Parada na czterech i dwóch nogach
Po raz siódmy mieszkańcy Piły mieli okazję uczestniczyć w paradzie psów - imprezie organizowanej z okazji Światowego Dnia Zwierząt.
Organizatorem akcji jest Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, a od trzech lat także pilskie Stowarzyszenie „DOGonić radość”. O godzinie 11:00 pilanie wraz ze swoimi pupilami zebrali się na Placu Staszica, skąd - pod przewodnictwem bębniarzy z Djemble Planet - przemaszerowali na Plac Zwycięstwa, gdzie czekały już przygotowane atrakcje. W ramach akcji skorzystać można było z porad weterynarza i zoopsychologa, groomera, kynoterapeuty i szkoleniowca psów. Jedną z głównych atrakcji były alpaki, które dotarły z Bydgoszczy - Czacza i Dżajf - wraz ze świnką angielską Quickstepem. Tradycyjnie już odbyły się konkursy na najmniejszego i największego psiego uczestnika parady, najstarszego i najmłodszego - zarówno czworonożnego, jak i dwunożnego - uczestnika imprezy.
Dzieci mogły pobawić się z psami terapeutycznymi pod czujnym okiem pedagoga kynoterapeuty, a także ozdobić swoje buźki kolorowymi podobiznami zwierząt. Jerzy Przewięda opowiadał o przygotowaniach do pracy psów asystujących, a Alicja Andrukajtis pokazała, jak świetnie można bawić się z psem przy frisby.
Podczas imprezy promowano akcję „Nie kupuj - adoptuj” oraz „Psia mać”.
Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w przygotowania, wsparli inicjatywę, a przede wszystkim tym, którzy przyszli ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi.
Parada Psów w Pile. Impreza organizowana jest z okazji Światowego Dnia Zwierząt.
Światowy Dzień Zwierząt (ang. World Animal Day) - święto obchodzone corocznie 4 października w dzień wspominania w Kościele powszechnym św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii.
Św. Franciszek w stosunku do człowieka i przyrody wyrzekł się chęci dominacji oraz wyznawał ideę braterstwa wszystkich stworzeń. Głosił, że wszyscy mieszkańcy Ziemi są braćmi, bez względu na charakter, poglądy, narodowość, stan majątkowy i każdy, kto prosi o pomoc, wróg czy przyjaciel powinien być wysłuchany i przyjęty.
Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt (ang. World Animal Week) trwający do 10 października
Obchody Dnia mają na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomienie im, że zwierzę to istota żywa, a nie rzecz i ma swoje prawa. Obchody celebrują organizacje ekologiczne i działające na rzecz ochrony zwierząt, organizacje non-profit a także wegetarianie. Są to m.in.:
- Ludzie na rzecz Etycznego Traktowania Zwierząt (PETA),
- Animal Aid,
- EFFATA - Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych,
- Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce (TOZ) i inne.
Po raz pierwszy Światowy Dzień Zwierząt został zorganizowany w Polsce w 1993 roku.
Podczas obchodów organizatorzy zwracają uwagę społeczeństwu na los bezdomnych zwierząt, znęcanie się nad zwierzętami, warunki bytowe w schroniskach, sterylizację bezdomnych zwierząt oraz nielegalne hodowle psów szkolonych do walk. Rokrocznie podczas Światowego Tygodnia Zwierząt TOZ zachęca do adoptowania zwierząt, organizując w schroniskach Dni Otwartych Drzwi.
"Gdyby ludzie wiedzieli, co kryje się za kulisami tego kolorowego, cyrkowego świata ze zwierzętami, nigdy więcej nie poszliby do cyrku"
- twierdzi Elmar Osterberg, treser nie pracujący już w zawodzie.
Rada Miasta Piły
Prezydent Miasta Piły
Urząd Miasta Piły
64-920 Piła, Plac Staszica 10
PETYCJA W SPRAWIE ZWIERZĄT WYKORZYSTYWANYCH PRZEZ CZŁOWIEKA DLA CELÓW ROZRYWKI: CYRK BEZ ZWIERZĄT
Sprzeciwiam się przedmiotowemu traktowaniu zwierząt w cyrkach i innych miejscach, gdzie są wykorzystywane dla potrzeb ludzkiej rozrywki.
Zmuszanie zwierząt do tego typu pracy, często niezgodnej z ich naturą, uważam za etycznie naganne i pozbawione walorów edukacyjnych.
Proszę, o wprowadzenie zakazu dystrybucji darmowych biletów przez cyrki
w pilskich szkołach i przedszkolach, oraz wszelkich innych form ich dystrybucji
i reklamy, które noszą znamiona przymusu.
Proszę, o wprowadzenia zakazu organizowania na terenie Piły, przedstawień
w cyrkach ze zwierzętami, i poza nią wszelkich innych imprez, podczas których rozrywka człowieka wiąże się z niehumanitarnym traktowaniem zwierząt.
Wnoszę, o należyte egzekwowanie zapisów Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r.
o ochronie zwierząt, a w szczególności tych zawartych w Rozdz. 4, Art. 17, Ust. 4.
Z poważaniem
Prosimy o pomoc w zbieraniu podpisów poparcia!
Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA
tel. 601970679
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
PODPISZ PETYCJĘ!
http://www.petycjeonline.com/pia_cyrk_bez_zwierzt