80. ROCZNICA WYZWOLENIA NIEMIECKIEGO NAZISTOWSKIEGO OBOZU KONCENTRACYJNEGO I ZAGŁADY AUSCHWITZ 27 STYCZNIA 2025.
Powrót do Auschwitz 80 lat po moim wyzwoleniu, nie będzie łatwy.
To będzie ostatnie takie upamiętnienie. Będziemy tam. Czy ty będziesz z nami?"
Michael Bornstein, Ocalały z Auschwitz
27 stycznia 2025 r. obchodzić będziemy 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.
Główne obchody rozpoczną się o godzinie 16.00 w specjalnym namiocie, który stanie nad bramą do byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Jednym z symboli obchodów będzie wagon towarowy, który stanie bezpośrednio przed bramą.
Na obchody zapraszamy wszystkich Ocalałych z Auschwitz. W wydarzeniach rocznicowych wezmą też udział delegacje państwowe oraz delegacje wielu instytucji.
Sygnał telewizyjny będzie dostępny dla wszystkich, dając możliwość wspólnego upamiętnienia i globalnej refleksji nad znaczeniem wydarzeń z przeszłości. Zachęcamy wszystkie instytucje i organizacje na całym świecie do włączenia się w obchody poprzez organizowanie w swoich miejscach przestrzeni, w której można będzie wspólnie oglądać transmisję z Miejsca Pamięci.
26 i 27 stycznia 2025 r. Muzeum będzie zamknięte dla odwiedzających. Jednak dla tych, którzy 27 stycznia będą pragnęli uczcić tę wyjątkową rocznicę na terenie Miejsca Pamięci, zostanie przygotowany specjalny sektor otwarty.
Do momentu wyzwolenia ok. 7 tys. więźniów przebywających na terenie obozu przez żołnierzy Armii Czerwonej, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ok. 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, sowieckich jeńców wojennych oraz ludzi innych narodowości.
O historii Auschwitz mówimy w naszych lekcjach internetowych oraz cyklu podcastów „O Auschwitz”. Dzięki platformie "Auschwitz. In Front of Your Eyes" Miejsce Pamięci można zwiedzać z przewodnikiem online z każdego miejsca na świecie.
Dziś dla świata Auschwitz jest symbolem Zagłady i okrucieństw II wojny światowej. W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Program obchodów
80. ROCZNICA WYZWOLENIA NIEMIECKIEGO NAZISTOWSKIEGO
OBOZU KONCENTRACYJNEGO I ZAGŁADY AUSCHWITZ
27 STYCZNIA 2025
16.00 – ROZPOCZĘCIE OBCHODÓW
• POWITANIE
• WYSTĄPIENIA GŁÓWNE - OCALALI Z AUSCHWITZ
• PODZIĘKOWANIA
• MODLITWY
• ODDANIE HOŁDU OFIAROM PRZEZ OCALAŁYCH ORAZ SZEFÓW DELEGACJI PAŃSTWOWYCH
Szczegółowe informacje zostaną podane w późniejszym terminie.
Wagon - symbol obchodów
Jednym z symboli obchodów 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz będzie wagon towarowy, który stanie bezpośrednio przed bramą główną obozu.
Od 2009 r. wagon ten stoi na środku rampy w byłym obozie Birkenau, w miejscu, w którym lekarze SS przeprowadzali selekcje deportowanych Żydów, kierując większość z nich na śmierć w komorach gazowych.
— W takich towarowych wagonach niemieccy naziści przywozili tu ludzi. Takie wagony łączyły getta i kryjówki z Miejscem Śmierci — mówił w 2009 r. dr Piotr M.A. Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz. — Pustka tej rampy była sztuczna. Dziś, gdy coraz bardziej oddalamy się od czasów II wojny światowej, wyobraźnia młodych ludzi z trudem ogarnia to, czym było piekło często wielodniowych transportów w zatłoczonym wagonie. Możliwość pokazania autentycznego wagonu na pustej dotąd rampie w Birkenau jest bardzo istotna z perspektywy edukacji w oryginalnym Miejscu Pamięci — dodał wówczas dyrektor Cywiński.
Wagon ten pochodzi z Niemiec. W latach 1919-25, wyprodukowano ponad 120 tys. wagonów tego typu. W wielu z nich deportowano ludzi do obozu Auschwitz, co ma swoje potwierdzenie w dokumentach i fotografiach archiwalnych.
Wagon jest poświęcony pamięci ok. 420 tysięcy Żydów z Węgier, którzy od maja do lipca 1944 r. byli deportowani do Auschwitz. Jego konserwacja była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Franka Lowy, którego ojciec, Hugo, zginął w obozie.
Transport z Węgier, w którym deportowano Hugo Lowy, dotarł na rampę w Birkenau w maju 1944 r. Podczas selekcji został on uznany za zdolnego do pracy. Kiedy odmówił pozostawienia na rampie pakunku z przedmiotami kultu religijnego — tefilinu i talitu — esesmani pobili go na śmierć.
Czytaj dalej: https://www.auschwitz.org/wagon-symbol-obchodow/