Medialni z Zespołu...
wielkopolska-jakiej-nieznamy     „Wielkopolska, jakiej NIEznamy” - konkurs...
happy-olo-pogodna-ballada-o-olku-dobie       Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Pile Stowarzyszenie Koneserzy...
otwarcie-wystawy-w-poznaniu   Dzisiaj w Rosz Haszana, Nowy Rok 5778, w siedzibie Gminy Żydowskiej w Poznaniu, odbyło się otwarcie wystawy i promocja książki pod wspólnym...
110-rocznica-remontu-pierwszego-parowozu-w-pile   Patronat honorowy: Pan Marcin Porzucek Poseł na Sejm RP Pan Eligiusz Komarowski Starosta Pilski Pani Maria Bochan Towarzystwo Miłośników...
ksiazka-pt-historia-zydow-w-pile  Książka pt. Historia Gminy Żydowskiej z Piły od roku 1641 do Holokaustu/510 stron, twarda okładka, Wydanie I, czerwiec 2017/   Autor:...
historia-zydow-w-pile          Zapraszamy na promocję książki oraz otwarcie wystawy fotografii pod wspólnym tytułem Historia Żydów w...
rabin-polski-w-pile   W imieniu Eligiusza Komarowskiego Starosty Pilskiego oraz Artura Łazowego, prezesa Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych EFFATA, zapraszamy na...
chrzescijanski-ksztalt-patriotyzmu   Za niedopuszczalne i bałwochwalcze uznać należy wszelkie próby podnoszenia własnego narodu do rangi absolutu, czy też szukanie chrześcijańskiego...
ochrona-przyrody-w-miescie   Ochrona przyrody w mieście Człowiek wydziera przyrodzie coraz więcej przestrzeni i przystosowuje ją do własnych potrzeb. Zwykle tak modyfikuje...
siedem-aniolow   Festiwal Siedem Aniołów Jarocin 2017    Udostępnij tę stronę na Facebooku    Udostępnij tę stronę na...
finisaz-pokonkursowej-wystawy-fotografii   Zbigniew Hoffman Wojewoda Wielkopolski Eligiusz Komarowski Starosta Pilski Artur Łazowy Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych...
raport-nik    Przedstawiamy prezentację pana Andrzeja Aleksandrowicza - dyrektora Delegatury Najwyższej Izby Kontroli, Delegatura w Poznaniu...
jakosc-powietrza      Petycja w sprawie jakości powietrza oraz przygotowania dyrektywy dotyczącej oceny poziomu zapach w środowisku i zarządzania...
bezdomnosci-zwierzat    ZAPROSZENIE na konferencję dotyczącą zapobiegania bezdomności zwierząt oraz sytuacji w schronisku Piła Leszków.   Konferencja...
wystawa-w-szydlowie foto: Krzysztof Bogdanowicz   Dariusz Chrobak Wójt Gminy Szydłowo Grażyna Bednarek  Dyrektor Centrum Upowszechniania Kultury Artur...
jozef-skrzek Koncert Józefa Skrzeka w Pile!   Józef Skrzek dla Kingi Żołędziewskiej, ośmioletniej dziewczynki, która na całym ciele naznaczona jest bliznami...
wystawa-w-wysokiej   Marek Madej Burmistrz Miasta i Gminy Wysoka Czesław Pająk Dyrektor Ośrodka Upowszechniania Kultury w Wysokiej Artur Łazowy...
zmiany-w-ksiegowosci Jakie zmiany w księgowości dla NGO w 2017 roku? autor(ka): Krzysztof Śliwiński, współpr. AG, RK  2017-01-09, 03:04   Pod koniec...
swiatowy-dzien-pokoju-2017   ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA NA 50. ŚWIATOWY DZIEŃ POKOJU 1 STYCZNIA 2017 ROKU     Wyrzeczenie się przemocy: styl polityki...
swiat-chrystusa  „Świat Chrystusa”.   Patrząc na dzieje świata z perspektywy historyka widać jak na dłoni, że uległ on całkowitej zmianie po tym, gdy...
obywatelski-marsz-dla-pokoju   Obywatelski Marsz dla Pokoju Berlin – Aleppo  #CivilMarchForAleppo Manifest Nadszedł czas, aby działać. Nie możemy już dłużej siedzieć...
laureaci-konkursu-pt-sladami-stanu-wojennego   Laureat konkursu pt. „Śladami STANU WOJENNEGO”. 35 Rocznica Wprowadzenia Stanu Wojennego, 1981 – 2016. Nagroda – Eligiusza Komarowski,...
skladamy-2648-podpisow        Pan Piotr GłowskiPrezydent Miasta Piły Pan Rafał ZdzierelaPrzewodniczący Rady Miasta URZĄD MIASTA PIŁYPlac...
marek-kaminski-w-pile        Marek Kamiński w Pile? Marek Kamiński, ur. 24 marca 1964 w Gdańsku, – polski polarnik, podróżnik, przedsiębiorca. Jako...
35-rocznica-wprowadzenia-stanu-wojennego  Zapraszamy na otwarcie rocznicowej wystawy pt.: NSZZ „Solidarność” i opozycja demokratyczna w Wielkopolsce 1980–1990, przygotowanej przez...
ojciec-leon-w-pile   Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA zaprasza na spotkanie z Ojcem Leonem Knabitem OSB   kiedy: 10 listopad 2016 /czwartek/...
miasteczko-krajenskie Gminny Dom Kultury w Miasteczku Krajeńskim Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA   Zapraszają na otwarcie pokonkursowej wystawy...
maraton-pisania-listow-w-pile   Maraton Pisania Listów w Pile! - szukamy ochotników do współpracy! :)   kontakt:Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych...
nie-dla-cyrku-ze-zwierzetami-w-pile   Nie dla cyrku ze zwierzętami w Pile! Petycja w sprawie wprowadzenia zakazu organizacji przedstawień cyrkowych z wykorzystaniem zwierząt na...
sladami-stanu-wojennego   Śladami STANU WOJENNEGO 35. Rocznica Wprowadzenia Stanu Wojennego 1981 - 2016. Konkurs na pracę pisemną i grafikę /malarstwo,...
lobzenica-wystawa-fotografii   Gminne Centrum Kultury w Łobżenicy Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA   Zapraszają na otwarcie pokonkursowej wystawy...
co-sie-dzieje-rujnuje-w-pile   foto: Barbara Podlecka   Co się dzieje /rujnuje/ w Pile?   Inwestycja pod nazwą: rewitalizacja przestrzeni publicznej w ramach...
jozef-pyrz-prorok "Prorok" Nie żyje , współtwórca polskiego ruchu hipisów W Gawłówku pod Bochnią w wieku 70 lat zmarł Józef Pyrz, współzałożyciel ruchu hipisowskiego w...
w-obronie-zwierzat   Petycja w sprawie złego traktowania zwierząt w schronisku Piła Leszków.   Petycję tę kierujemy do wszystkich osób, którym los zwierząt...
spalarna-odpadow      Czy w Pile planowana jest budowa spalarni odpadów?   Prosimy o udział w konsultacjach społecznych, poprzez wpisy do...
wyrzysk-wystawa-fotografii   Zapraszamy na otwarcie pokonkursowej wystawy fotografii Pt.: „Powiat Pilski, jakiego NIE/znamy”.   Wernisaż: 30 wrzesień 2016, g. 17.00...
zbieramy-opinie   Zbieramy opinie na temat działalności pilskiego schroniska dla zwierząt!   Od kilku tygodni wrze na linii władze schroniska dla...
laudato-si   Laudato Si - widowisko plenerowe   Siedem dni stwarzania świata - ŚWIĘTO. Taniec – Światło – Muzyka - Ogień Ponad 70 aktorów....
wystawa-w-bialosliwiu   Zapraszamy na otwarcie pokonkursowej wystawy fotografii Pt.: „Powiat Pilski, jakiego NIE/znamy”.   16 sierpnia 2016 /wtorek/, godz....
ujscie-wystawa-fotografii   Zapraszamy na otwarcie pokonkursowej wystawy fotografii Pt.: „Powiat Pilski, jakiego NIE/znamy”.   15 lipca 2016 /piątek/, godz....
stan-wojenny-35-rocznica                  35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego 1981 –...
zygmunt-selwat    W imieniu Wojewody Wielkopolskiego, Starosty Pilskiego, Towarzystwa Miłośników Miasta Piły oraz Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych...
zaproszenie-na-wystawe   Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA Eligiusz Komarowski – Starosta Pilski   Zapraszają na otwarcie pokonkursowej wystawy Pt.:...
wyniki-konkursu-pt-powiat-pilski-jakiego-nie-znamy        I wszystko stało się jasne!       31 maja 2016 roku odbyło się posiedzenie Komisji...
adam-wajrak   Ujski Dom Kultury Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA zapraszają na spotkanie z Adamem Wajrakiem, który opowie o swojej najnowszej...
poznanski-czerwiec-56   Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu NSZZ Solidarność Oddział w Pile oraz honorowy...
konkurs-fotograficzny-powiat-jakiego-nie „Powiat Pilski, jakiego NIE/znamy” - Konkurs fotograficzny.   Celem konkursu jest dzielenie się wrażeniami, spojrzeniem na otaczającą nas...
relacja-z-koncertu-raz-dwa-trzy   6216,20 złotych – taką kwotę uzbierano podczas koncertu zespołu Raz Dwa Trzy, który odbył się w dniu 10 marca 2016 w sali Państwowej Wyższej...
historia-spolecznosci-zydowskiej   Wstęp do: Historia społeczności żydowskiej w Pile - od 1641 roku do Holokaustu Dobre monografie łączą dwie podstawowe cechy. Dają ogólny,...
60-rocznica-poznanskiego-czerwca   W czerwcu będziemy obchodzić 60 rocznicę POZNAŃSKIEGO CZERWCA 1956.   Wystawa prezentowana jest z okazji 60 rocznicy przebiegu...
konkurs-fotograficzny Jeszcze kilka dni i ogłaszamy nowy konkurs fotograficzny pt. „Powiat Pilski, jakiego NIE/znamy”     Celem konkursu jest dzielenie się...
30-rocznica-katastrofy-w-czarnobylu   30 rocznica katastrofy w Czarnobylu Europejski Tydzień dla Przyszłości 30 lat po Czarnobylu i 5 lat po Fukushimie   Zapraszamy 7...
raz-dwa-trzy-koncert     Raz Dwa Trzy     – HOSPICJUM W PILE         Koncert zespołu Raz Dwa Trzy   Koncert...
rachunkowosc-w-ngo Szanowni Państwo! Organizacje Pozarządowe!    W imieniu Błażeja Pardy Posła na Sejm RP oraz Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych EFFATA,...
swiatowy-dzien-pokoju-2016   ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA Orędzie na Światowy Dzień Pokoju 2016 1 STYCZNIA 2016 ROKU Przezwycięż obojętność i zyskaj...
aleksander-doba-polski-podroznik   Aleksander Doba - polski podróżnik, kajakarz i odkrywca Zapraszamy na spotkanie w Pile 15 grudnia 2015, godz. 17.00...
maraton-pisania-listow-2015 Bohaterowie Maratonu Pisania Listów 2015   MARATON PISANIA LISTÓW zbliża się wielkimi krokami. W tym roku odbędzie się w dniach 12/13...
13-grudnia-1981   Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie   NSZZ "Solidarność" Oddział w Pile   Parafia Świętej Rodziny w...
masz-glos-masz-wybor Masz Głos, Masz Wybór Ruszyła społeczna kampania informacyjna przed wyborami parlamentarnymi. Jej pomysłodawcą i organizatorem jest koalicja...
solidarnosci-z-uchodzcami Akcja społeczna   Są takie chwile, kiedy trzeba głośno i wyraźnie wypowiedzieć swoje zdanie. Powiedzieć o wartościach, które łączą, a nie dzielą....
pan-wypig   Pan Wypig   - Miałem być fotografem. Dogadałem się ze znajomym, że będę się u niego szkolił. Ale postawiłem warunek: tylko nic nie mów...
miasto-podzielone Miasto podzielone Scenariusz filmowy Klaudia Rogowicz Na podstawie książki Petera Simonsteina Cullmana History of the Jewish Community of...
energetyka-obywatelska Energetyka obywatelska. Modelowe rozwiązania prawne promujące obywatelską własność odnawialnych źródeł energii. Energetyka obywatelska to...
120-lat-temu  120 lat Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej 1895-2015       120 lat temu kolejka wąskotorowa wspięła się jarem ze stacji w...
nepal-potrzebuje-naszej-pomocy     3962,64 zł., taką kwotę mieszkańcy Piły zebrali dla nepalczyków, którzy ucierpieli w wyniku trzęsienia ziemi podczas wczorajszego...
rdos-w-poznaniu-w-sprawie-bobra Artur Łazowy - prezesStowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA W związku z Pana wiadomością z 16 kwietnia 2015 r., Regionalny Dyrektor Ochrony...
25-lecie-transformacji W tym roku przypada 25-lecie rozpoczęcia w Polsce transformacji systemowej, pierwszych demokratycznych wyborów do SAMORZĄDU...
cmentarz-zydowski-w-pile Uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego XVII-wieczny Cmentarz Żydowski w Pile, będzie miała miejsce w dniu 2 czerwca (wtorek) o godz. 10.00 w...
jadwiga-maria-staniszkis          Historia idei, jako sposób do zrozumienia RosjiZapraszamy na otwarte spotkanie z panią profesor Jadwigą Marią...
koncert-zespolu-reportaz   Koncert zespołu Reportaż14 kwietnia /wtorek/ 2015 r. godz. 19.25   Klub Muzyczny ScenaPiła, al. Piastów...
najdluzsza-w-europie  Powiat pilski posiada najdłuższą w Europie sieć linii kolejowej o rozstawie 600 mm. Dzisiaj mija 120 lat od pierwszego kursu. W 1890 roku...
25-lecie-samorzadu-lokalnego   W tym roku przypada 25-lecie rozpoczęcia w Polsce transformacji systemowej, pierwszych demokratycznych wyborów do SAMORZĄDU LOKALNEGO. Będąc...
dzien-wody 23 marca 2015 roku zapraszamy do obchodów Dnia Wody   Z tej pięknej okazji nasze miasto odwiedzi Ks. Stanisław Jaromi, prezes Ruchu...
ks-jan-kaczkowski-w-pile     Zapraszamy na otwarte spotkanie z ks. dr Janem Kaczkowskim - prezesem Zarządu Puckiego Hospicjum   Termin: 28 kwietnia 2015...
henryk-palczewski-spotkanie   Zapraszamy na spotkanie z twórcą "ARS"2 - Radio Broadcast Henrykiem Palczewskim 3 lutego /wtorek/ 2015 r. godz. 19.oo Klub Muzyczny Scena,...
swieto-stworzenia-swiata   Rekolekcje naukowo - artystyczne Sacrosongu święta stworzenia świata i człowieka pod patronatem św. Jana Pawła II Łódź,  Kościół...
swiatowy-dzien-pokoju   ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA NA ŚWIATOWY DZIEŃ POKOJU 1 STYCZNIA 2015 ROKU Już nie niewolnicy, lecz bracia 1. Na początku nowego roku,...
swieta-bozego-narodzenia Chwała Bogu, który Dzieckiem do nas przychodzi i pokój ludziom, którzy przyjmują Jego miłość. Radosnych dni świętowania Narodzenia Pańskiego, niosących...
maraton-pisania-listow 270 listów napisali pilanie podczas Maratonu pisania listów Amnesty International.   W Pile w obronie więźniów sumienia i innych osób...
spotkanie-z-jerzym-stepniem Zapraszamy na spotkanie otwarte z panem Jerzym Stępniem   - prezesem Trybunału Konstytucyjnego w latach 2006-2008, sędzią Trybunału...
otwarcie-wystawy-rysunkow-jacka-fedorowicza NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” Region Wielkopolska Oddział w Pile Parafia Świętej Rodziny w Pile Instytut Pamięci Narodowej Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych...
masz-glos-masz-wybor-w-pile        W imieniu Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych EFFATA, zapraszam do uczestnictwa w akcji MASZ GŁOS MASZ WYBÓR, której...
wyniki-raportu-biznes-i-samorzad-wzajemne-relacje   Witam!   W ramach akcji społecznej MASZ GŁOS MASZ WYBÓR, planujemy zorganizować w Pile, debatę i przedstawić wyniki raportu BIZNES I...
historia-gminy-zydowskiej-z-pily   Zapraszamy do współpracy przy wydaniu w polskim tłumaczeniu książki pt. „History of the Jewish Community of Schneidemuhl - 1641 to the...
rocznica-obalenia-muru-berlinskiego  rocznica obalenia MURU BERLIŃSKIEGO Witam!   Planuje organizacje wyjazdu do Berlina, w dniach od 7 do 9 listopada 2014 roku /jeden dzień...
podroz-do-pily-dla-upamietnienia-rodziny-piller Podróż do Piły dla upamiętnienia rodziny Piller „Prawdziwie umarli Ci, którzy zostali zapomniani” Żydowskie przysłowie   Wstęp Książeczka ta...
lancuch-ludzi-stop-odkrywceŁańcuch Ludzi – STOP ODKRYWCE!  23 SIERPNIA OŚMIOKILOMETROWY ŁAŃCUCH LUDZI POŁĄCZY SZKOŁĘ PODSTAWOWĄ W GRABICACH (POLSKA) Z KOŚCIOŁEM W KERKWITZ...
niewinne-oko-nie-istnieje   Wojciech Wilczyk NIEWINNE OKO NIE ISTNIEJE Wernisaż: 25.10.2014 /sobota/ godz. 18.00 miejsce: Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny w...
kontener-wolnosciKontener Wolności na pilskim deptaku. Wystawa pt. „Polskie Wolności - w rocznicę przemian 1989.   Wystawa odbędzie się w dniach 3/4.08.2014 od...
zapytaj-radnego-co-zrobil-w-twojej-sprawie   zapytaj radnego co zrobił w twojej sprawie http://www.bip.pila.pl/content.php?cms_id=34||menu=p1     Rada...
debata-spoleczna-inicjatywy-razem-1989        Debata społeczna Inicjatywy Razem 1989 – podejmiemy próbę oceny minionego ćwierćwiecza. Zaproszenie do publicznej...
inicjatywa-razem-1989   W związku z przypadającą w 2014 r. 25. rocznicą zwycięstwa obozu „Solidarności” w wyborach 4 czerwca 1989 r., w imieniu INICJATYWY RAZEM 1989...
otwarcie-wystawy-pila-jakiej-nie-znamy  ZAPRASZAMY na otwarcie wystawy „PIŁA, JAKIEJ NIE/ZNAMY”. Foto Grupa Twórcza przy Stowarzyszeniu Inicjatyw Społecznych EFFATA oraz...
wystawa-fotografii-anny-bohdziewicz   Wystawa fotografii Anny Bohdziewicz pt. „1989 – wszystko od nowa”,  – fotografka niezależna z Warszawy, kuratorka wystaw i autorka tekstów...
przeglad-filmow-andrzeja-wajdy   Przegląd filmów Andrzeja Wajdy pt. „DROGI DO WOLNOŚCI”. Każdy seans poprzedzony będzie prelekcją wprowadzającą w tematykę filmu....
drogi-do-wolnosci-inicjatywy-1989W związku z przypadającą w 2014 r. 25. rocznicą zwycięstwa obozu „Solidarności” w wyborach 4 czerwca 1989 r., w imieniu INICJATYWY 1989 oraz...
lightroom-5-obrobka-cyfrowa-fotografiiLightroom 5 – Obróbka cyfrowa fotografii - warsztaty   Piła, 7-8 czerwca 2014   Warsztaty są skierowane nie tylko do osób rozpoczynających...
dolina-noteci-gdy-wisla-krolowa-to-ksiezniczka-notec   W imieniu Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych EFFATA, proszę o przyjęcia zaproszenia do współorganizacji Międzynarodowego DNIA ZIEMI w powiecie...
forum-inicjatyw-pozarzadowych-2014 Forum Inicjatyw Pozarządowych Piła, 8 kwiecień /wtorek/ 2014 Piła, sala sesyjna w Starostwie Powiatowym, al. Niepodległości 33/35   Planowany...
piotr-ikonowicz-w-pilePIOTR  IKONOWICZ 12 kwietnia 2014 w Pile - spotkanie otwarte sala widowiskowa, godz. 12.00 PSM, ul. Sikorskiego 33     Kancelaria...
bitwa-pod-grunwaldem Bitwa pod Grunwaldem  Jana Matejki Zapraszamy do obejrzenia haftowanej repliki obrazu pt. "Bitwa pod Grunwaldem" Jana Matejki. Replika do obejrzenia w...
najlepsza-inicjatywe-spoleczna-za-2013  Czy Wiesz o jakiejś ciekawej inicjatywie społecznej z powiatu pilskiego?   Czy Chcesz, aby dowiedzieli się o niej także inni?   Czy...
pila-jakiej-nie-znamy Foto Grupa Twórcza przy Stowarzyszeniu Inicjatyw Społecznych EFFATA ogłasza Konkurs Fotografii pt.: „PIŁA, JAKIEJ NIE/ZNAMY”. kliknij i ściągnij...
konsultacje-spoleczne pan Grzegorz Idziak   Witam Pana!   Uprzejmie proszę o konsultacje Zarządzenie Nr 964(12)14 Prezydenta Miasta Piły z dnia 13 stycznia 2014 r. w...
another-pink-floyd-w-pile  Another PINK FLOYD oraz B4 Musical Magic zagrają w dniu 30 marca 2014 /niedziela/ o godz. 18.00, bilet: 25pln, Koncert w Pile, Club SEVEN, ul....
filip-springer-wanna-z-kolumnada WANNA Z KOLUMNADĄ reportaż o polskiej przestrzeni Filip Springer   26 luty 2014 rok, g. 18.00 /środa/ Uniwersytet im. Adama Mickiewicza ul....
historia-spolecznosci-zydowskiej-w-pile History of the Jewish Community of Schneidemuhl– 1641 to the Holocaust   Historia społeczności żydowskiej w Pile –od 1641 roku do...
nie-zgadzamy-sie-na-uchwalanie-zlego-prawa   Nie zgadzamy się na uchwalanie złego prawa FOR: L. Balcerowicz i J. Stępień wzywają do sprzeciwu wobec uchwalania złego prawa   Szanowni...
maraton-pisania-listow-ai   W niedzielę 8 grudnia 2013 roku w Pile rusza Maraton Pisania Listów Amnesty International.   Akcja rozpocznie się projekcją filmu dokumentalnego...
smierdzacy-problem-odorow W Polsce brak jest uregulowań prawnych dotyczących ODORÓW /smrodów wywołanych głównie działalnością rolno przemysłową/. Od 1993 roku trwają prace...
pussy-riot-modlitwa-punkaPussy Riot w Pile Film dokumentalny, Rosja, Wielka Brytania 2013 Pussy Riot. Modlitwa punka Piła, 8.12.2013, g. 17.00 – Kino KORAL   weź...
parade-psow-w-pile   Parada na czterech i dwóch nogach   Po raz siódmy mieszkańcy Piły mieli okazję uczestniczyć w paradzie psów - imprezie organizowanej z okazji...
nowy-adres-www-effata-of-pl   Mamy nowy adres internetowy   Zapraszamy do zaglądania   www.effata.of.pl                          
camino-de-santiago-to-droga-dla-kazdego    Camino de Santiago to droga dla każdego.   O tyle niezwykła, że każdy przeżywa ją na inny sposób. Warto przejść te kilometry, żeby zrozumieć coś...
slot-art-festival-2013    O slocie dowiedziałam się już zeszłego roku od mojego wuja Piotra. Niestety nie mogłam wtedy jechać z powodu innego wyjazdu w tym samym...
kurs-przewodnikow-po-pile     Stowarzyszenie EFFATA przygotowuje KURS PRZEWODNIKÓW PO PILE. Szukamy osób chętnych do współpracy!   Kurs przewodników miejskich edycja...
przedstawiamy-kolejnych-bohaterow-spolecznej-akcji-500-dobrych-uczynkow-na-urodziny-pily     Kolejne dobre uczynki dla Piły   Przedstawiamy kolejnych bohaterów społecznej akcji „500 dobrych uczynków na urodziny Piły”. Dzieci z Grupy...
konkurs-fotografii-pt-pila-jakiej-nie-znacieFoto Grupa Twórcza przy Stowarzyszeniu Inicjatyw Społecznych EFFATA ogłasza Konkurs Fotografii pt.: „PIŁA, JAKIEJ NIE/ZNAMY”.   Celem konkursu jest...
wspolnie-na-rzecz-eliminacji-broni-nuklearnej  Jarosław Wałęsa i Jej Wysokość Królowa Jordanii Noor - wspólnie na rzecz eliminacji broni nuklearnej.   W Parlamencie Europejskim odbyła się...
miedzy-niebem-a-ziemia    Galeria PIACHY Foto Grupa Twórcza Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych EFFATA   oraz Autorka   zapraszają na wystawę fotografii   pt.:...
komunizm-la-belle-epoque  Komunizm – la belle époque     Zapraszamy do obejrzenia wystawy plenerowej pt.: Komunizm – la belle époque. Dekada lat siedemdziesiątych XX...
v-konkurs-ekologiczny Z okazji Wielkopolskich Spotkań Gospodarczych witamy Państwa na finale V Konkursu ekologicznym pt. „Międzynarodowy Rok Współpracy w Dziedzinie Wody”,...
500-dobrych-uczynkow-pila  500 dobrych uczynków na 500 lat Piły.   Każdy  może zrobić prezent dla naszego Miasta.   500 dobrych uczynków na urodziny Piły, to społeczna...
sluga-bozy-ks-j-popieluszko     Wystawa pt.: Sługa Boży ks. Jerzy Popiełuszko (1947-1984)  Wystawa przedstawia życie i działalność duszpasterską ks. Jerzego Popiełuszki, jego...
tsa-koncert     Podczas koncertu charytatywnego pt. TSA dla HOSPICJUM, w dniu 26 stycznia 2013, w Klubie BROWAR w Pile na rzecz budowy pilskiego Hospicjum...
wolny-tybet   Wywieś flagę tybetańską u siebie w domu! Działania z okazji rocznicy tybetańskiego powstania narodowego - propozycje działań, informacje, przydatne...
pt-twarze-bezpieki-1944-1990     W imieniu Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych oraz Stowarzyszenia...
program-wizyty-rodziny-piller-w-pile       „Dlaczego nie poznać wszystkich?”   Ludzi można dzielić na wiele sposobów. Są introwertycy i ekstrawertycy, szaleńcy i asekuranci, esteci...
forum-inicjatyw-pozarzadowych       Centrum Informacyjno-Doradcze przy Stowarzyszeniu Inicjatyw Społecznych EFFATA oraz Marian Martenka, przewodniczący Rady Powiatu...
cykl-portretow-amazonki   Cykl portretów AMAZONKI 2011 ukazuje Amazonki, które wygrały z rakiem dzięki pomyślnemu leczeniu, którego nieuniknioną częścią są zabiegi amputacji...
empatia   DZIEŃ BEZ FUTRA – DEMONSTRACJA W WARSZAWIE   Zapraszamy na ogólnopolską demonstrację z okazji Dnia Bez Futra zorganizowaną przez Koalicję na...
inicjatywa-tato-net   Zapraszamy do serwisu http://www.tato.net   Biuletyn w formacie tekstowym publikujemy co kilka tygodni i rozsyłamy e-mailem na adresy osób...
dzialania-godne-uwagi         Protokół z Konkursu „Działania godne uwagi” w Pile, sporządzony w dniu 8 listopada 2012       Organizatorem Konkursu jest Centrum...
ekonomia-spoleczna   Zapraszamy do serwisu   www.ekonomiaspoleczna.pl   Serdecznie zapraszamy i życzymy miłej lektury. Redakcja Portalu...
serwis-edukacji-antykorupcyjnej    zapraszamy na stronie serwisu   www.antykorupcja.edu.pl     Szanowni Państwo,   poniżej przesyłamy przegląd najnowszych informacji, które...
chronmy-klimat      zapraszamy na stronę www.chronmyklimat.pl  O portalu Portal ChronmyKlimat.pl powstał w listopadzie 2008 roku jako projekt Instytutu na...
cyrk-nie-dziekuje   "Gdyby ludzie wiedzieli, co kryje się za kulisami tego kolorowego, cyrkowego świata ze zwierzętami, nigdy więcej nie poszliby do...
czasopismo-effata  Czasopismo EFFATA –pismo wydawane przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA. Witamy na stronie internetowego czasopisma EFFATA, poświęconego...

Dodatkowe informacje

Strona powstała dzięki współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. St. Staszica w Pile
Copyright EFFATA (2012)