Zapraszamy na otwarcie pokonkursowej wystawy fotografii
Pt.: „Powiat Pilski, jakiego NIE/znamy”.
Wernisaż: 30 wrzesień 2016, g. 17.00 /piątek/
Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Wyrzysku
ul. Kościuszki 25.
O czym zdjęcia mówią?
Poprzez swoje fotografie chcę pokazać nasz powiat, który „znamy” ale jednocześnie „NIE znamy”, ponieważ nie przyglądamy się bliżej i nie dostrzegamy piękna
w prostych rzeczach, które nas otaczają. Wszystkie miejsca sfotografowane to miejsca ogólnodostępne . Dla mnie ciekawe miejsca to elementy świata, których nie dostrzegamy na co dzień. Coś, co jest dla nas zwyczajne, normalne i nie widzialne nie godne zainteresowania to najciekawszy sposób poznawania starych lub powszechnie znanych miejsc na nowo należy je tylko wychwycić. Obserwacja to mój sposób na dostrzeżenie piękna w naszym powiecie oraz świecie mnie otaczającym.
Autor: Kacper Spek
Więcej informacji:
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wyrzysku, ul. Kościuszki 15,
tel. 672862753
I wszystko stało się jasne!
31 maja 2016 roku odbyło się posiedzenie Komisji Konkursu Fotograficznego pt. „Powiat Pilski, jakiego NIE/znamy”, organizowanego – pod honorowym patronatem starosty pilskiego Eligiusza Komarowskiego. Zwycięzcą konkursu został Pan Tadeusz Rzepka, który na swoich fotografiach przedstawił 47 najciekawszych zakątków Powiatu Pilskiego.
Celem konkursu było dzielenie się wrażeniami, spojrzeniem na otaczającą nas rzeczywistość, wrażliwością, oryginalnością ujęcia tematu, inwencją twórczą. Fotografia to forma artystycznego wyrazu, a jednocześnie jeden z najlepszych środków komunikacji międzyludzkiej. Konkurs miał pokazać miejsca mniej znane w Powiecie Pilskim, zaprosić także do odkrywania na nowo miejsc powszechnie znanych i zachęcić do podzielenia się indywidualnym spojrzeniem na nasz region. Jest to druga edycja konkursu, pierwsza odbyła się pt. „Piła jakiej NIE znamy”.
Na konkurs wpłynęły 293 prace 41 autorów, Najmłodszy uczestnik ma 10 lat, najstarszy 73. Komisja konkursowa nagrodziła i wyróżniła 90 zdjęć/zestawów 9 autorów. 40 fotografii laureatów konkursu zostanie pokazane na wystawie (w formacie 70x50 cm) w Pile i wszystkich gminach Powiatu Pilskiego.
Kryteria oceny prac Komisji to: interpretacja tematu, pomysł, walory estetyczne, kadrowanie, kompozycja, jakość techniczna.
Nagrody i wyróżnienia:
I miejsce - nagroda główna w wysokości 1000zł, za zestaw fotografii, dla Pana Tadeusza Rzepki,
II miejsce – nagroda Posła na Sejm RP pana Krzysztofa Paszyka, za zestaw fotografii, dla pana Kacpra Speka,
III miejsce – nagroda Pani Marii Bochan, prezesa Towarzystwa Miłośników Miasta Piły (organizacja indywidualnej wystawy) za zestaw fotografii, dla pana Jarosława Ramuckiego,
Wyróżnienie I – nagroda Pana Karola Jagodzińskiego, przewodniczącego Stowarzyszenia LGD „Krajna nad Notecią”, za fotografie dla pana Dariusza A. Trojanowskiego,
Wyróżnienie II – nagroda Pana Andrzeja Zaranka, właściciela Zakładu Fotograficznego Foto - ZARANEK, za fotografie dla pana Krzysztofa Bogdanowicza,
Wyróżnienie III – nagroda pana Janusza Urlewicza, właściciela Zakładu Fotograficznego Foto - LABOR, za zestaw fotografii dla członków Koła fotograficznego „Oczy szeroko otwarte” działającego przy Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Wyrzysku pod opieką pana Piotra Brzezińskiego.
Wyróżnienie IV – nagroda Pana Zygmunta Selwata, właściciela Firmy WYPIG, za fotografie dla pana Krzysztofa Tollasa,
Wyróżnienie V – nagroda Pana Daniela Balukiewicza, właściciela Zakładu fotograficznego Foto - DANIEL, za fotografie dla Pani Barbary Podleckiej.
Wyróżnienie VI – nagroda Pana Jana Lusa, właściciela księgarni MJL, za fotografie dla Pana Wojciecha Przybylskiego.
***
Organizatorzy /skład komisji/: Foto Grupa Twórcza przy Stowarzyszeniu Inicjatyw Społecznych EFFATA, Powiat Pilski, Miasto i Gmina Łobżenica, Gmina i Miasto Ujście, Miasto i Gmina Wyrzysk, Miasto i Gmina Wysoka, Gmina Białośliwie, Gmina Miasteczko Krajeńskie, Gmina Szydłowo, LGD „Krajna nad Notecią”, Towarzystwo Miłośników Miasta Piły, Młodzieżowy Dom Kultury w Pile, Foto - ZARANEK, Foto - DANIEL, Foto - LABOR, FLESZKOMP.pl, Firma WYPIG, OPUS Design, Firma ZODAN, Lasy Państwowe, Krzysztof Paszyk - poseł na Sejm RP, Księgarnia Jan LUS.
Informacje: Artur Łazowy, Tel. 601970679, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Więcej na stronie www.effata.of.pl
Wyrzysk (niem. Wirsitz) – miasto nad Łobżonką w woj. wielkopolskim, w powiecie pilskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Wyrzysk. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. pilskiego. Leży w historycznej Krajnie.
Według danych z 31 grudnia 2009 miasto liczyło 5232 mieszkańców[1].
Wyrzysk leży 35 km na wschód od Piły, na południowym skraju Pojezierza Krajeńskiego, w pobliżu Doliny Noteci, w głębokiej dolinie rzeki Łobżonki, w pagórkowatej, malowniczej okolicy. W bliskiej okolicy przebiega droga krajowa nr 10 Szczecin-Warszawa stanowiąca północne obejście Wyrzyska, a przez miasto prowadzą drogi wojewódzkie nr 194 do Gołańczy i nr 242 do Więcborka. 4 km na południe od miasta (w Osieku nad Notecią) znajduje się stacja kolejowa Wyrzysk Osiek, na linii Piła – Bydgoszcz.
Prawdopodobnie jako pierwsi osiedlili się w wyrzyskim odcinku rzeki Łobżonki Celtowie na początku naszej ery. Osada znana w źródłach od 1320. W XIV dziedziczyli ją Pałukowie. W XV wieku Wyrzysk wspominany jest jako miasto, od 1772 w zaborze pruskim, później własność różnych rodów szlacheckich, od 1773 sprzedana królowi pruskiemu Fryderykowi II. Pierwotna lokacja miasta nie powiodła się i miasto lokowano ponownie między 1744 a 1773. Rozwój Wyrzyska na przełomie XVIII i XIX wieku związany był z założeniem tutaj jednej z baz regulacji Noteci. 1 stycznia 1919 Wyrzysk opanowany został przez powstańców wielkopolskich. W końcu 1939 Niemcy na terenie dawnej strzelnicy i cmentarza ewangelickiego zamordowali 26 Polaków.
W latach 1818-1975 miasto było stolicą powiatu wyrzyskiego. Do 1938 r. leżało w woj. poznańskim, później do 1939 w pomorskim, a od 1945 – w bydgoskim. Po reformie administracyjnej w 1975 roku terytorium powiatu zostało podzielone pomiędzy nowe (mniejsze) województwo bydgoskie i województwo pilskie. Powiatu nie przywrócono także w roku 1999 a miasto włączono do powiatu pilskiego w woj. wielkopolskim.
Zabytki
- kościół św. Marcina składający się z nawy bocznej i wieży – dawnej świątyni neogotyckiej z lat 1859-1860 oraz nawy głównej zbudowanej w 1946; część neogotycka nakryta jest w prezbiterium sklepieniem krzyżowo-żebrowym, w pozostałej części stropem belkowym; we wnętrzu:
- barokowy dawny ołtarz główny z ok. 1738
- barokowa rzeźba św. Wawrzyńca
- dwór z połowy XIX w.
- młyn wodny z muru pruskiego
- dawna synagoga z 2. połowy XIX w.
- domy eklektyczne i secesyjne z końca XIX w. i początku XX w.
- wczesnośredniowieczne grodzisko stożkowate „Czubatka” - Rejestr NID - numer rejestru - 63/C z 1967-12-16; 232/Wlkp/C z 2008-03-19 (stanowisko 2)
- pomniki i miejsca pamięci:
- pomnik 26 ofiar hitleryzmu
- głaz upamiętniający gen. Władysława Andersa z 1992
- na cmentarzu pomnik i kwatera żołnierzy Armii Czerwonej, mogiła ofiar hitleryzmu oraz tablica na miejscu egzekucji w 1939[potrzebny przypis]