Stowarzyszenie EFFATA przygotowuje KURS PRZEWODNIKÓW PO PILE. Szukamy osób chętnych do współpracy!
Kurs przewodników miejskich edycja 2013
Zajęcia w wybrane soboty i niedziele, dokładny, szczegółowy harmonogram zostanie ustalony na pierwszych zajęciach.
Przewodnik w Pile jest osobą niezastąpioną - zajmuje się przede wszystkim oprowadzaniem grup po ciekawych miejscach Piły i okolic, ale także doradzeniem gdzie dobrze zjeść czy zabawić się. Przewodnik to fascynująca praca, pozwalająca na poznanie wielu ciekawych ludzi, miejsc i rzeczy. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.
PROGRAM ORGANIZACYJNY
Program zajęć praktycznych przewiduje ponad 100 godzin wędrówek dydaktycznych, w czasie których realizowane będą cele poznawcze, dydaktyczne i metodyczne. Konsekwencją każdego działu praktycznego będzie stosowny egzamin , podczas którego uczestnicy będą oprowadzali grupę koleżanek i kolegów z Kursu pełniąc rolę przewodnika po wybranym regionie miasta. W wybrane soboty (czasami niedziele), w godzinach przedpołudniowych i wczesnych popołudniowych odwiedzimy wybrane instytucje gdzie uczestnicy szkoleni będą przez pracowników danego obiektu. Zajęcia teoretyczne odbywać się będą w salach lekcyjnych pilskich szkół.
Program szkolenia kandydatów na przewodników miejskich po Pile obejmuje:
· Historię i rozwój miasta
· Miasto współczesne
· Geografię turystyczną miasta i regionu
· Pilską kulturę i sztuką
· Najwybitniejsze postaci
· Metodykę i technikę prowadzenia wycieczek
· Zajęcia praktyczne.
ZAPISY:
Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA – Grupa turystyczno historyczna
Telefon: 601970679
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Gadu-Gadu: 4242102
1. Muzeum Stanisława Staszica - ul. Browarna
Jest to muzeum o charakterze biograficznym, poświęcone jednej z najznakomitszych postaci polskiego oświecenia i początku XIX wieku –Pilaninowi, Stanisławowi Staszicowi.
2. Kościół św. Antoniego Padewskiego - ul. Ludowa
Modernistyczna świątynia, wybudowana w latach 1929-1930, aktualnie znajdująca się pod opieką Braci Mniejszych Kapucynów. W jej ołtarzu głównym umieszczona jest siedmiometrowa rzeźba Chrystusa, uznana za największy krucyfiks znajdujący się w kościołach Europy.
3. Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica - ul. Browarna
Muzeum posiada bogatą kolekcję z zakresu archeologii, a także etnografii, historii i historii sztuki. W okresie międzywojennym w obiekcie tym mieścił się Konsulat RP.
4. Kościół św. Rodziny - ul. Jana Bosko
Świątynia wybudowana została w latach 1912-1914 w stylu neobarokowym. Jej wnętrze utrzymane jest w formie trójnawowej bazyliki, z obrazami z życia św. Rodziny, a także św. Jana Bosko.
5. Pomnik Stanisława Staszica nad Gwdą
Monument ku czci najsławniejszego Pilanina, Stanisława Staszica, zaprojektowany przez Edwarda Haupta. Odsłonięcie miało miejsce w 1960 roku.
6. Nowy Dom Strzelecki
Obiekt znajduje się na terenie Parku Miejskiego im. Stanisława Staszica. Do II wojny światowej był siedzibą pilskiego Bractwa Strzeleckiego, a później Muzeum Okręgowego. Obecnie znajduje się w nim pensjonat „Park”, a w jego okolicy można podziwiać pozostałości strzelnicy.
7. Elementy Pilskiej Pozycji Polowej
„Pozycja Polowa” jest pasem niemieckich umocnień polowych z II wojny światowej z elementami fortyfikacyjnymi rozciągającą się na zachodnim skraju doliny Gwdy. Na terenie tych umocnień znajdują się m. in. pozostałości schronów, stanowisk ogniowych, rowów i zasieków.
Okolice Piły
1. Pozostałości Kalwarii Ujskiej, kościół p.w. św. Mikołaja w Ujściu
Kalwaria Ujska umiejscowiona jest na wzgórzu, tuż przy kościele św. Mikołaja. Swój oryginalny kształt utrzymała jedynie do 1942 roku. Na Kalwarię składa się zespół kaplic, które przedstawiają stacje Męki Chrystusa.
2. Ratusz w Ujściu - przy placu Wiosny Ludów
Ratusz zbudowany został w stylu eklektycznym, na początku XX w. Obecnie jest on siedzibą władz miasta i gminy. Ma charakter piętrowej budowli z trzyspadowym dachem, a na szczycie obiektu znajduje się tarcza zegarowa oraz data budowy ratusza.
/panorama miasta z punktu widokowego na osiedlu Górnym w Ujściu/.
3. Kościół i poaugustiański zespół klasztorny w Wysokiej
Kościół jest obiektem późnobarokowym, wybudowanym w latach 1727-1729 z fundacji Apolinary ze Smogulickich i jest pozostałością zespołu klasztornego kanoników regularnych. Stoi przy nim XVIII-to wieczna, szachulcowa dzwonnica posiadająca trzy dzwony.
4. Sanktuarium Maryjne w Górce Klasztornej k. Łobżenicy
Obiekt uchodzi za najstarsze sanktuarium maryjne w Polsce. W skład zespołu sanktuarium wchodzą m. in.: kościół NMP Niepokalanie Poczętej, klasztor, ołtarz polowy, studzienka z „cudowną wodą”, dom pielgrzyma, kaplice a także niewielki park - gaj górecki.
5. Muzeum Kultury Ludowej w Osieku
Skansen odtwarza typową wieś w kształcie owalnicy. Na jego terenie znajduje się 27 budynków zarówno mieszkalnych jak i gospodarczych i przemysłowych. Najstarsze z nich pochodzą z połowy XVIII wieku.
6. Zabytkowa wąskotorówka w Białośliwiu
Wagonownia, lokomotywownia i warsztaty w Białośliwiu mają wartość zabytkową i są lokalną atrakcją turystyczną. Wyrzyskie Koleje Powiatowe uruchomiły pierwszy odcinek wąskotorówki już 21 lutego 1895 roku.
ZAPISY:
Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA – Grupa turystyczno historyczna
Telefon: 601970679
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Gadu-Gadu: 4242102