zapraszamy na stronę
O portalu
Portal ChronmyKlimat.pl powstał w listopadzie 2008 roku jako projekt Instytutu na rzecz Ekorozwoju. Jego początkowym celem było dostarczanie wiedzy i informacji na temat zmian klimatu i negocjacji klimatycznych mediom i przedstawicielom organizacji pozarządowych. Stanowił źródło codziennych, rzetelnych informacji i komentarzy z przebiegu negocjacji w trakcie szczytu klimatycznego COP 14 w Poznaniu. Ze względu na pozytywny odbiór portalu w środowisku mediów i organizacji pozarządowych, postanowiono kontynuować jego działalność.
Mając na uwadze, że w społeczeństwie polskim powszechne jest kwestionowanie wpływu człowieka na klimat – takie poglądy głosi wiele osób publicznych i często pojawiają się w mediach – ustalono, że głównym zadaniem portalu ChrońmyKlimat.pl jest zmiana tego stanu rzeczy.
Misją portalu jest budowanie świadomości, że zmiany klimatu są poważnym problemem gospodarczym, społecznym i przyrodniczym wymagającym aktywnych działań ze strony państwa i jednostek, zarówno w kwestii ograniczania emisji odpowiedzialnych za zmiany klimatu gazów cieplarnianych jak i adaptacji do jego zmian.
Celem portalu jest dostarczanie rzetelnych, bieżących informacji i fachowych opracowań związanych ze zmianami klimatu w różnych obszarach życia i gospodarki, z uwzględnieniem negocjacji klimatycznych na forum UNFCCC oraz procesu wdrażania unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego. Realizacja celu odbywa się poprzez porządkowanie i przedstawianie w przystępnej formie bieżących informacji o ważnych faktach i wydarzeniach związanych ze zmianami klimatu, z uwzględnieniem punktu widzenia organizacji pozarządowych i jednoczesnym promowaniu pozytywnych przykładów działań służących ochronie klimatu globalnego.
Jest to jedyny i pierwszy projekt z Polski niedotyczący przeciwdziałaniu pożarom lasów, który uzyskał dotację na kampanię informacyjno-promocyjną z instrumentu finansowego LIFE+ Komisji Europejskiej w priorytecie Informacja i Komunikacja. Projekt rozpoczął się 1 września 2010 roku, a działania projektowe będą trwały do końca sierpnia 2015 roku. Przyznana dotacja ze środków LIFE+ wynosi 901 685 euro (50%), a ze środków NFOŚiGW - 811 438 euro (45%). Pozostałe 90 248 euro (5%) zapewnią partnerzy projektu.
Cele projektu
• Aktywne zaangażowanie polskich samorządów w działania prowadzące do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz służące lepszej adaptacji do zmian klimatu.
• Stymulowanie praktycznych inicjatyw i inwestycji na szczeblu lokalnym nakierowanych na ochronę klimatu i adaptacje do jego zmian.
Równie ważne, obok podejmowania przez powiaty działań na rzecz ochrony klimatu globalnego, jest jednoczesne poszukiwanie rozwiązań, które przyczynią się do rozwoju lokalnej gospodarki oraz obniżenia kosztów funkcjonowania poszczególnych jednostek samorządu.
Adresaci projektu
Głównymi adresatami projektu są władze powiatowe, gdyż to właśnie w ich gestii leżą istotne zadania służące przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatu oraz adaptacji do nich, oraz społeczności lokalne na poziomie powiatów, gdyż bez aktywnego zaangażowania obywateli nie da się skutecznie ochronić klimatu Ziemi.
Partnerzy projektu
Projekt realizowany jest przez 3 partnerów:
• Instytut na rzecz Ekorozwoju - ekologiczna organizacja pozarządowa działająca w formie fundacji z siedzibą w Warszawie, lider projektu, beneficjent koordynujący
• Związek Powiatów Polskich – organizacja zrzeszająca polskie powiaty z siedzibą w Nowym Sączu, partner projektu, współbeneficjent
• Community Energy Plus – brytyjska organizacja z siedzibą w Camborne w Kornwalii ogłoszonej pierwszym niskowęglowym regionem w Wielkiej Brytanii, partner projektu, współbeneficjent
Działania i wyniki
Sieć Powiatów na rzecz Klimatu
W Sieci Powiatów na rzecz Klimatu będą uczestniczyć te powiaty, które podpiszą na późniejszym etapie realizacji projektu specjalną dodatkową deklarację. Celem Sieci będzie wzajemne motywowanie się samorządów do aktywnych działań na rzecz zmian klimatu oraz zachęcanie samorządów do coraz większego zaangażowania w podobnych sieciach międzynarodowych.
Powołanie LISO, czyli Lokalnych Inicjatorów Społeczeństwa Obywatelskiego
W ramach projektu zostanie stworzona sieć 110 Lokalnych Inicjatorów Społeczeństwa Obywatelskiego. Ich zadaniem będzie zbieranie informacji z regionów na temat ochrony klimatu oraz adaptacji do jego zmian, a także animowanie lokalnych działań projektu, np.: debat lokalnych. Ponadto oferowane im będzie wsparcie merytoryczne w postaci sieci edukacyjno-społecznościowej.
WYNIKI: Utworzono sieć LISO składajacą się z 104 osób, obserwujących 109 powiatów (stan na dzień 1.09.2011). Wszystkie osoby uczestniczą w internetowej sieci edukacyjno-społecznościowej.
W powiecie pilskim lokalnym partnerem projektu jest Artur Łazowy, prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych EFFATA, Tel. 601970679, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.