Pussy Riot w Pile
Film dokumentalny, Rosja, Wielka Brytania 2013
Pussy Riot. Modlitwa punka
Piła, 8.12.2013, g. 17.00 – Kino KORAL
weź zaproszenie: https://pussyriowpile.evenea.pl
Zimą 2011 roku, po kontrowersyjnym przebiegu wyborów w Rosji, Władimir Putin został ponownie wybrany prezydentem kraju. W odpowiedzi na to setki tysięcy Rosjan wyszło na ulice, aby poddać w wątpliwość legalność wyborów, a tym samym legitymację Putina do rządów. Wśród protestujących były trzy młode radykalne feministki: Nadia, Masza i Katia, założycielki zespołu punkowego Pussy Riot. W kolorowych kominiarkach na głowach, pończochach i letnich sukienkach weszły do słynnej cerkwi Św. Ducha w Moskwie i zaczęły satyryczny performance, śpiewając pieśń Święta Matko, wygnaj Putina. Po 40 sekundach zostały aresztowane. Wytoczono im pokazowy proces, oskarżono o "szerzenie nienawiści religijnej" i zagrożono 7-letnim wyrokiem więzienia. (planetedocff.pl)
Trzy młode kobiety z punkowego, feministycznego zespołu Pussy Riot zostały skazane przez władze Rosji za wykonanie piosenki protestacyjnej w moskiewskiej katedrze Chrystusa Zbawiciela.
Nadieżda Tolokonnikowa, Maria Aliochina i Jekaterina Samucewicz zostały aresztowane w marcu 2012 roku.
17 sierpnia sąd skazał je na dwa lata w kolonii karnej za "akt chuligaństwa motywowany nienawiścią religijną".
10 października podczas rozprawy apelacyjnej sąd zawiesił wykonanie kary dla Jekateriny Samucewicz, ale podtrzymał wyrok dla Nadieżdy Tolokonnikowej i Marii Aliochinej.
Uwięzienie członkiń Pussy Riot jest tylko wierzchołkiem góry lodowej. Rosyjskie władze od dawna ograniczają wolność wypowiedzi poprzez utrudnianie korzystania z prawa do zgromadzeń i aresztowanie wpływowych działaczy opozycji.
Zażądaj od władz Rosji uwolnienia dziewczyn z Pussy Riot i zapewnienia swoim obywatelom wolności wypowiedzi!
Pussy Riot – rosyjska grupa radykalnie feministyczna, formalnie grupa punkrockowa, znana jednak przede wszystkim z protestów politycznych i prowokacji obyczajowych. Wikipedia
Początek kariery muzycznej: 2011
Członkowie: Nadezhda Tolokonnikova, Maria Alyokhina, Yekaterina Samutsevich
Albumy: Kill the Sexist!
Pochodzenie: Moskwa, Rosja
Film: http://www.youtube.com/watch?v=GCasuaAczKY
http://www.youtube.com/watch?v=qOM_3QH3bBw
Pussy Riot – rosyjska grupa radykalnie feministyczna, formalnie grupa punkrockowa, znana jednak przede wszystkim z protestów politycznych[1][2] i prowokacji obyczajowych[3]. Występy grupy mają formę nielegalnych akcji i happeningów w rozmaitych, najczęściej niekonwencjonalnych miejscach: stacjach metra, dachach trolejbusów, na placu Czerwonym, a także w drogich butikach odwiedzanych przez rosyjską klasę wyższą[3][4]. Rosyjską opinię publiczną grupa prowokuje także wulgarnym językiem[5].
nazwa:
Inspiracją dla nazwy Pussy Riot była nazwa amerykańskiego ruchu Riot Grrrl, walczącego przeciwko przemocy wobec kobiet i o ich prawa w polityce[6]. Tłumaczyć ją można jako Bunt Cipek[7], ale też jako Bunt Kotków (dwuznaczność prawdopodobnie zamierzona).
Członkinie zespołu
Zespół powstał w październiku 2011[3]. Członkinie grupy (jest ich kilkanaście, a zespół nie ma stałego składu) występują pod pseudonimami (Bałakława, Błondi, Bożża, Garadża, Kot, Mańko, Pochlobka, Sierafima, Terminator, Tiuria, Szajba, Szlapa, Szumacher)[8]. Nie mają formalnej liderki, w grupie nie obowiązuje żadna hierarchia, a jej członkinie nie ujawniają swoich prawdziwych imion i nazwisk[6]. Znane są imiona i nazwiska trzech kobiet, sądzonych i skazanych w sierpniu 2012 za chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną w czasie występu w soborze Chrystusa Zbawiciela – są to Marija Alochina, Jekatierina Samucewicz i Nadieżda Tołokonnikowa. Za nieformalną przywódczynię grupy uchodzi Nadieżda Tołokonnikowa, związana wcześniej z grupą Wojna[8].
Zarówno w czasie występów, jak i podczas kontaktów z mediami, członkinie grupy noszą barwne kominiarki, zakrywające im całkowicie twarze i, niezależnie od pogody, lekkie sukienki i kolorowe rajstopy[5]. Grupa nie jest zamknięta i stara się o pozyskanie nowych członkiń. Zespół współtworzą osoby zajmujące się fotografowaniem i filmowaniem występów oraz edycją przygotowanych materiałów[6]
Poruszane problemy
W swojej twórczości grupa porusza problem braku równych praw płci, wytyka zakłamanie współczesnych władz, sprzeciwia się wszelkiego rodzaju dyskryminacji, m.in. wspiera ruchy LGBT. Postuluje wolność w sferze gender i ostro krytykuje seksizm[9]. Jak deklarują w wywiadach, ich marzeniem jest wprowadzenie socjalizmu w stylu skandynawskim. Obiektem krytyki Pussy Riot jest ich zdaniem ograniczona wolność wyborów w Rosji[10]. Jedną z głównych postaci poddawanych krytyce jest Władimir Putin[10], ale również Dmitrij Miedwiediew[7]. Putinowi grupa zarzuca seksizm i wspieranie systemu patriarchalnego[11][12].
Pierwsze występy[edytuj | edytuj kod źródłowy]
Nadieżda Tołokonnikowa w 2008 uczestniczyła w happeningu, w którym kilka par pozorowało uprawianie seksu w Państwowym Muzeum Biologicznym w Moskwie, w proteście przeciwko wyborowi na prezydenta Dmitrija Miedwiediewa, wskazanego przez Władimira Putina i polityce rządu, który pieprzy ludzi[13].
Po raz pierwszy Pussy Riot wystąpiły publicznie w październiku 2011, gdy na kilku stacjach metra w Moskwie wykonały utwór Wyzwól bruk, w którym nawiązując do protestów w Egipcie, zachęcały do zrobienia z placu Czerwonego drugiego Tahriru[8].
14 grudnia 2011 na dachu budynku aresztu śledczego w Moskwie, w którym zatrzymano uczestników mityngu zorganizowanego na znak protestu przeciw wynikowi wyborów do Dumy, grupa wykonała piosenkę Śmierć więzieniu, wolność dla protestu (ros. «Смерть тюрьме, свободу протесту»)[6][8].
W styczniu 2012 na placu Czerwonym w Moskwie członkinie Pussy Riot wykonały piosenkę o Putinie, który narobił w spodnie po opozycyjnych wystąpieniach, a dwie z nich zostały ukarane grzywnami w wysokości 500 rubli za naruszenie przepisów o wiecach i zgromadzeniach[8].
Wydarzenia w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie i ich konsekwencje[edytuj | edytuj kod źródłowy]
21 lutego 2012 pięć członkiń grupy weszło w czasie nabożeństwa do soboru Chrystusa Zbawiciela w Moskwie i przed ikonostasem wykrzykiwało uznane za obraźliwe hasła pod adresem Władimira Putina, patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla i duchownych. Grupa wykonała piosenkę Bogurodzico, przegoń Putina[14], w której skrytykowała powiązania hierarchów Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego ze specsłużbami i Putinem. Nowo wybrany prezydent Putin zwrócił się wkrótce potem z przeprosinami do wiernych i kleru Cerkwi Prawosławnej[15].
W opinii niektórych piosenka stanowiła parodię cerkiewnego śpiewu, gesty performerek były parodią modlitwy, a cały występ zakłócił modlitewną zadumę wiernych zgromadzonych w świątyni, naruszając prawo chrześcijan do spokojnego kultu religijnego[7].
Dwie członkinie grupy w wieku 22 i 23 lat, podejrzane o udział w akcji, zostały wkrótce potem aresztowane; 18 marca 2012 przedłużono im areszt niemal do końca kwietnia 2012[15]; były przetrzymywane w areszcie aż do głównej rozprawy[1]. Przed budynkiem sądu obradującego nad przedłużeniem aresztu pikietowali zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy grupy[15]. Pełnomocnik rządu do spraw praw człowieka, Władimir Łukin, zasugerował rezygnację z przetrzymywania podejrzanych w areszcie[16]. Prokuratura przygotowując oskarżenie rozważała zastosowanie § 213 rosyjskiego kodeksu karnego, kwalifikującego akcję jako chuligaństwo o charakterze przestępczości zorganizowanej, za co grozi do siedmiu lat więzienia[1][2][15]. Zdaniem adwokatów aresztowanych członkiń grupy zastosowano błędną kwalifikację prawną zarzucanego czynu, gdyż nie uszkodzono żadnego mienia, ani nikt nie odniósł żadnych szkód na ciele i zdrowiu. W rosyjskich mediach wspominano często w tym kontekście pojęcie ranienia uczuć osób wierzących[1].
W połowie marca 2012 aresztowano ponadto trzecią członkinię grupy[15]. Ukarania członkiń grupy domagał się osobiście patriarcha Cyryl, który twierdził, że katedra została zbezczeszczona[2]. Nieliczni duchowni prawosławni wystąpili w obronie zespołu[17]. Obrońcy grupy uważają, że zarzuca się jej obrazę religii jako pretekst dla pozostającego w zgodzie z prawem ukarania krytyki rządu[1].
W Dzień Kobiet 8 marca 2012 w wielu miastach świata zorganizowano akcje protestu przeciw aresztowaniu artystek. Seria pikiet miała miejsce, między innymi, w Moskwie, Petersburgu,Jekaterynburgu, Tomsku, Nowosybirsku, Kijowie, Berlinie, Paryżu, Pradze, Wiedniu, Nowym Jorku, Tel-Awiwie[18][19]. Międzynarodowa organizacja Human Rights Watch nazwała proponowany wymiar kary całkowicie niewspółmiernym działaniem[20].
Dla aresztowanych członkiń grupy (Marija Alochina, Jekatierina Samucewicz i Nadieżda Tołokonnikowa) prokurator zażądał kary trzech lat pozbawienia wolności[21]. 17 sierpnia 2012 sędzia Marina Syrowa (reprezentująca Chamowniczeski Sąd Rejonowy w Moskwie) uznała je za winne chuligaństwa motywowanego nienawiścią religijną. Zostały skazane na dwa lata pozbawienia wolności z nakazem odbywania kary w kolonii karnej o zwykłym rygorze[22][23].
Historia działań PR ma w grupie artystycznej Wojna
Wojna (ros. Война, Wojna) – rosyjska grupa artystyczna, powstała w 2007 roku, której liderami są Oleg Worotnikow i Leonid Nikołajew. Artyści poprzez swoją sztukę krytykują postawy konsumpcyjne(np. kradzież jedzenia w sklepach) oraz stosunki społeczne w Rosji[potrzebne źródło]. Organizują także akcje, które mają na celu wyrażenie protestu wobec działań rządowych.
Jebcie się za Niedźwiadka![edytuj | edytuj kod źródłowy]
Akcja Jebcie się za Niedźwiadka! (ros. Ебись за наследника Медвежонка!) odbyła się 29 lutego 2008 roku w Moskwie, w Państwowym Muzeum Biologicznym im. K. A. Timirjazewa. Polegała ona na uprawianiu seksu grupowego przez pięć par w jednym z działów muzeum i miała miejsce w przeddzień wyboru Dmitrija Miedwiediewa na prezydenta Rosji[1]. Akcja mająca w zamierzeniu stanowić portret przedwyborczej Rosji spotkała się z represjami władz, jednemu z jej uczestników postawiono zarzut rozpowszechniania pornografii.
Chuj FSB[edytuj | edytuj kod źródłowy]
Chuj FSB (ros. Хуй ФСБ) jest dziełem o długości 65 metrów i szerokości 27 metrów. Zostało namalowane w 2010 roku na moście zwodzonym w Petersburgu naprzeciw siedziby Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Członkowie grupy zrealizowali pomysł w ciągu 23 sekund. W miarę unoszenia mostu członek ulegał "artystycznej erekcji". Działanie to można było żartobliwie interpretować jako ludowo-patriotyczną akcję, wzywającą do utwierdzenia mocy niepokonanego fallusa rosyjskiego, przed którym winne ukorzyć się małe narody świata[2]. Instalacja została szybko zlikwidowana przez funkcjonariuszy służb mundurowych.
Przewrót Pałacowy[edytuj | edytuj kod źródłowy]
Akcja Przewrót Pałacowy (ros. "Дворцовый переворот") odbyła się w Petersburgu 16 września 2010[3]. W ramach akcji aktywiści grupy przewrócili kilka milicyjnych samochodów, za co 15 listopada 2010 zostali aresztowani i obwinieni o chuligaństwo[4].
--------------------------------------
Nadieżda Andrejewna Tolokonnikova, ur. 07 listopada 1989 w Norylsku
Rosyjska artystka konceptualna i działaczka polityczna. 17 sierpnia 2012 roku, została skazana za " chuligaństwo motywowane nienawiści religijnej "na występ w moskiewskiej katedrze Chrystusa Zbawiciela i skazany na dwa lata. Ona została uznana za więźnia politycznego przez Unię Solidarni z więźniami politycznymi. Amnesty International nazwany jej więźnia sumienia z powodu "nasilenia reakcji władz rosyjskich".
Studiuje filozofię na Uniwersytecie Moskiewskim.
Jest żoną Piotra Verzilov i ma córkę, Gera, którego imienia greckiej bogini Hery . [ 5 ] Jej imię oznacza " nadzieja "w języku rosyjskim. Ma kanadyjski stałym rezydentem stanu i jej mąż jest podwójne obywatelstwo Kanady i Rosji . Nie było spekulacji, że władze kanadyjskie może próbować interweniować w przypadku, [ 2 ] [ 6 ] , ale to nie występuje. Tolokonnikova odsiaduje resztę swojego zdania dwa lata w IK-14 kolonii karnej dla kobiet w Republice Mordowii . [ 7 ]
Tolokonnikova w proteście na 04 lutego 2012
W liście z więzienia po jej wyrok został podtrzymany, Tolokonnikova potępił działania męża, oskarżając go o dokooptowanych Pussy Riot, działając jako jego frontmana bez ich zgody. [ 8 ] "Jego wypowiedzi są kłamstwa, w imię dając sobie status przedstawiciela założyciela i prawnych z Pussy Riot, podczas gdy w rzeczywistości nie jest. Właściwie Piotr Verzilov zajmuje Pussy Riot przez ten dziwny, działalność quasi-oszustwa. Jako przedstawiciel grupy, jestem oburzony ". [ 9 ] Verzilov, który wcześniej stwierdził, że sam nie był oficjalnym przedstawicielem Pussy Riot, [ 10 ] odmówił komentarza, mówiąc, że chce się dowiedzieć, co się stało wcześniej. Jekaterina Samutsevich wyraził również zdziwienie na list, który również został podpisany, w więzieniu, by Maria Alyokhina .
Tolokonnikova został członkiem Voina zbiorowego od 2007 roku. [ 11 ] Tolokonnikova był częścią realizacji , w którym pary zostały sfilmowane seks w biologii Muzeum w Moskwie w lutym 2008 r. [ 12 ] , która została nazwana "orgię" przez mediów. [ 13 ] Nadieżda Tolokonnikova był w tym czasie w zaawansowanej ciąży. [ 14 ] Tolokonnikova był wśród członków Voina które zakłóciły próbę dla reżysera Andrieja Sacharowa Center w 2009 roku. [ 15 ] [ 16 ]
W 2010 Tolokonnikova był wśród działaczy Voina, który próbował uwolnić żywe karaluchy do Sądów Tagansky, w jakim stopniu udało im się tego działania jest kwestionowana. Była później ścigany w tym samym budynku, za udział w Pussy Riot w "modlitwie punk". [ 12 ] Brała także udział w szeregu działań, Garbage Pocałunek operacji , [ 17 ] w okresie od stycznia do marca 2011 roku. Projekt ten składa się całuje członkinie "policjantki w Moskwie stacji metra i na ulicach. To był przede wszystkim anty-rząd protest, ale również kontrowersyjne, ponieważ bez zgody ich "zasadzki pocałunki" można uznać za napaść na tle seksualnym. [ 18 ]
----------------------------------------------------
Maria Vladimirovna Alyokhina ( Russian : Мария Владимировна Алёхина), znany również jako "Maszy", urodził się 06 czerwca 1988, [1] jest rosyjski działacz polityczny . Jest członkiem anti- Putinist [2] punk rockowej grupy Pussy Riot . 17 sierpnia 2012 roku, została skazana za " chuligaństwo motywowane nienawiści religijnej "na występ w moskiewskiej katedrze Chrystusa Zbawiciela i skazany na dwa lata. Ona została uznana za więźnia politycznego przez Unię Solidarni z więźniami politycznymi. [3] Amnesty International nazwany jej więźnia sumienia z powodu "nasilenia reakcji władz rosyjskich". [2]
Ona jest studentką IV roku w Instytucie Dziennikarstwa i kreatywnego pisania w Moskwie . Ona jest poeta i uczestnik kursów literatury z Dmitrijem Vedenyapin i Alexey Kubrik . [4] Jest działaczem środowiska Greenpeace Rosji i sprzeciwił projektów rozwojowych w lesie Chimki . Była wolontariuszką w Dziecięcym Szpitalu Psychiatrycznym w Moskwie. Ma pięć-letniego syna Filipa. Ona jest weganinem i ponoć upadł z głodu podczas procesu. [5] Ona odgrywała aktywną rolę w procesie Pussy Riot: cross-badania . świadków i agresywnie kwestionowania opłat oraz postępowania [6] Powiedziała, że w swoim oświadczeniu końcowym: [7]
«Для меня лишь этот процесс имеет статус" так называемого "процесса. И я вас не боюсь. Я не боюсь лжи и фикции, плохо задекорированного обмана в приговоре так называемого суда. Потому что вы можете лишить меня так называемой свободы. А именно такая сейчас существует в России. А моей внутренней свободы никому не отнять. »
"Dla mnie, ten proces ma tylko status" tak zwanego "procesu. I nie boję się ciebie. Nie boję się kłamstw i fikcji, w zakamuflowany nadużyć w wyroku tego sądu tzw. Bo można tylko zabrać moją tzw wolność. I to jest dokładnie takiej, która istnieje obecnie w Rosji. Ale nikt nie może odebrać mi wewnętrzną wolność. "
Podpisz petycje
http://amnesty.org.pl/index.php?id=174
Szanowny Panie Prezydencie,
bardzo martwi mnie zatrzymanie i uwięzienie Nadieżdy Tolokonnikowej, Marii Aliochinej i Jekateriny Samucewicz za wykonanie piosenki protestacyjnej w czasie koncertu punkowego zespołu Pussy Riot. Kobiety te zostały oskarżone o czyny chuligańskie z artykułu 213 Rosyjskiego Kodeksu Karnego za wykonanie piosenki 21 lutego 2012 w moskiewskiej katedrze Chrystusa Zbawiciela. 17 sierpnia 2012 sąd skazał je na bardzo surową karę dwóch lat pozbawienia wolności w kolonii karnej.
Od chwili ich aresztowania niektórzy członkowie rodzin aresztowanych kobiet, jak również jeden z ich prawników, otrzymali groźby. Pomimo poinformowania policji i moskiewskiej prokuratury o tych groźbach nie podjęto kroków, aby zbadać te przypadki. Dodatkowo urząd podatkowy zablokował dostęp do konta bankowego kancelarii ich prawnika.
Wzywam władze Rosji do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Nadieżdy Tolokonnikowej i Marii Aliochinej. Natomiast w przypadku Jekateriny Samucewicz wzywam do uchylenia orzeczonego w zawieszeniu wyroku. Wzywam też do przeprowadzenia natychmiastowego i bezstronnego śledztwa w sprawie gróźb kierowanych przeciwko ich rodzinom i prawnikom, a jeśli będzie to konieczne, zapewnienia im ochrony.
Wolność wypowiedzi jest prawem człowieka wynikającym z Artykułu 19 Uniwersalnej Deklaracji Praw Człowieka i nikt nie powinien być więziony za jego pokojowe egzekwowanie.
Z poważaniem,