Marek Madej
Burmistrz Miasta i Gminy Wysoka
Czesław Pająk
Dyrektor Ośrodka Upowszechniania Kultury w Wysokiej
Artur Łazowy
Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA
Zapraszają na otwarcie pokonkursowej wystawy fotografii
Pt.: „Powiat Pilski, jakiego NIE/znamy”.
Kiedy: 14 luty 2017 rok, godz. 18.00
Gdzie: Sali ślubów Urzędu Miasta i Gminy w Wysokiej
Adres: Plac Powstańców Wielkopolskich 21, 89-320 Wysoka
Telefon: 67 287 10 04
O czym zdjęcia mówią?
Poprzez swoje fotografie chcę pokazać nasz powiat, który „znamy” ale jednocześnie „NIE znamy”, ponieważ nie przyglądamy się bliżej i nie dostrzegamy piękna w prostych rzeczach, które nas otaczają. Wszystkie miejsca sfotografowane to miejsca ogólnodostępne . Dla mnie ciekawe miejsca to elementy świata, których nie dostrzegamy na co dzień. Coś, co jest dla nas zwyczajne, normalne i nie widzialne nie godne zainteresowania to najciekawszy sposób poznawania starych lub powszechnie znanych miejsc na nowo należy je tylko wychwycić. Obserwacja to mój sposób na dostrzeżenie piękna w naszym powiecie oraz świecie mnie otaczającym.
Autor: Kacper Spek
I wszystko stało się jasne!
31 maja 2016 roku odbyło się posiedzenie Komisji Konkursu Fotograficznego pt. „Powiat Pilski, jakiego NIE/znamy”, organizowanego – pod honorowym patronatem starosty pilskiego Eligiusza Komarowskiego. Zwycięzcą konkursu został Pan Tadeusz Rzepka, który na swoich fotografiach przedstawił 47 najciekawszych zakątków Powiatu Pilskiego.
Celem konkursu było dzielenie się wrażeniami, spojrzeniem na otaczającą nas rzeczywistość, wrażliwością, oryginalnością ujęcia tematu, inwencją twórczą. Fotografia to forma artystycznego wyrazu, a jednocześnie jeden z najlepszych środków komunikacji międzyludzkiej. Konkurs miał pokazać miejsca mniej znane w Powiecie Pilskim, zaprosić także do odkrywania na nowo miejsc powszechnie znanych i zachęcić do podzielenia się indywidualnym spojrzeniem na nasz region. Jest to druga edycja konkursu, pierwsza odbyła się pt. „Piła jakiej NIE znamy”.
Na konkurs wpłynęły 293 prace 41 autorów, Najmłodszy uczestnik ma 10 lat, najstarszy 73. Komisja konkursowa nagrodziła i wyróżniła 90 zdjęć/zestawów 9 autorów. 40 fotografii laureatów konkursu zostanie pokazane na wystawie (w formacie 70x50 cm) w Pile i wszystkich gminach Powiatu Pilskiego.
Kryteria oceny prac Komisji to: interpretacja tematu, pomysł, walory estetyczne, kadrowanie, kompozycja, jakość techniczna.
Nagrody i wyróżnienia:
I miejsce - nagroda główna w wysokości 1000zł, za zestaw fotografii, dla Pana Tadeusza Rzepki,
II miejsce – nagroda Posła na Sejm RP pana Krzysztofa Paszyka, za zestaw fotografii, dla pana Kacpra Speka,
III miejsce – nagroda Pani Marii Bochan, prezesa Towarzystwa Miłośników Miasta Piły (organizacja indywidualnej wystawy) za zestaw fotografii, dla pana Jarosława Ramuckiego,
Wyróżnienie I – nagroda Pana Karola Jagodzińskiego, przewodniczącego Stowarzyszenia LGD „Krajna nad Notecią”, za fotografie dla pana Dariusza A. Trojanowskiego,
Wyróżnienie II – nagroda Pana Andrzeja Zaranka, właściciela Zakładu Fotograficznego Foto - ZARANEK, za fotografie dla pana Krzysztofa Bogdanowicza,
Wyróżnienie III – nagroda pana Janusza Urlewicza, właściciela Zakładu Fotograficznego Foto - LABOR, za zestaw fotografii dla członków Koła fotograficznego „Oczy szeroko otwarte” działającego przy Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Wyrzysku pod opieką pana Piotra Brzezińskiego.
Wyróżnienie IV – nagroda Pana Zygmunta Selwata, właściciela Firmy WYPIG, za fotografie dla pana Krzysztofa Tollasa,
Wyróżnienie V – nagroda Pana Daniela Balukiewicza, właściciela Zakładu fotograficznego Foto - DANIEL, za fotografie dla Pani Barbary Podleckiej.
Wyróżnienie VI – nagroda Pana Jana Lusa, właściciela księgarni MJL, za fotografie dla Pana Wojciecha Przybylskiego.
***
Organizatorzy /skład komisji/: Foto Grupa Twórcza przy Stowarzyszeniu Inicjatyw Społecznych EFFATA, Powiat Pilski, Miasto i Gmina Łobżenica, Gmina i Miasto Ujście, Miasto i Gmina Wyrzysk, Miasto i Gmina Wysoka, Gmina Białośliwie, Gmina Miasteczko Krajeńskie, Gmina Szydłowo, LGD „Krajna nad Notecią”, Towarzystwo Miłośników Miasta Piły, Młodzieżowy Dom Kultury w Pile, Foto - ZARANEK, Foto - DANIEL, Foto - LABOR, FLESZKOMP.pl, Firma WYPIG, OPUS Design, Lasy Państwowe, Księgarnia Jan LUS.
Informacje: Artur Łazowy, Tel. 601970679, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Więcej na stronie www.effata.of.pl
Położenie geograficzne
Gmina Wysoka położona jest w obszarze Wysoczyzny Krajeńskiej, na północnych krańcach województwa wielkopolskiego. Powierzchnia gminy wynosi 123,1 km2, z czego 97,3 km2 przypada na użytki zielone, 16,8 km2 na lasy, zaś miasto stanowi 4,86 km2. Wysoką położoną w środkowo-wschodniej części powiatu pilskiego, dzieli od miasta Piły odległość 30 km, czterokrotnie większa odległość, bo aż 110 km - dzieli ją od Poznania. Gmina Wysoka graniczy z następującymi gminami: od północy z Krajenką i Złotowem, od wschodu z gminami Łobżenica i Wyrzysk, od południa z Białośliwiem i Miasteczkiem Krajeńskim, od zachodu z gminą Kaczory.
Pod względem gospodarczym gmina ma typowo rolniczy charakter. Użytki rolne zajmują aż 80% jej powierzchni. Przeważają tu dobre gleby III i IV klasy. Istnieje ponad 450 gospodarstw rolnych, o średniej powierzchni 17 ha. Rekordzistką jest wieś Wysoczka, w której średnia powierzchnia gospodarstwa rolnego wynosi ponad 30 ha. W hodowli dominuje bydło i trzoda chlewna, a w produkcji roślinnej-zboża.
Teren gminy jest lekko pagórkowaty. Najwyższe wzniesienia tworzą tzw. Góry Wysockie (156,8 m n.p.m.), położone w odległości około 1,5 km na zachód od Wysokiej. Wody powierzchniowe zajmują powierzchnię 127 ha, co stanowi niewiele ponad jeden procent powierzchni. Najważniejszym ciekiem jest Kanał Okaliniecki o długości 23,3 km. Pozostałe cieki to: Kanał Młotkowski, Struga Bialośliwki i Strużnica. Jest tu kilka małych jezior: Stare (Suche), Lipa, Jeziorek, Głęboczek, Kijaszkowo.
Lasy zajmują 2069 ha, czyli niespełna 17% powierzchni. Dominującym siedliskiem jest las mieszany. Na terenie gminy występują liczne zwierzęta i ptaki chronione: min bocian biały, żuraw, gęś gęgawa, łabędź niemy, spotyka się także bociana czarnego. Poważnym problemem zaczyna być bóbr europejski, który nie mając naturalnych wrogów, rozmnaża się w szybkim tempie.
Aby skutecznie chronić szczególnie wartościowe miejsca przyrodnicze Rada Miasta i Gminy Wysoka uchwalą z dn. 31 maja 2007 r. ustanowiła na terenie gminy cztery użytki ekologiczne.
Użytek ekologiczny „Stare Bogno" w okolicy wsi Stare - o powierzchni 10,96 ha, który obejmuje bagno, miejscami ols porośnięty roślinnością turzycowo-trawiastą w formie kęp. Występuje tu głównie tzw. lozowisko - zespól wierzby szarej i pięciopręcikowej z doskonale rozwiniętym szuwarem trzcinowym oraz zespołami kosaćca żółtego i situ skupionego. Spotkać tu można duże ilości pałek szerokolistnych i rzepichy ziemnowodnej. Tereny te są stałą ostoją bobra, miejscem lęgowym żurawia, miejscem masowego rozrodu żaby moczarowej, ropuchy szarej oraz żaby trawiastej. Podobne wartości przyrodnicze reprezentują użytki ekologiczne: „Bobrowe Bagno" w Czajczu o powierzchni 5,54 ha (dodatkowo występuje tu kumak nizinny), „Żuraw" w Czajczu o powierzchni 4,20 ha oraz „Linki" w Bądeczu o powierzchni 3,15 ha (spotkać tu można również troszkę zwyczajną).
Piękno gminy wzbogacają także parki podworskie, które można spotkać w Młotkowie, Starem, Bądeczu, Tlukomach i Czajczu. Podziwiać w nich można stare i niezwykle piękne drzewa: dęby, lipy, kasztanowce, świerki, modrzewie i wiele innych gatunków.
Historia regionu
Miasto i Gmina Wysoka położone są na historycznych terenach Krajny. Pierwszy zapis dotyczący Wysokiej pochodzi z XIII wieku. W dokumencie z 1260 roku zapisano nazwę wsi –Visoka – którą książę wielkopolski Bolesław Pobożny podarował Mikołajowi z Gostynia, późniejszemu podkomorzemu poznańskiemu. Samo miasto powstało znacznie później, dopiero w 1521 roku nastąpiła jego lokacja.
Po pierwszym rozbiorze Polski w 1772 roku Wysoka i okolice znalazły się w granicach państwa pruskiego. Na przestrzeni dziejów miasto przeżywało upadki m.in. wielki pożar w 1846 roku, który strawił prawie całe miasto (zaginął wtedy dokument z 1521 roku nadający prawa miejskie), ale i wzloty – na początku XX wieku miasto zostało skanalizowane i zelektryfikowane. W okresie powstania wielkopolskiego Wysoka była najdalej na północ wysuniętym ośrodkiem prowadzącym „bój o niepodległość”. Miasto i okolice wróciły do Polski wskutek postanowień traktatu wersalskiego. Okres II wojny światowej to czas represji ze strony hitlerowskich Niemiec. Najtragiczniejszym wydarzeniem było jednoczesne aresztowanie 19 obywateli miasta i okolic, których nocą wyprowadzono w Wysockie Góry i bestialsko zamordowano.
Miasto i cały pobliski teren wyzwolono w końcu stycznia 1945 roku. Od 1973 roku Wysoka jest siedzibą miasta i gminy, zaś od 1 stycznia 1999 roku administracyjnie należy do powiatu pilskiego i województwa wielkopolskiego.
Dodatkowe informacje:
Ośrodek Upowszechniania Kultury w Wysokiej
ul. Plac Powstańców Wielkopolskich 16
89-320 Wysoka
tel. / faks 067 - 287-10-17
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
oraz
Informacje: Artur Łazowy, Tel. 601970679, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Więcej na stronie www.effata.of.pl