W imieniu Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych oraz Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych EFFATA dziękujemy Wszystkim, którzy wsparli realizację wystawy fotografii i dokumentów „Twarze bezpieki 1944-1990”.
Prezentacja ukazuje funkcjonariuszy UB/SB, zajmujących kierownicze stanowiska. Aparat bezpieczeństwa stanowił, w myśl ukutego w Związku Sowieckim sloganu, „tarczę i miecz Partii”. Był on głównym narzędziem, przy pomocy, którego komuniści zdobyli, umocnili i przez dziesiątki lat bronili dyktatury PZPR w Polsce. Jego działalność pociągnęła za sobą tysiące zabitych i setki tysięcy prześladowanych. Za zbrodnie i przestępstwa bezpieki odpowiadają jednak nie anonimowe struktury, lecz tworzący je funkcjonariusze.
Na planszach zaprezentowano 120 sylwetek – zarówno szefów bezpieki, jak i niższych rangą przedstawicieli resortu. Są wśród nich funkcjonariusze pełniący służbę przez ponad 40 lat, ale też i tacy, których „kariera” przypada tylko na wybrany fragment dziejów Polski Ludowej. Zrozumienie skomplikowanej struktury komunistycznej bezpieki ułatwiają plansze początkowe, opisujące rozwój organizacyjny aparatu bezpieczeństwa.
Prezentacja jest częścią wystaw historycznych realizowanych przez Stowarzyszenie EFFATA od 1996 roku. Do tej pory zrealizowaliśmy następujące ekspozycje: wystawa Krzysztofa Millera „Wigilia
w Bukareszcie”, wystawa fotografii Macieja J. Goliszewskiego „Wybory 1989”, Witolda Krassowskiego „Powidoki z Polski. Czas Przełomu", Erazma Ciołek „25 lat Solidarności. Nie ma wolności bez Solidarności” – 20 rocznica wydarzeń ’89, Anny Beaty Bohdziewicz „Kapliczki warszawskie”, „Droga do Wolności, Grudzień 1970” z IPN w Gdańsku oraz wystawa „28 czerwca 1956 - Poznański Czerwiec” ze zbiorów IPN w Poznaniu i Muzeum Walk i Niepodległości w Poznaniu.
Dziękujemy za pomoc i wsparcie:
Instytutowi Pamięci Narodowej w Warszawie, Ogólnopolskiemu Stowarzyszeniu Internowanych i Represjonowanych w Pile, Studiu Reklamy K2 – Krzysztofowi Rauhut, Agencji Artystycznej VIVO, Zakładowi Budowlanemu TUBYLEC, Trans WOJER – Henrykowi Wojtyniakowi, POLDRÓG – Ryszardowi Wołyńskiemu, WYPIG – Zygmuntowi Selwatowi, Stowarzyszeniu MONAR Markot w Pile, panu Waldemarowi Jordanowi, panu Janowi Nowakowi.
Więcej informacji:
Stowarzyszenie EFFATA, Artur Łazowy, kurator wystawy
tel. 601970679, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. www.effata.org.pl