Aleksander Doba
- polski podróżnik, kajakarz i odkrywca
Zapraszamy na spotkanie w Pile
15 grudnia 2015, godz. 17.00 /wtorek/
miejsce:
INWEST-PARK Sp. z o.o., ul. Dąbrowskiego 8, 64-920 Piła.
link do spotkania:
https://www.facebook.com/events/978499798882705/
Legenda polskiego kajakarstwa wpadł na pomysł popływać sobie, i popłyną z Europy do Ameryki północnej !!!
Teraz my możemy popłynąć, nie tak daleko, ale z NIM.
Startujemy 14 grudnia o 10:30 blisko elektrowni przy Al. Wyzwolenia. Płyniemy do Wyspiarza na wyspie.
Zgłoszenia: Zgłaszać się należy do dnia 12 grudnia 2015
Wpisowe: udział w imprezie jest w zasadzie bezpłatny, ale dla celów logistycznych kajakarze winni uiścić wpisowe w wysokości 5 zł, wpisowe należy uiścić na starcie.
W zgłoszeniu proszę KONIECZNIE podać:
- imię i nazwisko
- tel. do siebie
- ilość osób (osoby nieletnie muszą płynąć z pełnoletnim opiekunem)
ZGŁOSZENIE
http://snzwalka.pl/olek/
lub wyślij e-mail na adres
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Aleksander Doba (ur. 09.09.1946) - polski podróżnik, kajakarz i odkrywca. Jako pierwszy opłynął kajakiem Morze Bałtyckie i Bajkał. Również jako pierwszy opłynął całe polskie wybrzeże z Polic przez Cieśninę Pilawską do Elbląga. Dwukrotny Akademicki Mistrz Polski w Kajakarstwie Górskim. "Na liczniku kajakowym" ma 64 000 km, w tym kilkanaście tysięcy km po morzach.
Ukończył Politechnikę Poznańską. Turystykę kajakową uprawia od 1980 roku. W 1999 roku został laureatem międzynarodowej nagrody "Conrady" w kategorii "indywidualności żeglarskie" za rejs kajakiem dookoła Bałtyku.
W roku 2010 otrzymał prestiżową nagrodę za największe osiągnięcia podróżnicze przyznawane przez internautów – Złote Stopy 2009/2010 w kategorii generalnej i w kategorii Woda.
Aleksander Doba pracował w Zakładach Chemicznych Police. Ma żonę Gabrielę i dwóch synów: Bartłomieja i Czesława; Bartłomiej z żoną Kasią uczynili Go dziadkiem, czego skutkiem jest wnuczka Ola.
Skrót biografii turystyczno – kajakowej:
• Latał na szybowcach różnych typów, wylatane 250 godzin. Uzyskał drugą klasę wyszkolenia szybowcowego zdobywając srebrną odznakę szybowcową z jednym diamentem.
• Uzyskał trzecią klasę skoczka spadochronowego po wykonaniu 14 skoków.
• Zdobył złotą odznakę turystyki kolarskiej.
• Uzyskał patent sternika jachtowego z rozszerzonymi uprawnieniami (na rejsy morskie).
• Zdobył wszelkie odznaki kajakowe wszystkich stopni krajowych organizacji oraz najwyższe międzynarodowe organizacji ICF (złota ICF – jedna z kilku w Polsce). Przodownik Turystyki Kajakowej PTTK I stopnia, Instruktor Turystyki Kajakowej PZK Stopnia Związkowego, Instruktor Rekreacji Ruchowej o specjalności Kajakarstwo.
• Zdobył tytuł Akademickiego Mistrza Polski w Kajakarstwie Górskim w 2003 r. Rok później obronił tytuł. Największym sukcesem w tej dziedzinie jest zdobycie tytułu Drużynowego Akademickiego Mistrza Polski w Kajakarstwie Górskim razem z dwoma synami.
• W 1989 roku przepłynął Polskę po przekątnej z Przemyśla do Świnoujścia, 1 - 13 kwietnia, 1189 km.
• Wyśrubował rekord Polski (bijąc też Niemców) na 5125 km przepłyniętych kajakiem w jednym roku, mając do dyspozycji normalny urlop – 26 dni roboczych. Z tej liczby tylko 125 km przepłynął po raz wtóry w życiu. 5000 km to trasy po raz pierwszy w życiu przepłynięte przez niego kajakiem. W 1989 roku pływał kajakiem przez 108 dni – prawie co trzeci dzień w kajaku i to na nowych trasach. Ten nieoficjalny rekord Polski jest aktualny do dziś.
• W 1991 roku: jako pierwszy kajakarz po II Wojnie Światowej przepłynął Nysę Łużycką od trójstyku granic Polski, Czechosłowacji i Niemiec; jako pierwszy kajakarz przepłynął wzdłuż polskiej morskiej granicy; jako trzecia polska jednostka pływająca po II Wojnie Światowej przepłynął przez Cieśninę Pilawską koło Bałtijska i dopłynął do Elbląga (a potem do Gdyni).
Jedyny kajakarz, który przepłynął całą Wisłę.
• Wyprawa „Kajakiem przez Niemcy i dookoła Danii z Polic do Polic”. 1998 rok, 57 dni, 2719 km.
• Wyprawa „Kajakiem dookoła Bałtyku z Polic do Polic”. 1999 rok, 80 dni, 4227 km
• Wyprawa „Kajakiem za Koło Podbiegunowe Północne z Polic do Narwiku”. 2000 rok, 101 dni, 5369 km
• Wyprawa DOOKOŁA BAJKAŁU w pojedynkę. 2009 rok, 41 dni, 1954 km linii brzegowej
OLO – jednostka Andrzeja Armińskiego zaprojektowana pod jego kierownictwem przez Rafała Głodka, Michała Klimka i Radosława Zygmunta i zbudowana w jego stoczni w Szczecinie. Projektowana z myślą o próbie pokonania kajakiem Oceanu Atlantyckiego na trasie Dakar – Brazylia przez znanego kajakarza i podróżnika Aleksandra Dobę. Wbrew pozorom budowa okazała się zadaniem skomplikowanym i wymagającym. Największe problemy sprawiły bardzo mała moc napędowa oraz zapewnienie niezbędnego do życia wyposażenia i miejsca na zapasy oraz przestrzeni życiowej przy znacznie ograniczonej powierzchni, objętości i masie. Jednocześnie konieczne było zachowanie wymaganych właściwości morskich i nie zatracenie idei kajaka.
Na pokładzie można znaleźć panel słoneczny, ładujący akumulator w którym zgromadzona energia jest wykorzystywana do wytwarzania wody słodkiej i zasilania oświetlenia. Rufowa bakista bagażowa zapewnia miejsce na zapasy żywności, a w umiejscowionym pod kokpitem zbiorniku gromadzona jest woda słodka z odsalarki. Niewielka kabina w części dziobowej zapewnia niezbędne schronienie, miejsce do spania i dodatkowe miejsce na zapasy i odzież.
Konstrukcja kadłuba została wykonana z przekładkowego laminatu węglowo-aramidowego. Kwestia stateczności na dużych załamujących się falach została rozwiązana przez dodanie pałąków, które zapobiegają długotrwałym przechyłom powyżej 75 stopni. Podział na pięć przedziałów wodoszczelnych, w tym dwa wypełnione materiałem wypornościowym, znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo zatonięcia.
Oczywiście zapewniony jest również kontakt z lądem. W tym celu użyto lokalizatora satelitarnego podającego pozycję co 10 minut oraz telefonu satelitarnego, a w razie wypadku można użyć radiopławy EPIRB. Nawigacja będzie się odbywać na bazie systemu GPS oraz kompasów znajdujących się na pokładzie. W razie potrzeby kontakt z pobliskimi jednostkami może zapewnić radiostacja UKF.
Podstawowe wymiary:
Długość kadłuba: 7,00 m
Szerokość kadłuba: 1,00 m
Zanurzenie: 0,30 (0,88) m
Masa z zapasami: ~ 550kg
Aleksander Doba - "Kajakiem przez Ocean" - reportaz TVP1
Opublikowany 28.04.2014, Realizacja: Dorota Wysocka-Schnepf, Zdjecia, montaz: Artur Zagorski
Aleksander Doba w TVP Info
„Nie bójcie się marzeń” – mówi 67-letni zdobywca Atlantyku
http://www.tvp.info/14858135/nie-bojcie-sie-marzen-mowi-67letni-zdobywca-atlantyku
Aleksander Doba shares thoughts on the completion of his trans-Atlantic expedition
http://www.canoekayak.com/photos/deeper-doba/#4728c56b5f#qp1htZYZmtKslfyJ.97
Więcej wiadomości:
Artur Łazowy - Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Tel.: 601970679
ps. zapraszamy do wspólpracy :)