Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki
Zapraszamy do obejrzenia haftowanej repliki obrazu pt. "Bitwa pod Grunwaldem" Jana Matejki. Replika do obejrzenia w Pile w dniach od 19 do 31 marca 2014 r. od godz. 8.00 do 16.00 w auli Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego w Pile Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Kołobrzeska 15.
Projekt został zrealizowany przez Fundację Wspierania Kultury, Sztuki i Tradycji Rękodzieła Artystycznego im. św. Królowej Jadwigi na 600-lecie największej bitwy średniowiecza.
"Bitwa pod Grunwaldem", czy prościej "Bitwa" to nazwa spontanicznego projektu polegającego na wyhaftowaniu haftem krzyżykowym obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" naturalnej wielkości. Pomysłodawcami są Pani Janina Panek oraz Adam Panek z Działoszyna. Inspiracja przyszła od Pana Adama, który obserwując Panią Janinę podczas haftowania zażartował 'Tyle haftujesz, że do tej pory wyhaftowałabyś "Bitwę pod Grunwaldem"'. Tak się zaczęło. Zalążek zwariowanej myśli, których wiele nie dostrzega nigdy światła dziennego w sprawnym wykonaniu organizatorów nabrał realnych kształtów. Projekt zbiegł się z nadchodzącym 600-leciem Bitwy, a dzień 15 lipca 2010 roku został ustalony jako granica czasowa, do której należy zdążyć z finałem prac. "Bitwa pod Grunwaldem" jest jednym z najbardziej znanych, wartościowych i rozpoznawalnych malowideł polskich. Charakteryzuje się też ogromnymi wymiarami. Jego autor, Jan Matejko, uwiecznił w nim sceny jednej z największych średniowiecznych bitew Europy, która rozegrała się 15 lipca 1410 roku pomiędzy wojskami Zakonu Krzyżackiego a zjednoczonymi siłami polsko-litewskimi oraz z mniej licznymi posiłkami ruskimi, mołdawskimi, czeskimi i tatarskimi. Niniejsza strona to pamiątka wyczynu i zestaw informacji o wspomnianym dziele. A warto o tym pisać, bo powstający haft jest pod wieloma względami wyjątkowy.
Podstawowe dane o hafcie
Wzór haftu składa się z 50 części, ale na samym dole obrazu części są ponad trzykrotnie niższe niż pozostałe dlatego zostały podczas haftowania połączone na jednym kawałku kanwy z częściami sąsiadującymi od góry. Fragmentów, z których będzie złożony obraz jest więc 40.