Ujski Dom Kultury
Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA
zapraszają na spotkanie z Adamem Wajrakiem,
który opowie o swojej najnowszej książce
pt.WILKI.
Spotkanie 15 maj 2016 /niedziela/ godz. 16.00.
- Binduga Keja 105 Ujście, ul. Szpitalna
- Przystań na 105-tym kilometrze Noteci.
Atrakcje już od 15.00 do 19.00: ognisko, wypożyczalnia sprzętu wodnego, pole namiotowe, grochówka, kozi ser, sok z aronii, konkurs rysowania WILKA z nagrodami.
------------------------------------
Stowarzyszenie EFFATA zaprasza na spotkanie
z Adamem Wajrakiem,
który opowie o swojej najnowszej książce WILKI.
Spotkanie 16 maj /poniedziałek/ godz. 17.00
Sala Auditorium Maximum w
Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej
im. Stanisława Staszica w Pile, ul. Podchorążych 10.
Rozmowę poprowadzi Piotr Grześ.
Wstęp wolny
R.S.V.P. - Tel.: 601970679, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Na spotkaniu będzie można kupić książkę "Wilki" w promocyjnej cenie oraz otrzymać autograf Adama Wajraka z dedykacją i rysunkiem.
Adam Wajrak, ulubiony dziennikarz przyrodnik Polaków, mieszkaniec Puszczy Białowieskiej, w swojej najnowszej książce opowiada o latach tropienia wilków i przyjaźni z tymi najbardziej fascynującymi drapieżnikami Europy.
Nagle coś wielkiego i szarego wystrzeliło, zawróciło, rozpędziło się i ani się obejrzałem, jak wielkie wilczysko skoczyło i ogromnymi łapami trzepnęło mnie w klatkę piersiową. Cios był potężny. Zachwiałem się na nogach i tylko cudem nie runąłem na ziemię. Nie był to koniec wystawiania mnie na próbę. Nie zdążyłem jeszcze wyjść z szoku po uderzeniu, gdy wilk stanął przy moim boku, a ja poczułem na dłoni jego wielkie ostre zębiska. Trzymał ją spokojnie, ale bardzo stanowczo. Trzymał i patrzył mi w oczy swoimi brązowymi ślepiami, jakby chciał zapytać: „I co teraz, koleżko?”.
Fragment książki
Wiem, że wśród moich czytelników jest dużo ludzi młodych i bardzo młodych, przez co niezwykle wrażliwych. Mam do nich pewną prośbę. Gdyby ta książka była tylko o wilkach, nie zawracałbym wam głowy tym ostrzeżeniem, bo przecież doskonale wiecie, że przyroda potrafi być brutalna. Ta książka jest jednak również o tym, co ludzie robili i robią wilkom, jednemu z najbardziej prześladowanych dużych ssaków, jakie żyją na naszej planecie. Są to często rzeczy niezwykle okrutne
i przerażające. Dlatego bardzo was proszę, porozmawiajcie z rodzicami, żeby tę książkę przejrzeli, zanim weźmiecie ją do ręki, albo przeczytali ją razem z wami.
Adam Wajrak
Od dziecka zajmuję się podglądaniem zwierząt. To mnie fascynuje i na punkcie tego mam absolutnego bzika. Od 1991 roku pracuję w "Gazecie Wyborczej" i od tego czasu moje hobby stało się moim zawodem. W połowie lat 90. poznałem piękną hiszpańską biolożkę i razem z nią zdecydowaliśmy, że najlepszym miejscem do zamieszkania będzie Puszcza Białowieska, ostatni nizinny naturalny las strefy umiarkowanej w Europie. Tu za oknem mamy wspaniały las i wspaniałe zwierzęta, a gdy jakichś zwierząt tu nie ma, ruszam na wyprawy po Polsce lub Europie.
Jest autorem ponad 700 artykułów i trzech książek - "(Za)piski Wajraka", "Zwierzaki Wajraka", "Kuna za Kaloryferem". Szczególnie zainteresowany relacjami pomiędzy różnymi gatunkami zwierzętami a ich środowiskiem naturalnym jak i wpływem działalności człowieka. Współpracownik programów: 1991-99 Animals (Program 2 TVP), od 1999 Arka Noego (Program 2 TVP Wielokrotnie wyróżniony za pracę na rzecz promocji przyrody.
W 1993 roku odznaczony tytułem "Przyjaciela Przyrody" przez Pracownię na Rzecz Wszystkich Istot, jedną z głównych polskich organizacji działających na rzecz ochrony środowiska za serie artykułów o dużych drapieżnikach. Otrzymał srebrny medal od Polskiego Ministra Ochrony Środowiska i medal od Ligi Ochrony Przyrody. W 1999 roku został laureatem "Polskiego Pulitzera" w kategorii tekst specjalistyczny oraz otrzymał wyróżnienie od Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za osiągnięcia zawodowe. Towarzystwo Ochrony Puszczy Białowieskiej nadało Adamowi Wajrakowi Honorowy Tytuł Przyjaciela Puszczy Białowieskiej Towarzystwo Niepełnosprawnych Artystów "Nike" nagrodziło go za opiekę nad niepełnosprawnymi zwierzętami a w 2000 roku otrzymał nagrodę od Polskiej Fundacji Nauki za swoją rolę w popularyzowaniu nauki i wiedzy na temat przyrody.Brał udział w kilku ekspedycjach polarnych.
W 2000 roku wraz z trzema przyjaciółmi przekroczył na nartach granicę między Kanadą i Grenlandią. Jest członkiem wielu naukowych instytucji, miedzy innymi Instytutu Oceanograficznego oraz pracownikiem Polskiej Akademii Nauk, jest aktywnie zaangażowany w projekt naukowy dotyczący ptaków padlinożerczych i ssaków w Parku Białowieskim.
Jako jedyny Polak został w 2005 roku uznany za Bohatera Europy przez amerykański tygodnik TIME za obronę środowiska naturalnego. Poza tym w 2007 dostał nagrodę im. Alfreda Lityńskiego.W tym samym roku dostał też nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego.
Syn Teresy Wajrak. Wychowywał się na warszawskim Żoliborzu. Jego rodzina mieszkała w jednej klatce z Jackiem Kuroniem, któremu Wajrak pomagał w kilku kampaniach wyborczych. W dzieciństwie i młodości zajmował się leczeniem chorych zwierząt, głównie ptaków, którym udzielał pomocy w domu.
Adam Wajrak często angażuje się w akcje mające na celu ochronę przyrody, w 2006 roku zainicjował zbieranie podpisów pod petycją
w sprawie obrony Doliny Rospudy.
Tytuł: Wilki, Autor: Adam Wajrak, Ilość stron: 272, Format: 165 x 216 mm, Oprawa: złożona, szyta nićmi, ISBN 978-83-268-2305-3, Wydawca: Wydawnictwo AGORA
Więcej informacji: Artur Łazowy, Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA, PL, 64 – 920, Piła, ul. W. Witosa 26/5, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. , Tel.: 601970679, www.effata.of.pl