Energetyka obywatelska. Modelowe rozwiązania prawne promujące obywatelską własność odnawialnych źródeł energii.
Energetyka obywatelska to podejście zakładające szeroki udział obywateli i społeczności w produkcji energii w instalacjach odnawialnych źródeł, dystrybucji, zarządzaniu i zużyciu energii. Zaangażowanie podmiotów nieprofesjonalnych w kwestie energetyczne niesie liczne korzyści społeczno-gospodarcze, pozytywnie wpływa na system energetyczny oraz zwiększa bezpieczeństwo energetyczne na poziomie lokalnym, krajowym, a także subregionalnym.
Ze względu na swój charakter, energetyka obywatelska zakłada przedsięwzięcia na poziomie lokalnym – tak, aby inwestorzy mogli być zarazem użytkownikami swojego produktu. Pozwala to na wykorzystanie lokalnych zasobów energii odnawialnej, a także wykorzystywanie kapitału finansowego mieszkańców, firm i instytucji na poziomie lokalnym. Środki zainwestowane lokalnie, przyniosą też lokalne zyski w postaci pobudzenia gospodarczego i zwiększenia liczby lokalnych miejsc pracy. Inwestycje obywatelskie w technologie odnawialne i zwiększenie efektywności energetycznej to istotny element budowy społeczeństwa wiedzy oraz zwiększania świadomości energetycznej i ekologicznej w społecznościach. Przykłady z innych państw europejskich pokazują także, że energetyka obywatelska pomaga walczyć z problemem ubóstwa energetycznego.
linki do wybranych raportów z pokrewnych dziedzin:
1. Raport Client Earth. 2015. Energetyka obywatelska. Modelowe rozwiązania prawne promujące obywatelską własność odnawialnych źródeł energii.
http://www.clientearth.org/pl/publikacje/klimat-i-energia-publikacje/energetyka-obywatelska-modelowe-rozwizania-prawne-promujce-obywatelsk-wasno-odnawialnych-rode-energii-2886
2. Raport WWF. 2014. Demaskowanie Mitów: Obalanie mitów o energii odnawialnej.
http://awsassets.wwfpl.panda.org/downloads/wwfpolska_demaskowanie_mitow_klimatycznych.pdf
Od strony 22 jest kilkustronicowy rozdział mówiący o ekonomice OZE wraz z analizą ekonomiki OZE w kontekście Polski. Jest tam ten problematyczny wykres z prezentacji Tobiasza i wytłumaczone koszty zewnętrzne.
3. Raport Greenpeace. 2013. [R]ewolucja energetyczna dla Polski scenariusz zaopatrzenia Polski w czyste nośniki energii w perspektywie długookresowej.
http://www.greenpeace.org/poland/PageFiles/559373/Greenpeace_Rewolucja_Energetyczna.pdf
4. Raport Greenpeace. 2013. Węgiel zabija. Analiza kosztów zdrowotnych emisji zanieczyszczeń z polskiego sektora energetycznego.
http://greenpeace.pl/wegiel_zabija/raportGP_wegiel_zabija.pdf
Życzę dobrej lektury i zapraszam do współpracy!