Pan Piotr Głowski
Prezydent Miasta Piły
Urząd Miasta Piły
Plac Staszica 10, 64-920 Piła
e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Pani Radna Maria Kubica
Przewodnicząca Rady Miasta
Biuro Rady Miasta Piły
pl. Staszica 10, 64-920 Piła
e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Rada Miasta w Pile
Biuro Rady Miasta Piły
pl. Staszica 10, 64-920 Piła
e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Petycja
Działając na podstawie art. 21 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o Petycjach (Dz. U. 2014 poz. 1195) zwanej dalej Ustawą o petycjach, działając w interesie własnym mieszkańców Gminy na podstawie art. 2.2 pkt 2 ustawy o petycjach oraz działając w interesie publicznym na podstawie art 2.2 pkt 1 ustawy o petycjach - zabiegamy o zachowania Centrum Strzelectwa Sportowego "Tarcza".
Uzasadnienie:
My niżej podpisani, żądamy wycofania się ze skandalicznego pomysłu likwidacji Centrum Strzelectwa Sportowego „Tarcza” w Pile.
Jeśli władze Miasta Piły nie chcą prowadzić placówki, to Ośrodek powinien zostać przekazany organizacji pozarządowej lub jednostce samorządowej (nie musimy zawsze myśleć kategoriami biznesu! nie musimy na wszystkim zarabiać!).
Strzelnice zamknięte przez Prezydenta Piły Piotra Głowskiego, miały być sprzedane za 14 milionów złotych (chyba kosmitom?!). Niestety nikt nie kupił, bo w regionie – jak widać – brakuje kosmitów. Pojawia się pytanie - czy ten, co chciał sprzedać, miał do tego prawa? Chyba nie, dlatego o teren upomniało się wojsko, chociaż mówiono, że deweloperzy już liczą metry.
CSS „Tarcza” było - i nie ma. Osie i pawilony strzeleckie zostały zdewastowane, a mienie sukcesywnie wyprzedawane. Ale… Ktoś obiektu jednak pilnuje. A zatem niszczenie odbywa się pod kontrolą!
Jak rozumieć takie decyzje? Ekonomicznie czy społecznie, a może politycznie?! Na dodatek na przekór – strzelcom regionu pilskiego, a przede wszystkim naprzeciw sportowym i historycznym tradycjom.
Czyżby radni Gminy i Miasta Piły nie znali historii? Prezydent jest spoza Piły, to może nie znać. Widać to po obchodach Święta Niepodległości organizowanych przez władze miasta. „Tarczę" zamknięto w roku 100-lecia odzyskania niepodległości. Czy to nie jest wymowne, kto tu myśli o społeczeństwie? W Pile wykluczono społecznie strzelców sportowych, którzy strzelają obecnie w Chodzieży i Poznaniu, bo tam są strzelnice i nikt ich nie sprzedaje lub zamyka.
Przed laty, jako jedyni w Polsce, aż pięć razy prowadziliśmy spartakiady i olimpiady młodzieżowe.
Trzeba tak prowadzić rozwój miasta aby nie niszczyć tego, co zbudowali poprzednicy. Centrum Strzelectwa Sportowego „Tarcza”, to kilka pokoleń, dziedzictwo strzeleckiego sportu w Pile, o które powinniśmy dbać, chuchać i dmuchać; to historia, pomysł na zagospodarowanie wolnego czasu, na rozwój sportowy młodego pokolenia. Kto i dlaczego chce zniszczyć Centrum Strzelectwa Sportowego „Tarcza" przy ulicy Powstańców Wielkopolskich, który zostanie przeznaczony pod budowę nowego osiedla? Mami się ludzi obietnicami otwarcia żłobka, przedszkola i usług zdrowotnych - tylko po co niszczyć jedno, by otworzyć drugie?
Decyzja władz Piły o zmianie przeznaczenia terenów zajmowanych przez Centrum Strzelectwa Sportowego „Tarcza" wstrząsnęła wieloma osobami… Składając wniosek o pieniądze zobowiązaliśmy się do prowadzenia Ośrodka, do popularyzacji tej dyscypliny sportu. Nie można po kilku latach zmieniać zdania i zamykać placówki! Istnieje bowiem coś takiego jak trwałość projektu. Pojawiają się więc poważne obawy, że zapłacimy milionowe kary za zniszczenie Ośrodka. Czy „Prezydent z Chrustowa” o tym pamięta? Czy radni miejscy na to pozwolą? Czy wezmą na siebie taką odpowiedzialność?
Zburzyć można zawsze… Ale co dalej?
Terenów pod zabudowę domów jednorodzinnych jest wiele. Nie trzeba niszczyć Ośrodka i wycinać 17 hektarów lasu, który jest wielkim walorem i atrakcją dla tamtej części miasta. Tu wizje się spełniają – hasło Piły - ale ta wizja jest chyba podszyta jakimś samoniszczącym deweloperskim skandalem?!
Trzeba powiadomić i prosić o pomoc wszystkich. Od Komisji Europejskiej do Sądu. Te walkę musimy wygrać!
Pan Głowski, zasłania się nikłym zainteresowaniem uprawiania tego sportu w naszym mieście. Ale czyja to wina, że nie umiemy wypromować tego miejsca, które wybudowaliśmy za 10 milionów złotych?
Ciekawe co napisano we wniosku o przyznanie pieniędzy. Jakich argumentów użyli urzędnicy, aby fundusze otrzymać. I najważniejsze pytanie – kto poniesie odpowiedzialność za takie decyzje?
Ps.
„Fakty Pilskie”: „Szansą na utrzymanie "Tarczy" miało być jej przejęcie przez pilską Szkołę Policji, jednak ta koncepcja władz miasta nie doszła do skutku. Z kolei oferta władz powiatu przejęcia wartego 14 milionów złotych CSS "Tarcza" za 4 miliony złotych była dla gminy nie do przyjęcia. Tym bardziej, że - jak podkreśla prezydent Piły Piotr Głowski - zasiedlenie nowego osiedla wygeneruje systematyczne wpływy do miejskiego budżetu, za które będzie można realizować kolejne projekty poprawiające życie mieszkańców.
- Lepiej byłoby, gdyby powiat zamiast wydawać na strzelnicę, przeznaczył pieniądze na remont będącej w jego zarządzie ulicy Kamiennej. Tym bardziej, że po wykonaniu przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację całej infrastruktury podziemnej, wszystko jest gotowe do wykonania tej ważnej inwestycji dla obecnych i przyszłych mieszkańców Gładyszewa. Piła czeka też, na wybudowanie nowego mostu przy ulicy 11 listopada. Za utrzymanie tego obiektu również odpowiada Starostwo Powiatowe w Pile - podkreślił prezydent Piotr Głowski
Omawiając natomiast projekt nowego osiedla roboczo nazwanego "Leśnym", prezydent Piły poinformował, że najlepszym rozwiązaniem będzie uruchomienie w pierwszej kolejności żłobka, przedszkola i innych usług publicznych w tym także zdrowotnych.
- Chcemy przeznaczyć na ten cel istniejącą infrastrukturę i budynki, które w naszej ocenie znakomicie się do tego celu nadają. Następnym krokiem będzie budowa niskich budynków mieszkalnych i całej infrastruktury, niezbędnej do wygodnego życia mieszkańców. Takie rozwiązanie będzie bardzo dobrym uzupełnieniem dla osiedla "Zielone Wzgórza", które powstanie na terenach byłego poligonu wojskowego. Myślę, że ten projekt wystartuje za trzy do pięciu lat - ocenił Piotr Głowski.
Żeby tak się stało, konieczne będzie bowiem przeprowadzenie zmian w planie przestrzennego zagospodarowania terenu przeznaczonego pod przyszłe osiedle. Prezydent nie obawia się także sprzeciwu Agencji Mienia Wojskowego, która darowiznę przekazała gminie teren na cele strzelectwa sportowego. W opinii prezydenta Piły bowiem, ten cel został wypełniony i w świetle orzecznictwa sądowego w podobnych przypadkach, samorząd może obecnie swobodnie dysponować ogromną przestrzenią, lepiej ją wykorzystując.
A argumenty są mocne. Dzięki projektowi miasto zyska szansę na rozwój, który mogą zapewnić nowe mieszkania i usługi. Nowe osiedle sprawi również, że ogromny i atrakcyjny teren, zamiast strat liczonych w setkach tysięcy złotych, zacznie gminie przynosić dochody. Ponadto realizacja projektu stworzy okazję rozwoju dla pilskich firm oraz spowoduje powstanie nowych miejsc pracy na budowach dla mieszkańców miasta (…)”.
Oto wyciągi z pilskiej prasy:
Remont Centrum Strzelectwa Sportowego Tarcza w Pile będzie kosztował 8 milionów złotych (Agnieszka Kledzik 20 lipca 2011)
Marek Mirski, architekt projektu często wpada na plac budowy i sprawdza postęp prac. Po remoncie pilskie Centrum Strzelectwa Sportowego Tarcza przechodzi kapitalny remont, można wręcz powiedzieć, że budowane jest od nowa.
Zresztą inwestycja pochłonie bagatela.. .8 mln zł. Ambicją władz jest by powstało tu centrum strzelectwa na miarę europejską. Centrum wybudowano w latach 70. na uboczu miasta przy al. Powstańców Wlkp. Wtedy też zaczęły się jego lata świetności, odbywały się tu krajowe zawody, a Piła doczekała się wielu mistrzów strzeleckich.
- Przed laty, jako jedyni w Polsce, aż pięć razy prowadziliśmy spartakiady i olimpiady młodzieżowe, później jednak obiekt przeszedł wiele przeobrażeń, bo najpierw byli tu strzelcy, później w tej hali były remontowane silniki, a w końcu znaleźli się tu... bokserzy - mówi Kazimierz Sadowski, zasłużony trener, który prowadzi Strzelecki Klub Sportowy Inter-Continental w Pile, zwany kuźnią mistrzów: rekordzistów Polski, medalistów mistrzostw Europy.
Sadowski z podziwem i radością śledzi kapitalny remont centrum, wierząc, że ta dyscyplina sportu w Pile odżyje. Na pomysł ten wpadła jeszcze poprzednia ekipa w ratuszu, bo były prezydent Piły Zbigniew Kosmatka na sport stawiał. On tez podjął działania na rzecz pozyskania pieniędzy.
Okazały się skuteczne. Piła otrzymała dofinansowanie z Unii Europejskiej 2,4 mln zł w ramach rewitalizacji terenów powojskowych ("Tarcza" takim terenem była przed przejęciem jej przez gminę).
Obecne władze kontynuują pomysł.
- Takiego obiektu w Pile brakowało. To będzie jeden z dwóch istniejących w Polsce, tak dużych i nowoczesnych. Pierwszy jest we Wrocławiu - wyjaśnia Beata Dudzińska, wiceprezydent Piły. Prace przy remoncie idą zgodnie z planem i obiekt ma zostać oddany do użytku w październiku. Prace nie są łatwe, bo obiekt musi być bezpieczny.
- To duże oszczędności. Te betony będą pokryte deskami, tak, aby nie było rykoszetów. To wymogi bezpieczeństwa, zakładamy jeszcze specjalne umocnienia - mówi z kolei Jerzy Chaberski, kierownik budowy.
Firma z Piły, która buduje centrum ma już doświadczenie. Buduje czwartą strzelnicę w kraju.
- Tu jednak zdarzają się niespodzianki. To obiekt powojskowy i natrafiliśmy na dodatkowe fundamenty, na których nikt nic nie zbudował i nie było ich na mapach. Musieliśmy je zburzyć - wyjaśnia Waldemar Piotrowski, wykonawca robót.
Centrum Strzelectwa Sportowego ma być na wskroś nowoczesnym i bezpiecznym obiektem. W Pile, podobnie jak we Wrocławiu, będą elektroniczne tarcze strzeleckie.
*
Piła. Nowa Tarcza za 10 milionów (MIN 22 października 2012)
W piątek oficjalnie otwarte zostało centrum strzelectwa sportowego Tarcza. Rewitalizacja tego obiektu kosztowała prawie 10 milionów złotych.
Niemal 10 milionów złotych pochłonęła rewitalizacja Centrum Strzelectwa Sportowego "Tarcza" w Pile. Strzelnica doczekała się tak poważnej inwestycji po ponad 30 latach... W piątek obiekt został oficjalnie otwarty. Pytanie, czy jest szansa na to, aby był w pełni wykorzystywany?
Trwająca dwa lata przebudowa "Tarczy" nie pozostawiła z jej dawnego wyglądu praktycznie niczego. Trudno się jednak dziwić, bo stan budowanego w 1979 roku obiektu po latach pozostawiał wiele do życzenia. Dziś jest inaczej. W Pile powstał jeden z najnowocześniejszych obiektów strzelectwa sportowego w kraju. Amatorzy strzelectwa naprawdę mają teraz w czym wybierać. Na zewnątrz obiektu przygotowano osie strzeleckie na linii: rogacz, dzik, zając, a także strzelnice do rzutków: skeet, trap, oś, krąg i bażant. W budynku strzelnicy natomiast można strzelać z broni sportowej oraz karabinu i pistoletu pneumatycznego. W przyszłości jest szansa, że do wyposażenia "Tarczy" dokupiona zostanie broń ostra, dzięki temu oferta centrum strzelectwa będzie jeszcze bogatsza.
- Gdyby ktoś pytał, czy w Pile jest ciągłość władzy, to dzisiaj mamy tego najlepszy przykład - mówił podczas piątkowej uroczystości prezydent Piły Piotr Głowski.
Faktycznie decyzja o rewitalizacji "Tarczy" zapadła jeszcze podczas kadencji byłego prezydenta Piły Zbigniewa Kosmatki. Koszty przedsięwzięcia początkowo szacowane na kilka milionów znacznie jednak się rozrosły i w sumie za przebudową centrum strzelectwa trzeba było zapłacić prawie 10 milionów złotych. Część pieniędzy pochodziła ze środków funduszy europejskich (ok. 2,2 mln zł). Choć obecny prezydent Piły podkreśla, że inwestycja jest imponująca, to nie ukrywa też, że całe przedsięwzięcie budzi w nim mieszane uczucia.
- To przedsięwzięcie nie było najbliższe mojemu sercu i dzisiaj trochę czuję się jak ktoś, kto na imieniny dostaje przepięknego pieska ale nie ma ani dla niego czasu, ani pieniędzy na jego utrzymanie - powiedział Piotr Głowski. -Dzisiaj myślimy, w jaki sposób zapełnić ten obiekt. Nie było do tej pory takiego programu. Chcielibyśmy między innymi by korzystała niego młodzież zarówno szkół podległych prezydentowi, jak również staroście w ramach lekcji wychowania fizycznego - dodał.
Podobnie jak stało się to z Aquaparkiem, "Tarczą" zarządzać będzie spółka Aqua-Pil. Nad centrum strzelectwa sportowego czuwał będzie Sławomir Kaźmierczak, były dyrektor Pilskiego Domu Kultury.
Jak na razie nie wiadomo jakie konkretnie plany władze miasta mają w stosunku do Centrum Strzelectwa Sportowego Tarcza. Jesienią 2018 roku mówiło się, że obiekt najprawdopodobniej zostanie sprzedany lub przekazany Szkole Policji, z zachowaniem możliwości korzystania ze strzelnicy przez klientów indywidualnych.
Teraz okazuje się, że władze Piły na temat przejęcia "Tarczy" rozmawiają też z wojskiem, które było pierwotnym właścicielem obiektu. Gmina Piła od Agencji Mienia Wojskowego przejęła Tarczę w 2003 roku.
Dziś miejscy urzędnicy nie potrafili jednak odpowiedzieć nam na pytania o to, co.i kiedy stanie się z obiektem, kto będzie jego nowym właścicielem i czy strzelnice będą dostępne dla mieszkańców Piły i regionu.
- Trwają rozmowy z właścicielem, który był darczyńcą czyli z wojskiem. Zasady korzystania i szczegóły transakcji są dopiero ustalane - powiedziała Życiu Piły Dorota Semenov z Urzędu Miasta.
O chęci sprzedaży przez władze Piły Centrum Strzelectwa Sportowego "Tarcza" mówi się od jesieni 2018 roku. O planach tych poinformował wtedy na swoim profilu na Facebooku starosta pilski.
- Służąca mieszkańcom od blisko 40 lat strzelnica "Tarcza" w Pile decyzją Prezydenta Miasta Piły została przeznaczona do zbycia. Wg moich informacji obiekt ten docelowo ma być przekazany np. policji. Straci zatem otwarty charakter i prawdopodobnie jako mieszkańcy już nie będziemy mogli z niego korzystać. Takie działanie w ocenie wielu jest krokiem wstecz w rozwoju naszego miasta i powiatu (...) Z tego obiektu korzystały tysiące mieszkańców Piły, w tym mnóstwo dzieci, a kilka lat temu został zmodernizowany za unijne pieniądze. Zaprzeczam też plotkom, że takie decyzje to wymysł MON lub MSWiA. To autonomiczna decyzja prezydenta Piły - napisał na swoim profilu na Facebooku starosta Eligiusz Komarowski.
Władze Piły odpowiedziały wtedy oficjalnym komunikatem, informując że ruch taki rozważają ze względów finansowych, a o przyszłości "Tarczy" rozmawiają z różnymi środowiskami.
" Istotną kwestią braną pod uwagę jest zapewnienie odpowiedniego wyszkolenia formacji mundurowych i w tym zakresie staramy się pomóc służbom państwa w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańców, Piły w szczególności. Żadna decyzja w tym zakresie ostatecznie nie zapadła. Brane są pod uwagę aspekty społeczne, prawne i ekonomiczne. Szczególnie, że każdego roku utrzymanie obiektu pilskich podatników kosztuje ok. 500.000 złotych (które mogłyby być przeznaczone np. na sport dzieci i młodzieży). Przeciętnie miesięcznie ze strzelnicy na zasadzie wielokrotności korzysta zaledwie ok. 100 osób, a lwia część osób strzelających nie mieszka i nie płaci podatków w Pile. Ewentualne zasady nowej koegzystencji stanowić będą przedmiot rozmów i negocjacji (pomiędzy zainteresowanymi stronami)" - czytamy w oświadczeniu pilskiego Urzędu Miasta z 19 października 2018 roku.
W październiku też przed Urzędem Miasta w Pile odbyła się manifestacja osób sprzeciwiających się sprzedaży Centrum przez władze Piły. Wzięło w niej udział kilkadziesiąt osób.
Po proteście władze Piły spotkały się z przeciwnikami sprzedaży "Tarczy", m.in. przedstawicielami Polskiego Związku Łowieckiego.
- Omówiono status procedury zmierzającej do wypracowania formuły funkcjonowania obiektu, która pozwoli odciążyć portfel mieszkańców Piły, a jednocześnie nie spowoduje konieczności zaprzestania działalności prowadzonych tam obecnie - informowała w październiku ub.r. rzeczniczka prasowa pilskiego Urzędu Miasta.
Podpisy Mieszkańców w załączeniu.
Artur Łazowy
Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA
Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA
64 – 920, Piła, ul. W. Witosa 26/5
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Tel.: 601970679
www.effata.of.pl
KRS: 0000162787
Nip: 7642095158
Regon: 570764368