Zapraszamy na spotkanie pt. „W Starym Kinie”
którego gościem będzie dr Stanisław Janicki
Prowadzenie: dr Wiesław Kot
29 listopada (wtorek), godz. 17:00
Centrum Powiatowe ISKRA w Pile, ul. Jana Kilińskiego 12
więcej informacji: Tel.: 601970679, EFFATA, e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Stanisław Janicki - pisarz, dziennikarz, scenarzysta, krytyk filmowy i historyk kina, doktor nauk humanistycznych, twórca legendarnego programu telewizyjnego pt. „W starym kinie” - cyklicznego programu Telewizji Polskiej emitowanego w latach 1967–1999 (najdłużej nadawany program filmowy w historii polskiej telewizji)
Wiesław Kot - publicysta, wykładowca uniwersytecki, doktor nauk humanistycznych z zakresu literatury współczesnej, pasjonat kina oraz literatury, autor wielu książek, m. in.: „Portrety sławnych Polaków dwudziestego wieku”, „Poczet pisarzy i poetów świata” oraz „Sto najważniejszych scen filmu polskiego”.
Wybrane filmy Stanisława Janickiego
"Eugeniusz Bodo - Za winy niepopełnione"
"Kochany i nienawidzony"
"Brat Papieża"
"Domy życia"
"Kontrefekty Króla Jegomości"
"Jak cudne są wspomnienia", odc. "Zwariowane abecadło"
W starym kinie – cykliczny program Telewizji Polskiej emitowany w latach 1967–1999, w którym prezentowano starsze produkcje filmowe. Autorem i prowadzącym program był Stanisław Janicki. Był to najdłużej nadawany program filmowy w historii polskiej telewizji.
Początkowo na program składały się audycje tematyczne, poświęcone konkretnemu aktorowi czy reżyserowi, w których prezentowano fragmenty starych filmów, przeplatane bogatym komentarzem autora. Z czasem formuła zmieniła się. Zaczęto prezentować całe filmy, poprzedzane przedmową Stanisława Janickiego.
Spotkanie "W Starym Kinie" ze Stanisławem Janickim
Inauguracja działalności kina Iskra w starym kinie.
Mamy zaszczyt zaprosić na spotkanie z Panem Stanisławem Janickim
– polskim pisarzem, dziennikarzem, scenarzystą, krytykiem filmowy i historykiem kina, ale przede wszystkim twórcą legendarnego programu telewizyjnego pt. W starym kinie – cyklicznym programie Telewizji Polskiej emitowany w latach 1967–1999, w którym prezentowano starsze produkcje filmowe. Był to najdłużej nadawany program filmowy w historii polskiej telewizji.
Spotkanie poprowadzi Pan Wiesław Kot.
- polski publicysta, wykładowca uniwersytecki, Jest doktorem nauk humanistycznych z zakresu literatury współczesnej. Wykłada na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, Akademii Ekonomicznej w Poznaniu oraz Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych.
Zajmuje się pulicystyką związaną z filmem, literaturą oraz innymi obszarami kultury. Urodzony 2 stycznia 1959 roku, polski publicysta oraz wykładowca uniwersytecki. Pasjonat kina oraz literatury. W Radiu Tok FM miał okazję prowadzić audycję filmową „Kino Kota”. Ponad to autor wielu pozycji, m. in. Portrety sławnych Polaków dwudziestego wieku, Poczet pisarzy i poetów świata oraz Sto najważniejszych scen filmu polskiego.
Kiedy: 29 listopada 2022 r., godzina 17.00
Gdzie: Kino Iskra, Piła, ul. Jana Kilińskiego 12
W programie projekcja filmów:
"Eugeniusz Bodo - Za winy niepopełnione".
"Kochany i nienawidzony".
"Brat Papieża".
"Domy życia".
"Konterfekty Króla Jegomości.".
"Jak cudne są wspomnienia", odcinek "Zwariowane abecadło".
Opis filmów:
"Eugeniusz Bodo - Za winy niepopełnione".
Przed wojną był niekwestionowaną gwiazdą estrady i filmu. Elokwentny, dowcipny, pełen uroku, zdobywający, choć na krótko, serca kobiet. Najdłużej pozostający z przywiezioną z zagranicznych podróży Tahitanką Reri. Pasjonat robótek ręcznych, który szczególnie lubił tworzyć makatki z koralików. Ujmował czarem i choć nie miał wybitnego głosu każdy z jego utworów stawał się przebojem. Z obywatelstwem szwajcarskim po wybuchu II wojny światowej czuł się stosunkowo bezpiecznie, jednak jego śmierć owiana jest tajemnicą. Każda z prezentowanych w filmie wersji wydaje się równie prawdopodobna.
"Kochany i nienawidzony".
Bohaterem filmu jest jeden ze znanych polskich reżyserów - Aleksander Ford. O jego bogatym życiu artystycznym i osobistym opowiadają min.: żona Elinor, Andrzej Wajda i Kazimierz Kutz. Próbują odpowiedzieć na pytanie: co było przyczyną tragicznej, samobójczej śmierci artysty na Florydzie w 1980 roku..
"Brat Papieża".
Film opowiada o życiu brata papieża Jana Pawła II - Edmunda Wojtyły. Starszy brat papieża był lekarzem. Pracował w szpitalu w Bielsku, który dzisiaj nosi jego imię. Zmarł mając 26 lat, zarażając się szkarlatyną od własnej pacjentki.
"Domy życia".
Przybliżenie kultury żydowskiej... Film przedstawia przede wszystkim żydowskie cmentarze w Krakowie, Warszawie, Łodzi czy Lublinie. Jednak ważnym elementem stają się również towarzyszące obrazom śpiewy, modlitwy i inscenizacje uroczystości.
"Kontrefekty Króla Jegomości".
Niezwykły portret króla Jana III Sobieskiego, skreślony z fragmentów listów i pamiętników Andrzeja Chryzostoma Załuskiego, Kazimierza Sarneckiego oraz samego króla, a odsłaniający mało znane oblicze popularnego monarchy.
"Jak cudne są wspomnienia", odcinek "Zwariowane abecadło".
Serial montażowy z 46 polskich filmów przedwojennych, wzbogacony o współczesne ramy nawiązujące do tematów poszczególnych odcinków. 45 szlagierowych piosenek, popularni i lubiani aktorzy przedwojennego kina.
Pan Wiesław Kot.
Jest doktorem nauk humanistycznych z zakresu literatury współczesnej. Wykłada w poznańskich uczelniach: Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, Uniwersytecie Ekonomicznym oraz Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych.
Zajmuje się publicystyką związaną z filmem, literaturą oraz innymi obszarami kultury. Z pismem „Wprost” był związany od 1988. W latach 1999–2001 był szefem działu kultury. Potem odszedł do „Newsweek Polska”, gdzie kierował działem kultury do końca 2004 roku. Po rezygnacji Mariusza Szczygła wspólnie z Beatą Sadowską prowadził talk show „Na każdy temat” w Telewizji Polsat. Od 2005 był jednym ze stałych felietonistów „Wprost” i zastępcą redaktora naczelnego.
Jest też autorem audycji filmowej „Kino Kota” w Radiu Tok FM oraz programu „Seans sensacji” w stacji Kino Polska. Przez pewien czas prowadził także wraz z Pawłem Zarzecznym program publicystyczny „Pogromcy hitów”, emitowany na antenie TV4. Jest też autorem książek.