Kontener Wolności na pilskim deptaku. Wystawa pt. „Polskie Wolności - w rocznicę przemian 1989.
Wystawa odbędzie się w dniach 3/4.08.2014 od godziny 09,00 do 24,00.
Organizatorem lokalnego pilskiego pokazu jest Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA – Inicjatywa Razem w Pile, organizatorem głównym jest Fundacja Picture Doc.
Dotychczasową trasę konteneru oraz zdjęcia można obejrzeć na stronie:
1989 to rok naszego zwycięstwa. To był wielki, wspólny sukces Polaków, którzy byli razem. Teraz, w 25. rocznicę przemian 1989 roku, mamy okazję, żeby o tym przypomnieć.!
Fundacja Picture Doc oraz Inicjatywa Razem 89 - ogólnopolska koalicja organizacji pozarządowych - we współpracy z Kancelarią Prezydenta RP oraz innymi organizacjami przygotowała projekt „Polskie Wolności - Kontener Wolności”, który chcemy zrealizować w wielu miejscach w Polsce. Jego przesłaniem jest przypomnienie wydarzeń, które doprowadziły nas do zwycięstwa, ale także dyskusja o tym, czym w państwie wolnym i
demokratycznym jest wolność. Zrealizowanie projektu w wielu miejscach w Polsce będzie symbolem naszych obchodów.!
„Polskie Wolności” to projekt, który został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Patronat medialny nad projektem objęły: „Gazeta Wyborcza”, gazeta.pl, Radio TOK FM oraz kwartalnik Dialog-Pheniben.!
Przeszło 25 miast w całej Polsce, 5000 kilometrów, 3 miesiące podróży, tysiące uczestników i setki różnych historii. W taki właśnie sposób uczcimy 25-lecie odzyskania wolności w naszym kraju.!
Projekt składa się z:
- wystawy multimedialnej „Polskie Wolności”, gdzie Piotr Wójcik- pomysłodawca i koordynator merytoryczny projektu - przygotował wraz z reporterką Justyną Pobiedzińską galerię składającą się z portretów Polaków, ich historii i osobistych definicji wolności. !
Ich fotografie i historie znajdziemy na wystawie multimedialnej eksponowanej na ulicach polskich miast. W tej galerii znajdziemy zarówno żołnierza AK, który pamięta walkę o wolność Polski od 1939 roku, jak i osobę urodzoną po 1989 roku, a więc „wolną od urodzenia”. Każdego zapytaliśmy o jego doświadczenie ostatnich 25 lat oraz o to, czym dla niego jest wolność. !
Wystawa składać się będzie z 26 plansz ekspozycji zewnętrznej 200 x 125 cm na których znajdziemy 25 portretów osób których historie zaprezentujemy oraz z ekspozycji multimedialnej gdzie w wersji wideo będzie można poznać historię kolejnych osób których lista będzie sukcesywnie poszerzana. W każdym odwiedzanym przez nas mieście będziemy zbierać kolejne świadectwa wolności.!
- Ekspozycji będzie towarzyszyć miasteczko namiotowe - „Kontener Wolności”, które na czas pobytu w danym mieście stanie się kulturalną wyspą mieszczącą w sobie to, co związane jest z przemianami roku 1989. Przygotowany specjalnie na tę okazję namiot pozostanie przez 2 dni w każdym z miast, miasteczek, wsi. Wśród dyskusji, pokazów filmowych w kinie plenerowym, przygotowanych we współpracy z fundacją Kino Polska,
prezentacji prac fotograficznych pt. „25 FreeDom”, wykonanych przez studentów Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, spotkań z lokalnymi opozycjonistami okresu PRL, koncertów, gier i zabaw dla najmłodszych itp. zorganizujemy miejsce spotkań (w postaci Studia Foto-Wideo), gdzie będziemy rejestrować wypowiedzi Polaków związane z ich doświadczeniem ostatnich 25 lat oraz aktualnym postrzeganiem wolności. Wszystkie te działania zaplanujemy wspólnie we
współpracy z lokalnymi organizacjami samorządowymi i pozarządowymi.!
"Polskie Wolności", 25 lat po przemianach 1989 roku
Autorski projekt dokumentalny Piotra Wójcika
Do czego doprowadziła nas, Polaków Anno Domini 2014, wolność odzyskana w 1989 roku? Do czego my doprowadziliśmy wolność?
W tym roku przypada 25. rocznica przemian politycznych 1989 roku, które obaliły porządek jałtański w Europie i dały Polsce wolność. Wydarzenia te ma upamiętnić niezwykły projekt pt. "Polskie Wolności". Podmiotem projektu jest definiowanie wolności - fundamentalnego postulatu opozycji demokratycznej i ruchu "Solidarność", a w szerszej perspektywie historycznej - idei, która przez kilka pokoleń przyświecała patriotom walczącym o niepodległość Polski.
W ramach projektu powstanie galeria czarno-białych fotograficznych portretów mieszkańców Polski: z różnych środowisk, zawodów, o różnej pozycji społecznej i materialnej; mieszkańców wsi, miasteczek i aglomeracji miejskich. Znajdziemy w tej galerii zarówno żołnierza AK, który pamięta walkę o wolność Polski od 1939 roku, jak i osobę urodzoną po 1989 roku, a więc "wolną od urodzenia"; robotnika zlikwidowanej Stoczni w Gdańsku i działacza opozycji demokratycznej pełniącego funkcje państwowe; homoseksualistę i katolickiego duchownego; menedżera dużej korporacji i przedstawiciela ruchu squatersów kontestującego neoliberalny system ekonomiczny, a także tzw. zwykłych ludzi: rolnika, urzędniczkę, studenta...
Każda fotografia będzie opatrzona krótką biografią przedstawionej osoby oraz jej wypowiedzią na temat wolności, którą można traktować jako życiowe credo albo refleksję, a także wspomnienie wydarzeń 1989 roku.
- Od czasów Hegla zwykło się wyróżniać dwa rodzaje wolności: "wolność od czegoś" i "wolność do czegoś" - tłumaczy swój zamysł Piotr Wójcik. - Pierwsza to wolność rozumiana jako brak zewnętrznego przymusu, druga - to wolność wyboru. W 1989 roku pojęcie wolności funkcjonowało przede wszystkim w znaczeniu "wolności od" zniewolenia, zakłamania i prześladowań systemu komunistycznego. Mój projekt odwołuje się do tego doświadczenia, ale do niego nie ogranicza. Koncentruje si?? bowiem na kryterium "wolności do czegoś". Co to jest wolność dla Polaka żyjącego tu i teraz? Mam nadzieję, że w jakiejś mierze dam odpowiedź na tak postawione pytanie.
Projekt będzie miał dwie odsłony. W pierwszej zostaną przedstawione portrety Polaków i ich definicje wolności. - Osób portretowanych będzie 56. To symboliczna liczba - tyle osób zasiadało przy Okrągłym Stole - tłumaczy Wójcik.
W odsłonie drugiej portrety ruszą w Polskę: specjalnie przygotowany "Kontener Wolności" w ciągu trzech miesięcy - od czerwca do sierpnia - odwiedzi 25 miast, miasteczek, wsi, ale także wakacyjnych kurortów i miejsc, gdzie organizowane są imprezy masowe, koncerty, festiwale. Każdy będzie mógł w nim sporządzić swój manifest wolności, swoje świadectwo 1989 roku.
Fotografie: Piotr Wójcik oraz zaproszeni młodzi twórcy.
Rozmowy z bohaterami przeprowadzi: Piotr Wójcik i Justyna Pobiedzińska.
Redakcja tekstów: Dariusz Fedor.
Opieka wizualna nad projektem: Dominique Roynette.
Organizacja projektu "Polskie Wolności": Fundacja Picture Doc, Inicjatywa Razem 89.
www.polskiewolnosci.pl
Patronat medialny: "Gazeta Wyborcza".
Piotr Wójcik - studiował historię Kościoła. Przed 1989 kolporter wydawnictw podziemnych, drukarz wydawnictwa Krąg, fotograf podziemnego tygodnika Przegląd Wiadomości Agencyjnych. Po 1989 fotoreporter „Gazety Wyborczej”, a od 2001 do 2011 szef jej działu fotograficznego. Obecnie fotograf niezależny. Od 20 lat dokumentuje życie europejskich Romów. Autor i redaktor albumów, kurator wystaw oraz inicjator działań artystycznych dotyczących dokumentu fotograficznego. Wykładowca fotoreportażu w łódzkiej Szkole Filmowej. Prezes fundacji Picture Doc.
Justyna Pobiedzińska - absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim, reporterka, scenarzystka; współpracuje m.in. ze „Zwierciadłem", „Gazetą Wyborczą” i serialem „M jak Miłość”.
Dariusz Fedor - absolwent filologii polskiej UW, redaktor. Od 1990 roku związany z "Gazetą Wyborczą" i Agorą, w której był dziennikarzem, szefem działu krajowego "GW", redaktorem naczelnym "Gazety Stołecznej" i zastępcą sekretarza redakcji "GW". Od 2005 r. zastępca redaktora naczelnego magazynu "Logo", a od 2009 r. naczelny redaktor wydawnictwa książkowego w Agorze. Od lipca 2012 poza Agorą, Twórca i redaktor naczelny wydawanego przez Agorę kwartalnika podróżniczo-literackiego „Kontynenty”.
Dominique Roynette - absolwentka Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Paryżu. Dyrektor artystyczna największych europejskich gazet: Liberation, Le Monde, Gazety Wyborczej. Kuratorka wystaw, współautorka książek. Współtwórczyni monumentalnego albumu Tomasza Kizny „Gułag” oraz „Wielki Terror”. Kuratorka wystaw, twórczyni dokumentalnych projektów multimedialnych.
Artur Łazowy
Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA
Tel.: 601970679
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Web: www.effata.of.pl
PL, 64 – 920, Piła, ul. W. Witosa 26/5
KRS: 0000162787
Nip: 7642095158
Regon: 570764368