List otwarty dotyczący wycinek drzew w Pile
Piła – sierpień 2018
Szanowni decydenci, wykonawcy, mieszkańcy!
Miasto jest delikatnym organizmem, w którym wspólnie istnieją we wzajemnej zależności infrastruktura, rośliny, zwierzęta i ludzie. Od nas ludzi tak naprawdę wszystko tu zależy i nasze decyzje wpływają na pozostałe elementy. Może to być wpływ pozytywny lub niestety również negatywny. Niektóre zależności są widoczne gołym okiem, inne są bardziej subtelne i mniej widoczne choć czasami najważniejsze. Miejska zieleń jest dla mieszkańców kluczowa z czysto biologicznego punktu widzenia. Pozwala nam ludziom żyć, dostarczając nam tlenu do oddychania, osłaniając od palącego słońca, zatrzymując wodę, hamując wiatr, oczyszczając powietrze z pyłu. Wobec ostatnich, jakże wyraźnych zmian klimatu, powinniśmy przykładać do niej znacznie większą uwagę. Szczególnie dotyczy to drzew, które rosną wolno, a szybko się je wycina. Miejskie trawniki również są istotne, więc dbałość o nie powinna być kluczową sprawą gospodarza miasta i poszczególnych osiedli.
W imieniu organizacji podpisanych pod niniejszym listem prosimy władze miasta i powiatu o:
stworzenie publicznie dostępnego rejestru zgód na wycinkę drzew (w ramach swojego zakresu kompetencji),
uzyskiwanie opinii dendrologa / biologa przed wydaniem zgody na wycinkę,
rewizję dotychczas wydanych zgód i decyzji na wycinkę na terenie miasta,
restrykcyjne egzekwowanie zakazu parkowania na terenach zielonych,
informowanie wnioskodawców o istotności utrzymania zieleni miejskiej maksymalnie bogatej i dostępnej i negatywnych efektach usuwania drzew.
Podpisano:
Partia Zieloni koło pilskie
Partia Razem koło pilskie
Piła miastem rowerów
Komitet Obrony Demokracji Piła
Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Effata
Nie wystarczy sadzenie nowych drzew w miejsce starych. Stare dają więcej tlenu niż zastęp nowych. Jedno dojrzałe (nie nowe) kilkudziesięcioletnie drzewo jest w stanie wytworzyć takie ilości tlenu, aby zaspokoić zużycie go przez człowieka w ciągu dwóch lat.
Prawo i przepisy w zakresie ochrony przyrody, wycinek drzew, jest nieszczelne i zawsze istnieje prawdopodobieństwo wycięcia zdrowych. Jakie działania są prowadzone jeśli chodzi o chore drzewa? Tylko się cieszyć, że mieszkańcom los drzew w Pile nie jest obojętny, bo to i jakość naszego życia.
Działajmy, aby partycypacja w tym zakresie funkcjonowała na wielu płaszczyznach. Rejestr planowanych wycinek dla wszystkich dostępny (sic!). Stwórzmy wspólnie monitoring, abyśmy kiedyś nie popadli w pułapkę sawanny.
Miasto wszystkim ma coś do zaoferowania, pod warunkiem, że wszyscy je współtworzymy, w zgodzie i z szacunkiem do przyrody;-)