foto: Krzysztof Bogdanowicz
Dariusz Chrobak
Wójt Gminy Szydłowo
Grażyna Bednarek
Dyrektor Centrum Upowszechniania Kultury
Artur Łazowy
Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA
Zapraszają na otwarcie pokonkursowej wystawy fotografii
Pt.: „Powiat Pilski, jakiego NIE/znamy”.
Kiedy: 15 marca 2017 rok, godz. 18.00
Gdzie: Centrum Upowszechniania Kultury w Szydłowie
O czym zdjęcia mówią?
Poprzez swoje fotografie chcę pokazać nasz powiat, który „znamy” ale jednocześnie „NIE znamy”, ponieważ nie przyglądamy się bliżej i nie dostrzegamy piękna
w prostych rzeczach, które nas otaczają. Wszystkie miejsca sfotografowane to miejsca ogólnodostępne . Dla mnie ciekawe miejsca to elementy świata, których nie dostrzegamy na co dzień. Coś, co jest dla nas zwyczajne, normalne i nie widzialne nie godne zainteresowania to najciekawszy sposób poznawania starych lub powszechnie znanych miejsc na nowo należy je tylko wychwycić. Obserwacja to mój sposób na dostrzeżenie piękna w naszym powiecie oraz świecie mnie otaczającym.
Autor: Kacper Spek
I wszystko stało się jasne!
31 maja 2016 roku odbyło się posiedzenie Komisji Konkursu Fotograficznego pt. „Powiat Pilski, jakiego NIE/znamy”, organizowanego – pod honorowym patronatem starosty pilskiego Eligiusza Komarowskiego. Zwycięzcą konkursu został Pan Tadeusz Rzepka, który na swoich fotografiach przedstawił 47 najciekawszych zakątków Powiatu Pilskiego.
Celem konkursu było dzielenie się wrażeniami, spojrzeniem na otaczającą nas rzeczywistość, wrażliwością, oryginalnością ujęcia tematu, inwencją twórczą. Fotografia to forma artystycznego wyrazu, a jednocześnie jeden z najlepszych środków komunikacji międzyludzkiej. Konkurs miał pokazać miejsca mniej znane
w Powiecie Pilskim, zaprosić także do odkrywania na nowo miejsc powszechnie znanych i zachęcić do podzielenia się indywidualnym spojrzeniem na nasz region. Jest to druga edycja konkursu, pierwsza odbyła się pt. „Piła jakiej NIE znamy”.
Na konkurs wpłynęły 293 prace 41 autorów, Najmłodszy uczestnik ma 10 lat, najstarszy 73. Komisja konkursowa nagrodziła i wyróżniła 90 zdjęć/zestawów
9 autorów. 40 fotografii laureatów konkursu zostanie pokazane na wystawie
(w formacie 70x50 cm) w Pile i wszystkich gminach Powiatu Pilskiego.
Kryteria oceny prac Komisji to: interpretacja tematu, pomysł, walory estetyczne, kadrowanie, kompozycja, jakość techniczna.
Nagrody i wyróżnienia:
I miejsce - nagroda główna w wysokości 1000zł, za zestaw fotografii, dla Pana Tadeusza Rzepki,
II miejsce – nagroda Posła na Sejm RP pana Krzysztofa Paszyka, za zestaw fotografii, dla pana Kacpra Speka,
III miejsce – nagroda Pani Marii Bochan, prezesa Towarzystwa Miłośników Miasta Piły (organizacja indywidualnej wystawy) za zestaw fotografii, dla pana Jarosława Ramuckiego,
Wyróżnienie I – nagroda Pana Karola Jagodzińskiego, przewodniczącego Stowarzyszenia LGD „Krajna nad Notecią”, za fotografie dla pana Dariusza A. Trojanowskiego,
Wyróżnienie II – nagroda Pana Andrzeja Zaranka, właściciela Zakładu Fotograficznego Foto - ZARANEK, za fotografie dla pana Krzysztofa Bogdanowicza,
Wyróżnienie III – nagroda pana Janusza Urlewicza, właściciela Zakładu Fotograficznego Foto - LABOR, za zestaw fotografii dla członków Koła fotograficznego „Oczy szeroko otwarte” działającego przy Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Wyrzysku pod opieką pana Piotra Brzezińskiego.
Wyróżnienie IV – nagroda Pana Zygmunta Selwata, właściciela Firmy WYPIG, za fotografie dla pana Krzysztofa Tollasa,
Wyróżnienie V – nagroda Pana Daniela Balukiewicza, właściciela Zakładu fotograficznego Foto - DANIEL, za fotografie dla Pani Barbary Podleckiej.
Wyróżnienie VI – nagroda Pana Jana Lusa, właściciela księgarni MJL, za fotografie dla Pana Wojciecha Przybylskiego.
***
Organizatorzy /skład komisji/: Foto Grupa Twórcza przy Stowarzyszeniu Inicjatyw Społecznych EFFATA, Powiat Pilski, Miasto i Gmina Łobżenica, Gmina i Miasto Ujście, Miasto i Gmina Wyrzysk, Miasto i Gmina Wysoka, Gmina Białośliwie, Gmina Miasteczko Krajeńskie, Gmina Szydłowo, LGD „Krajna nad Notecią”, Towarzystwo Miłośników Miasta Piły, Młodzieżowy Dom Kultury w Pile, Foto - ZARANEK, Foto - DANIEL, Foto - LABOR, FLESZKOMP.pl, Firma WYPIG, OPUS Design, Lasy Państwowe, Księgarnia Jan LUS.
Informacje: Artur Łazowy, Tel. 601970679, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Więcej na stronie www.effata.of.pl
Gmina Szydłowo
Gmina posiada szereg zabytków, reprezentują one różne style i pochodzą z różnych okresów. Do najciekawszych obiektów zabytkowych położonych na terenie gminy Szydłowo należą m.in.:
- kościół barokowy z lat 1687 – 94 z wyposażeniem z przełomu XVII i XVIII wieku w Skrzatuszu,
- neogotycki poewangelicki kościół z XIX wieku w Szydłowie,
- neogotycki kościół z XIX wieku w Starej Łubiance,
- eklektyczny dwór z XIX wieku w Starej Łubiance,
- chałupy szachulcowe z XIX wieku w Starej Łubiance,
- drewniany kościół z XVII wieku w Zawadzie,
- neogotycki kościół z XIX wieku w Pokrzywnicy z renesansowym dzwonem z XVI wieku,
- neoromański kościół z XIX wieku w Róży Wielkiej,
- skansen wodny (Kuźnia) z XIX wieku w Krępsku,
- pałac z początku XX wieku w stylu modernistycznym w Kotuniu,
- elektrownia wodna w Dobrzycy na Gwdzie, z początku XX wieku.
Szydłowo jest jedną z 226 gmin pięknej, gospodarnej i innowacyjnej Wielkopolski. Naszym wielkim atutem jest przyroda, w wielu miejscach jeszcze dziewicza i niczym nie skażona.
W gminie rozwija się zarówno rolnictwo, jak i przedsiębiorczość. Gospodarstwa wytwarzają zdrową żywność, a firmy i zakłady mogą zaoferować produkty oraz usługi wysokiej jakości.
Gmina Szydłowo położona jest w zachodniej części Powiatu Pilskiego, na północnych rubieżach województwa Wielkopolskiego. Geograficznie południowo – zachodnia jej część wchodzi w skład Pojezierza Wałeckiego, natomiast północno-zachodnia znajduje się w obrębie Doliny Gwdy. Powierzchnia gminy wynosi 267 km, którą zamieszkuje 8833 mieszkańców w 18 sołectwach.
Gmina Szydłowo ma charakter rolniczy, ale coraz większe znaczenie w jej gospodarce zaczynają odgrywać gospodarstwa rybackie w Krępsku, Tarnowie, Zabrodziu, Róży Wielkiej i Gądku oraz turystyka co nie powinno dziwić, zważywszy na bogactwo walorów przyrodniczych oraz stale rozbudowującą się bazę noclegową, gastronomiczną i handlową. Na turystów czekają hotele w Dobrzycy i Krępsku, tworzące się gospodarstwa agroturystyczne w Zabrodziu, Tarnowie i Dobrzycy, Skrzatuszu zaś na amatorów biwakowania czekają pola namiotowe w Tarnowie, Krępsku i Zabrodziu. Punkty gastronomiczne usytuowane są w Dobrzycy, Szydłowie, Krępsku, Dolaszewie, Starej Łubiance, Tarnowie i Zabrodziu oraz sklepy spożywczo-przemysłowe i jedna piekarnia w Szydłowie.
Ze względu na położenie, walory krajobrazowe oraz historyczno – kulturowe gmina stanowi obszar atrakcyjny turystycznie. Tym, co stanowi o szczególnych walorach turystycznych gminy jest środowisko naturalne. Najbardziej zalesioną częścią gminy jest jej północno-wschodnia strona, tam również znajduje się wiele wód otwartych, co sprzyja rozwojowi turystki.
Przez teren gminy przebiegają szlaki piesze, rowerowe oraz kajakowe. Dotyczy to przede wszystkim okolic takich miejscowości jak Dobrzyca, Krępsko oraz Tarnowo.
Przez teren gminy przebiegają szlaki wodne Piławy i Rurzycy bardzo popularne wśród miłośników kajaków (od 1993r. nosi nazwę „Szlak kajakowy im. Jana Pawła II, ponieważ w 1978 przepłynął go ks. Kardynał Karol Wojtyła).
Szlak Piławy zaliczany jest do bardzo malowniczych i ciekawych krajobrazowo. Spływy kajakowe są na nim możliwe na całej długości. Na przebycie całego szlaku kończąc na jeziorze Dobrzyca, przez które przepływa Gwda potrzebne jest ok. 6 dni.
Rzeka Rurzyca z kolei wypływa z jeziora Krąpsko Małe, odprowadza wody sześciu wąskich, rynnowych jezior (Krąpsko Małe, Krąpsko Długie, Trzebieszki, Krąpsko Górne, Krąpsko Średnie i Dąb). Na przepłynięcie tego szlaku potrzeba 2 dni.
Godne polecenia są też leśne szlaki turystyczne i odcinki międzyregionalnych tras rowerowych: Euro-Route R-1 i R-2, które przebiegają przez północne i południowe obrzeża gminy.
Na terenie gminy Szydłowo znajdują się Specjalne łowiska:
- Tarnowo
Jezioro Żwirkowo w Krępsku – Złota Kaczka
Łachotka - przy trasie Krępsko – Tarnowo
Zalew Koszyce
Spływ Piława w Zabrodziu rz. Piława
Ciekawym elementem krajobrazu są dwa rezerwaty przyrody. Oprócz terenów Puszczy nad Gwdą objętych ochroną w ramach Natury 2000, na terenie gminy znajduje się rezerwat torfowiskowy „Smolary” utworzony w 1990 roku, w którym przedmiotem ochrony jest naturalna roślinność torfowiskowa mechowisk, obfitująca w rzadkie gatunki mszaków oraz rezerwat „Kuźnik” utworzony w 1959 roku, którego tylko fragment znajduje się w granicach gminy, przedmiotem ochrony jest leśno-jeziorny krajobraz dwóch rynnowych jezior.
Rezerwat Kuźnik Rezerwat Smolary
W pobliżu Skrzatusza znajduje się najwyższe wzniesienie północnej Wielkopolski. Jest to Góra Dąbrowa o wysokość207,1 m n.p.m., będąca doskonałym punktem widokowym nie tylko na teren gminy, ale i na dolinę Noteci oraz okoliczne miejscowości.
Na terenie gminy znajduje się pomniki przyrody, do najbardziej interesujących należą:
- dąb szypułkowy obok posesji F. Karczewskiego w Róży Małej;
- dąb szypułkowy w Kotuniu przed dworem;
- dębów szypułkowych i 1 lipa drobnolistna w Starej Łubiance i w Parku na boisku
sportowym;
- grupa drzew: dwa dęby szypułkowe i dwa buki pospolite w miejscowości Tarnowo
nad rzeką Dobrzycą obok zabudowań gospodarczych;
- cyprysik Lawsona a miejscowości Nowy Dwór – dawny cmentarz ewangelicki;
- aleja 18 lip i 2 dębów w miejscowości Krępsko;
- dąb szypułkowy w m. Cyk przy bramie wjazdowej na posesje Pana J.Bąka;
- grupa drzew: 2 dęby i 3 wiązy w m. Skrobek.
Gmina Szydłowo ma bogatą historię, której symbolem jest Sanktuarium Maryjne w Skrzatuszu nazwane też „Jasną Górą Północy”. Sanktuarium szczyci się posiadaniem pamiątek papieskich dużego różańca, który Jan Paweł II ofiarował matce Bożej Skrzatuskiej oraz piuski, która papież miał na głowie podczas beatyfikacji Matki Teresy z Kalkuty.
Sanktuarium w Skrzatuszu
Do najciekawszych zabytków w gminie, oprócz Sanktuarium Maryjnego w Skrzatuszu (kościół barokowy z lat 1687 – 94 z wyposażeniem z przełomu XVII i XVIII wieku) należą: drewniany kościół w Zawadzie, kościoły w Dolaszewie, Róży Wielkiej, Leżenicy, Starej Łubiance, Pokrzywnicy i Szydłowie. Natomiast w Jaraczewie, Kotuniu, Skrzatuszu, Nowym Dworze, Starej Łubiance podziwiać można stare dwory i pałace.
Dodatkowe informacje:
Grażyna Bednarek
Centrum Upowszechniania Kultury w Szydłowie
64-930 Szydłowo
tel: 67 3510520
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
oraz
Artur Łazowy, Tel. 601970679, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Więcej na stronie www.effata.of.pl